Εκτός Ρεθύμνου και πιο συγκεκριμένα, εντός… Χανίων, βρέθηκαν για να αγωνιστούν και να προβάλλουν δείγματα της ποδοσφαιρικής τους αξίας, οι μικροί αλλά και οι λιλιπούτειοι ποδοσφαιριστές τριών ακαδημιών του Ρεθύμνου, ο Ολυμπιακός, ο Άρης και η ΑΕΚ/Ένωση Ατσ. Πρινέ.
Οι ομάδες που αντιπροσώπευσαν το Νομό μας, αγωνίστηκαν σε τρία μίνι πρωταθλήματα του τουρνουά «Σπύρος Αμαραντίδης» του οποίου τη μνήμη, έναν χρόνο μετά τον χαμό του, τίμησαν τα σωματεία Μινώταυρος και Arena FC στα Χανιά.
Το τουρνουά συγκέντρωσε, ούτε λίγο, ούτε πολύ, 16 ακαδημίες και διεξήχθη σε 7 γήπεδα (Μουρνιών, Αρένα, Καλτσέτο, Μοναχής Ελιάς, Σούδας και Αγίων Αποστόλων).
Παιδιά ηλικίας από 8-13 ετών βρέθηκαν στις παραπάνω εγκαταστάσεις και φρόντισαν να δικαιώσουν διοργανωτές και προπονητές των ακαδημιών τους.
Αντικειμενικά, ήταν μια εκδήλωση πάνω στην οποία, οι άνθρωποι των Χανίων έδειξαν ότι μπορούν να κάνουν αξιόλογα πράγματα. Τέτοιες διοργανώσεις, ψάχνουν να βρουν μιμητές άλλωστε.
Στο αγωνιστικό θέμα, ο Ολυμπιακός Ρεθύμνου παρουσιάστηκε πανέτοιμος και μοίρασε ήττες στην κατηγορία των προπαίδων (2005) κατακτώντας εύκολα τον τελικό. Ο Άρης στην ίδια κατηγορία ήταν εξ ίσου δυνατός, όπως επίσης και σ’ αυτή του 2004.
Τα παιδιά των ερυθρολεύκων ήταν εξαιρετικά και στην κατηγορία με παιδιά γεννημένα το 2006, ενώ αντιθέτως, σ’ αυτή του 2007, ΑΕΚ και Άρης, είχαν να διδαχθούν πολλά, καθώς συμμετείχαν για πρώτη φορά σ’ αυτές τις ηλικίες με τους ποδοσφαιριστές τους…
Παρακάτω βλέπετε αναλυτικά τα ματς και τα σκορ στις επί μέρους κατηγορίες:
Προπαίδες (2004)
Ιωνία/Arena – Άρης Σ. 2-1
Άρης Ρ. – Άρης Σ. 8-1
Ιωνία /Arena – Άρης Ρ. 1-10
Νοκ άουτ αγώνες
Μινώταυρος – Άρης Ρ. 6-2
Προπαίδες (2005)
Απόλλων – Ολυμπιακός Ρ. 0-8
Ολυμπιακός Ρ. – Ιωνία/Arena 10-1
Ιωνία/Arena – Απόλλων 4-2
Νοκ άουτ αγώνες
Μινώταυρος – Ολυμπιακός Ρ. 0-9
Τελικός
Lido – Ολυμπιακός Ρ. 0-9
Τζούνιορ (2006)
Α’ όμιλος
Μινώταυρος – Πλατανιάς 5-0
Πλατανιάς – Ολυμπιακός Ρ. 0-8
Ολυμπιακός Ρ. – Μινώταυρος 3-1
Πρωτάθλημα τζούνιορ (2007)
Βαθμολογία (Α’ όμιλος)
1. Μινώταυρος 6 18-6
2. Πλατανιάς 3 14-11
3. ΑΕΚ/ΕΑΠ 0 3-12
Βαθμολογία (Β’ όμιλος)
1. Δόξα/Calcetto 6 12-6
2. Τιτάν 3 12-7
3. Άρης 0 1-12
1η μέρα -Calceto (Περβόλια)
Τιτάν-Δόξα/Calcetto 5-7
Μινώταυρος – Αστέρας Χαλέπας 8-4
Δόξα/Calcetto – Άρης Ρεθ. 5-1
Μινώταυρος – Ατσιπόπουλο 10-2
Άρης Ρεθύμνου – Τιτάν 0-7
Αστέρας Χαλέπας – Ατσιπόπουλο 10-3
2η μέρα – Calceto (Περβόλια)
Μινώταυρος – Τιτάν 3-1
Αστέρας Χαλέπας – Δόξα/Calcetto 5-2
Ατσιπόπουλο – Άρης Ρεθύμνου 0-7
Μικρός τελικός
Τιτάν – Αστέρας Χαλέπας 0-3 α.α
Μεγάλος τελικός
Μινώταυρος – Δόξα/Calcetto 6-7πεναλ.