Άσκηση πεδίου μικρής κλίμακας για σεισμό, θα εκτελεστεί την Τετάρτη 30 Μαΐου κατά τις ώρες 09:00 έως 12:30. Η άσκηση θα πραγματοποιηθεί στην περιοχή Πλατείας Σοχώρας – Δικαστηρίων.
Στην άσκηση θα συμμετάσχει ο δήμος Ρεθύμνης, η Πυροσβεστική Υπηρεσία, η Αστυνομική Διεύθυνση Ρεθύμνου, το ΕΚΑΒ, το 547 Α/Μ Τάγμα Πεζικού καθώς και ο Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός παράρτημα Ρεθύμνου και η Εθελοντική Ομάδα Πολιτικής Προστασίας Ρεθύμνου. Ο συντονισμός θα γίνει από το τμήμα Πολιτικής Προστασίας περιφερειακής ενότητας Ρεθύμνης.
Στον σχεδιασμό της παραπάνω άσκησης συμμετείχαν, πλην των παραπάνω φορέων, οι διευθύνσεις Πολιτικής Προστασίας Αποκεντρωμένης Διοίκησης και Περιφέρειας Κρήτης, το Ινστιτούτο Τεχνολογίας Έρευνας και ο Οργανισμός Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας. Στελέχη των παραπάνω φορέων θα παρίστανται στην άσκηση και θα συνεισφέρουν στην ολοκλήρωσή της.
Σκοπός της άσκησης είναι η συνεργασία των φορέων του Ρεθύμνου σε θέματα αντιμετώπισης επιπτώσεων από σεισμό, καθώς και ο έλεγχος των επιχειρησιακών σχεδίων των εμπλεκόμενων φορέων.
Όπως αναφέρει σε ανακοίνωση της η Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνου, κατά την ημέρα και ώρες της άσκησης θα υπάρξει ολιγόωρος αποκλεισμός περιοχών (πλατεία Σοχώρας και πάρκο έναντι των δικαστηρίων) και δρόμων.
Προσθέτει επίσης στην ανακοίνωση της η Π.Ε.Ρ. ότι: «Οι πολίτες του Ρεθύμνου, που επιθυμούν να παρακολουθήσουν την άσκηση, παρακαλούνται όπως σεβαστούν τις απαγορεύσεις, που θα αφορούν πρόσβαση σε χώρους όπου θα εκτελείται η άσκηση, για λόγους ασφαλείας (κίνηση βαρέων οχημάτων κ.τ.λ.) και για λόγους εύρυθμης εκτέλεσης της άσκησης».