Ο Μο Φαγιέ πραγματοποίησε την καλύτερη σεζόν της καριέρας του, βοηθώντας τα μέγιστα το Ρέθυμνο Cretan Kings στο πρόσφατο πρωτάθλημα της Α1. Επίσης, προερχόταν από εξαιρετικές εμφανίσεις με την Σενεγάλη στο Παγκόσμιο της Ισπανίας. Όλα αυτά δεν έχουν περάσει απαρατήρητα και ήδη ομάδες από την Ελλάδα και το εξωτερικό έχουν «χτυπήσει την πόρτα» του Ρεθύμνου.
Ο λόγος για τον Άρη, αλλά και για την Λοκομοτίβ Κουμπάν του Γιώργου Μπαρτζώκα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης εξέφρασε το ενδιαφέρον της και οι συζητήσεις με τους διοικούντες του Ρεθύμνου βρίσκονται σε εξέλιξη τις τελευταίες ημέρες. Επίσημη πρόταση ακόμα δεν έχουν καταθέσει οι «κίτρινοι», κάτι που όμως προτίθενται να κάνουν άμεσα.
Ο Άρης, όμως, δεν είναι η μοναδική ομάδα που ενδιαφέρεται για τον Φαγιέ. Η Λοκομοτίβ Κουμπάν και συγκεκριμένα ο Γιώργος Μπαρτζώκας έχουν σε μεγάλη εκτίμηση τον Σενεγαλέζο και σύμφωνα με πληροφορίες, εξετάζουν πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο της απόκτησής του. Το δέλεαρ της συμμετοχής στην Ευρωλίγκα είναι πολύ μεγάλο και είναι λογικό να εξιτάρει τον Σενεγαλέζο.
Τα πάντα, όμως, βρίσκονται στο χέρι του Ρεθύμνου. Ο Φαγιέ επέκτεινε μεσούσης της σεζόν το συμβόλαιό του με τους «κεραμιδί», οι οποίοι τον έχουν «δεμένο» μέχρι το καλοκαίρι του 2016. Οι Ρεθεμνιώτες είναι ανοικτοί σε προτάσεις, τις οποίες θα αξιολογήσουν και στη συνέχεια θα πάρουν την οριστική τους απόφαση.
Ο «Μόε» σε 26 παιχνίδια της κανονικής διάρκειας είχε μέσο όρο 12.5 πόντους, 8.5 ριμπάουντ, 1.4 ασίστ, 1.2 μπλοκ, 1 κλέψιμο και 1.9 λάθη σε 33’48’’ συμμετοχής.
Στα 3 ματς των πλέι οφ και δη στα παιχνίδια απέναντι στον ΠΑΟΚ, ο Φαγιέ είχε μέσο όρο 10.3 πόντους και 11 ριμπάουντ σε 33’26’’ συμμετοχής.