Πρωταθλήτριες αναδείχθηκαν οι κοπέλες του Αστέρα Περάματος! Η λευκή ισοπαλία μέσα στο γήπεδο Περάματος (0-0) στο μεγάλο ντέρμπι με αντίπαλο, το αήττητο ΑΣ Ιεράπετρας, κράτησε μια και καλή, τις παίκτριες του Μιχάλη Σταγάκη, στην κορυφή της Γ’ Εθνικής στον 7ο Όμιλο κερδίζοντας πανηγυρικά έναν τίτλο, που τον δικαιούνταν σχεδόν από τον Α’ γύρο.
Ο Αστέρας Περάματος λοιπόν, ζει μεγάλες στιγμές και στο γυναικείο ποδόσφαιρο (οι άντρες αγωνίζονται αύριο κόντρα στη Θύελλα Ραφήνας για το κύπελλο Ερασιτεχνών).
Αυτή τη φορά, οι κοπέλες δεν ήταν μόνες τους. Στο γήπεδο βρέθηκαν κάτι παραπάνω από 200 φίλοι της ομάδας, των κοριτσιών, καθώς και προπονητές από την γύρω περιοχή του Μυλοποτάμου, οι οποίοι δημιούργησαν μια ωραία ατμόσφαιρα άκρως φίλαθλη και παράλληλα ζεστή για τον Αστέρα, που ήθελε τον βαθμό για να πάρει τον τίτλο.
Στο γήπεδο βρέθηκαν και εκπρόσωποι της Ε.Π.Σ.Ρ., όπως ο πρόεδρος κ. Γιώργος Δασκαλομαρκάκης, ο Α’ αντιπρόεδρος Νίκος Στεφανάκης, ο αναπληρωτής Γραμματέας Μανώλης Καλυβιανάκης, που έκαναν άλλωστε και την απονομή.
Μάλιστα η Ε.Π.Σ.Ρ. απέστειλε και μια συγχαρητήρια επιστολή, η οποία ανέφερε χαρακτηριστικά: «Η Ε.Π.Σ. Ρεθύμνου εκφράζει τα θερμά της συγχαρητήρια στη Γυναικεία Ομάδα του Αστέρα Περάματος, για την κατάκτηση του πρωταθλήματος Γ’ Εθνικής και την άνοδο στη Β’ Εθνική και εύχεται ανάλογη συνέχεια στη νέα κατηγορία».
Συγχαρητήρια επιστολή απέστειλε και η ΠΑΕ Επισκοπής αναφέροντας: «Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε διοίκηση, προπονητικό σταφ και παίκτριες του Αστέρα Περάματος. Καλή πορεία στη νέα κατηγορία της Β’ Εθνικής!».
Σε λεπτομέρειες κρίθηκε το τελικό αποτέλεσμα
Όσον αφορά το ματς, είχε φάσεις, είχε καλές στιγμές, οι περισσότερες για την ομάδα του Αστέρα Περάματος, όμως όπως αποδείχθηκε, όλα κρίθηκαν στην απόκρουση της Τσικουδάκη στο 85′ σε σουτ της Παπαντωνάκη.
Υπενθυμίζουμε ότι η ομάδα της Ιεράπετρας, ήθελε μονάχα τη νίκη προκειμένου να ισοβαθμήσει στην κορυφή με τον Αστέρα. Σε τέτοια περίπτωση, το πρωτάθλημα πήγαινε στο ΑΣΙ, καθώς η ομάδα της ανατολικής Κρήτης, είχε επικρατήσει στον Α’ γύρο με 1-0.
Ο Αστέρας Περάματος, όπως παρατάχθηκε στο ματς της Κυριακής με προπονητή τον Μιχάλη Σταγάκη: Τσικουδάκη, Κλάδου Ε., Φακιδάρη (90′ Κόκκινου), Νικηφορίδου, Παπαδάκη (86′ Ανδρεδάκη), Μαρή, Κομπογεννητάκη, Κλάδου Μ. (77′ Ροβόλα), Ορφανού (85′ Καλούδη), Μανωλιούδη, Νικηφόρου.
Τ’ αποτελέσματα της 10ης και τελευταίας αγωνιστικής
Αστέρας Περάματος-ΑΣ Ιεράπετρας 0-0
Εργοτέλης-ΑΕ Νεάπολης 0-0
Ρεπό: Αρίωνας
Η βαθμολογία (τελική)
Ομάδα Β. Γκολ
1. Αστέρας Π. 19 6-1-1
2. ΑΣΙ 16 4-4-0
3. Αρίων 10 3-1-4
4. ΑΕ Νεάπολης 5 1-2-5
5. Εργοτέλης 5 1-2-5