Μεγάλες νίκες απέναντι σε μεγάλους αντιπάλους σημείωσαν στα ντέρμπι της Σοχώρας και των Μισιρίων οι ΑΕ Μυλοποτάμου (0-2 το Αστέρα Ρ.) και Επισκοπή (0-3 τον Άρη). Η ομάδα του Ηλία Μπουλιού έφτασε μαζί με τον ΟΦ Αρμένων και τον Ρεθυμνιακό στο 3Χ3=9 και η Επισκοπή πέρασε από μια δύσκολη έδρα υποχρεώνοντας τον μαχητικό Άρη στην 2η ήττα του σε 3 ματς πρωταθλήματος.
Στο Μελιδόνι, ο Ρεθυμνιακός πέτυχε την ανατροπή και δραπέτευσε με τους τρεις βαθμούς της νίκης στο 90ο λεπτό χάρη στο γκολ του Έρι Ματαραγκάσι.
Ο ΟΦ Αρμένων ήταν ουσιαστικός και σταμάτησε το Σπήλι, επιτυγχάνοντας ευρεία νίκη μέσα στο Σπήλι (0-3). Παράλληλα, με το ίδιο σκορ επικράτησε ο Ποσειδώνας της Φλόγας Ρουστίκων που παρουσιάστηκε με 12 παίκτες αναγραφόμενους στο φ.α..
Επίσης την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσαν οι Δόξα Πλατανέ και Κάλυβος, απέναντι σε Λιβάδια και Ψηλορείτη.
Αυτή η αγωνιστική προσέφερε μόλις 17 τέρματα (ούτε καν τα μισά σε σύγκριση με την 1η αγωνιστική και τα 38 γκολ) όμως, το ενδιαφέρον ολοένα και φουντώνει όσο οδεύουμε προς τα μέσα του α’ γύρου, όπου το κυρίως μενού των ντέρμπι βρίσκεται σε αναμονή…
Αστέρας Ρ. – ΑΕ Μυλοποτάμου 0-2
Μεγάλη νίκη ήταν κι αυτή της ΑΕ Μυλοποτάμου επί του Αστέρα. Οι παίκτες του Ηλία Μπουλιού έδειξαν πολύ συνειδητοποιημένοι στον στόχο τους και επιτυγχάνοντας δύο τέρματα στο β’ ημίχρονο, πήραν το 3ο τους τρίποντο στο πρωτάθλημα.
Παράλληλα, σ’ ένα ματς που είχε πολλή τακτική, οι της ΑΕΜ περιόρισαν αρκετά τους επικίνδυνους παίκτες του Αστέρα στο επιθετικό τους σκέλος.
Γενικότερα όμως, η αναμέτρηση δεν είχε πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.
Η ΑΕΜ στην πρώτη της επίσκεψη στην αντίπαλη εστία, βρήκε δίχτυα, ωστόσο ορθώς ακυρώθηκε το τέρμα του Ψυχουντάκη, καθώς ο σκόρερ βρισκόταν σε εμφανή θέση οφσάιντ, ενώ σε φάουλ είχε υποπέσει και ο δημιουργός Σκουλούδης από την κεφαλιά-πάσα του.
Στο 13′ ο Σκουλούδης σούταρε από καλή θέση λίγο άουτ. Ακολούθως, τα πράγματα έμοιαζαν δύσκολα για τον Ηλία Ασπρομάτη που αναγκάστηκε να προβεί στην πρώτη του από τις συνολικά τρεις αναγκαστικές αλλαγές (έχασε κατά σειρά τους Νεμπιάι (54′) Καριαβασάμ (67′) και Χριστουλάκη (29′)).
Ατυχίες όμως είχε και η ΑΕΜ καθώς ο Ηλίας Μπουλιός, μόλις στο 4′ έχασε τον Σπανουδάκη, τον οποίο αντικατέστησε ο Κριτσωτάκης.
Στο 31′ το απευθείας φάουλ του Δελήμπαση έφυγε ελάχιστα άουτ.
Στην επανάληψη το γκολ για τους Μυλοποταμίτες ήρθε στο 63′ με τον Σκουλούδη. Ο νεαρός σκόρερ που σημείωσε το τρίτο του τέρμα στο πρωτάθλημα, εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση της άμυνας του Αστέρα μετά την εκτέλεση φάουλ του Σπανουδάκη και την αποτυχία του Αντιασβίλι να σκοράρει από την υπέροχη επέμβαση του Παπαδάκη.
Ο Αστέρας προσπάθησε να αντιδράσει με το απευθείας φάουλ του Κελέση και την κεφαλιά του Ιμπραχίμ στο 73′ και στο 75′ αντίστοιχα.
Φτάσαμε στο 90ο λεπτό, όπου η ΑΕΜ διαμόρφωσε το τελικό σκορ με 0-2 όταν ο Στ. Μπαξεβάνης κινήθηκε από αριστερά, έκοψε στο Ντέιβιντ Ματαραγκάσι και ο τελευταίος με ψύχραιμο σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Παπαδάκη.
Α.Ο.Ν. ΑΣΤΕΡΑΣ (Ασπρομάτης): Παπαδάκης, Παντελακάκης, Μανταδάκης, Μαραθιανός, Βουτσάς, Καλλιτσουνάκης, Παπαδογιαννάκης, Νεμπιάι (54′ λ.τ. Κελέσης), Καριαβασάμ (67′ λ.τ. Κότσο), Χριστουλάκης (29′ λ.τ. Παναγιωτάκης, Ιμπραχίμι.
ΑΕΜ (Μπουλιός): Κελαϊδής, Ζερβός, Ψυχουντάκης, Γεωργόπουλος, Σιόρε, Δροσάκης, Σκουλούδης (70′ Μπαξεβάνης), Δελήμπασης, Κριτσωτάκης (25′ λ.τ. Σπανουδάκης), Αντιασβίλι (85′ Ματαραγκάσι Ν.), Μερντίρι.
Σπήλι – ΟΦ Αρμένων 0-3
Με το γνώριμο σκορ (0-3) μετά αυτό επί των Λιβαδίων, πέρασε ο ΟΦ Αρμένων από το Σπήλι. Οι παίκτες του Φίλιππου Μουρτζανού, φρόντισαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο α’ ημίχρονο και παρ’ ότι έχασαν αρκετά νωρίς τον Κουνδουράκη με αποβολή μόλις στο 50′, κατάφεραν να μην μπλέξουν σε προβλήματα.
Σ’ αυτό βέβαια συνετέλεσε και το γεγονός ότι, ο Λογιάκης δεν ήταν «ζεστός» στις φάσεις που βρέθηκε απέναντι στον Δανδάλη. Ο ΟΦΑ πάντως, «χτύπησε» με τους γνώριμους «υπόπτους», τον Καργάκη και τον Καραγιώργη και πήρε μία νίκη απέναντι σ’ ένα Σπήλι που είχε ενέργεια, που είχε φάσεις, αλλά που δεν κατόρθωσε να τις μετουσιώσει σε τέρματα.
Στο 10′ ο Καργάκης εκτέλεσε ένα φάουλ με τον Τσιρίτα να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ. Στο 14 ήρθε το 0-1. Και πάλι από εκτέλεση φάουλ του Χνάρη, επικράτησε σύγχυση στα καρέ του Τσιρίτα και ο Κουνδουράκης με σουτ, βρήκε δίχτυα.
Αντίδραση δεν είχαμε από το Σπήλι, τουλάχιστον στην αρχή, κι έτσι στο 20′ από την μπαλιά του Χνάρη, ο Καραγιώργης βρέθηκε απέναντι στον Τσιρίτα και με ψύχραιμο πλασέ είχαμε το 0-2.
Ο Καργάκης στο 29′ είχε πολύ δυνατό σουτ, το οποίο εξουδετέρωσε ο Τσιρίτας, ενώ η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήταν στο 39′ όταν ο Λογιάκης απέναντι στον Δανδάλη δεν κατάφερε να σκοράρει.
Σχεδόν με την επανάληψη, στο 50′ ο Κουνδουράκης αποβλήθηκε με 2η κίτρινη. Παρ’ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι χαλυβδώθηκαν απ’ αυτή την ιστορία, είχαν μια καλή φάση στο 63′ με το φάουλ του Καργάκη που απέκρουσε ο Τσιρίτας, ενώ στο 65′ είχαμε ανάλογο σκηνικό. Στο 70′ με τους ίδιους πρωταγωνιστές έγινε το 0-3 όταν 1ος σκόρερ του τοπικού (7 τέρματα), με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτα.
Στο75′ ο Λογιάκης, αν και σε καλή θέση σούταρε και ο Δανδάλης απέκρουσε. Το τέταρτο γκολ του ΟΦΑ έσωσε ο Α. Χριστοφοράκης πάνω στη γραμμή από την κεφαλιά του Π. Κλειδή.
Δίχως προβλήματα η διαιτησία των Δρακακάκη, Μαϊνωλά και Καψαλάκη.
Την κόκκινη κάρτα αντίκρισε ο Κουνδουράκης (50′).
ΣΠΗΛΙ (Καραμπατζάκης): Τσιρίτας, Α. Χριστοφοράκης, Κονδύλης, Γ. Βαβουράκης, Γεωργακάκης, Σειραγάκης, Κ. Βαβουράκης (46′ Καραμπατζάκης), Χρ. Καμπουράκης (56′ Ν. Καμπουράκης), Σπυριδάκης (74′ Γάσπαρης), Λογιάκης, Μπινιάς.
ΟΦ ΑΡΜΕΝΩΝ (Μουρτζανός): Δανδάλης, Πετρογιαννάκης, Π. Κλειδής, Ντιμιτρόφ, Κουνδουράκης, Τριχάκης (56′ Παπαδάκης), Χνάρης (59′ Α. Βογιατζάκης), Καργάκης, Καραγιώργης, Θ. Γασπαράκης, Τζαγκαράκης (75′ Κουρνιανός).
Τάλως Μελιδονίου – Ρεθυμνιακός 1-2
Με πέναλτι γκολ του Έρι Ματαραγκάσι στις καθυστερήσεις του αγώνα πέρασε αλώβητος ο Ρεθυμνιακός από το Μελιδόνι, με σκορ 1-2. Η ομάδα του Μιχάλη Δεληγιαννάκη, αιφνιδιάστηκε στο α’ ημίχρονο από τον ενθουσιασμό των γηπεδούχων, έμεινε πίσω στο σκορ όμως στην επανάληψη, γύρισε το εις βάρος της αποτέλεσμα και κρατά την κορυφή μαζί με ΟΦΑ και ΑΕΜ.
Ο Τάλως Μελιδονίου έβγαλε πολλή ενέργεια στο α’ ημίχρονο και δικαίωσε αυτή την υπεροχή του, με το γκολ του πάντοτε επικίνδυνου Χαριτάκη στο 20′, όταν εκμεταλλεύτηκε το προς στιγμή διώξιμο του Κυριακόπουλου.
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και θα μπορούσαν να είχαν διπλασιάσει τα τέρματά τους στο 22′ εάν δεν έβγαινε εγκαίρως να απομακρύνει τον κίνδυνο ο Παλιεράκης προ του Μακριδάκη.
Μάλιστα οι παίκτες του Μ. Στεφανάκη ζήτησαν μία αποβολή και ένα πέναλτι (μαρκάρισμα του Κρασονικολάκη στο 60′ πάνω στον Χαριτάκη). Στο 32′ ζήτησαν τη 2η κίτρινη κάρτα στον Πλεύρη, όταν σταμάτησε μια κόντρα του Μελιδονίου.
Στην επανάληψη, η είσοδος των Ματαραγκάσι, Μαρή άλλαξε τους συσχετισμούς. Ο Ρεθυμνιακός έγινε κυρίαρχος του παιγνιδιού, έχοντας ήδη δημιουργήσει δύο εξαιρετικές ευκαιρίες με τους Βελονάκη, Σταρά Γ.
Ο Τάλως ήταν πάντοτε επικίνδυνος στις κόντρα αντεπιθέσεις -πράγμα λογικό από τη στιγμή που ο Ρεθυμνιακός πήρε μέτρα στο γήπεδο- και από τα στημένα του Κατσαμά.
Το β’ ημίχρονο γενικότερα όμως ανήκε στους φιλοξενούμενους, που μείωσαν σε καίριο χρονικό σημείο (55′) με το εναέριο πλασέ του Ματαραγκάσι στο κόψιμο του Χριστουλάκη από δεξιά.
Φτάσαμε στο 89′ όταν ακυρώθηκε γκολ του Μαρή ως οφσάιντ με τους φιλοξενούμενους αυτή τη φορά να ζητούν να μετρήσει το τέρμα.
Τελικά, το γκολ ήρθε στις καθυστερήσεις από ένα πέναλτι που δεν αμφισβητήθηκε από κανέναν πάνω στον Πλεύρη. Ο Έρι Ματαραγκάσι ήταν ψύχραιμος από την άσπρη βούλα κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, πανηγυρίζοντας ένα σπουδαίο τρίποντο.
Κόκκινη κάρτα δέχθηκε ο Αναγνωστάκης στο 93′.
ΜΕΛΙΔΟΝΙ (Στεφανάκης Μ.): Αναγνωστάκης, Σταράς Ι. Γ. (65′ Κουτάντος), Καλυβιανάκης, Μπιρίκος, Λαγουδάκης, Ψαρουδάκης, Σταράς Στ. Γ. (80′ Παπαγιαννάκης), Βασάκης, Χαριτάκης, Κατσαμάς, Μακριδάκης.
ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ (Δεληγιαννάκης): Παλιεράκης, Αντουράκης, Βέλκοβ, Κυριακόπουλος (46′ Μαρής), Κρασονικολάκης, Πλεύρης, Γκούτζος, Σαμαράς (55′ Μπαστάκης Β.), Χριστουλάκης, Σταράς Γ. (46′ Ματαραγκάσι Ε.), Βελονάκης.
Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:
Ποσειδώνας Γερανίου – Φλόγα Ρουστίκων 3-0
(1′ Γιωργιουδάκης, 64′ Ι.Κ. Σηφακάκης, 89′ Καραδάκης)
Άρης Ρεθύμνου – Επισκοπή 0-3
(68′ Φονσέκα, 78′ Σκούφος, 90′ Ρηγάκης)
Τάλως Μελιδονίου – Ρεθυμνιακός 1-2
(26′ Χαριτάκης – 55′, 90′(πεν.) Ματαραγκάσι)
Αστέρας Ρεθύμνου – ΑΕ Μυλοποτάμου 0-2
(63′ Σκουλούδης, 90′ Ντ. Ματαραγκάσι)
Σπήλι – ΟΦ Αρμένων 0-3
(14′ Κουνδουράκης, 20′ Καραγιώργης, 70′ Καργάκης)
Λιβάδια – Δόξα Πλατανέ 0-1
(3′ Δελήμπασης)
Ε.Α.Π. – ΠΑΟ Αλφάς 2-0
(51′ (πεν.) Πολύχρονος, 66′ Γαραντωνάκης)
Κάλυβος – Ψηλορείτης 2-1
(3′ Κουνδουράκης, 65′ Παπαγιαννάκης – 57′ Νεονάκης)
Η βαθμολογία
Ομάδα Β. Γκολ Ν-Ι-Η
1. Ρεθυμνιακός 9 13-2 3-0-0
-. ΟΦ Αρμένων 9 13-0 3-0-0
-. ΑΕΜ 9 9-0 3-0-0
4. ΕΑΠ 7 6-2 2-1-0
-. Επισκοπή 7 6-1 2-1-0
6. ΠΑΟ Αλφά 6 8-8 2-0-1
-. Ποσειδώνας 6 5-5 2-0-1
8. Αστέρας Ρ. 3 8-6 1-0-2
-. Άρης 3 2-4 1-0-2
-. Τάλως Μελ. 3 3-5 1-0-2
-. Σπήλι 3 4-9 1-0-2
-. Κάλυβος 3 3-5 1-0-2
-. Δόξα Πλ. 3 5-9 1-0-2
14. Λιβάδια 0 0-7 0-0-3
-. Ψηλορείτης 0 3-11 0-0-3
-. Φλόγα Ρ. 0 0-14 0-0-3
Η επόμενη (4η) αγωνιστική
Σπήλι – Λιβάδια
Δόξα Πλατανέ – Αστέρας Ρεθύμνου
ΟΦ Αρμένων – Ποσειδώνας Γερανίου
ΑΕ Μυλοποτάμου – Ε.Α.Π.
Φλόγα Ρουστίκων – Τάλως Μελιδονίου
ΠΑΟ Αλφάς – Κάλυβος
Ρεθυμνιακός – Επισκοπή
Ψηλορείτης – Άρης Ρεθύμνου