Πού το πηγαίνει τελικά ο Ερμής…; Ποιος είναι ικανός να τον σταματήσει και πόσο δυνατός βγαίνει κάθε φορά που βρίσκει τον τρόπο να φτάσει στη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα; Ένα είναι βέβαιο. Αυτό (όπως το καταπληκτικό 3-2 στο 94′ στα Ζωνιανά επί της Ρόδου) ή εκείνο (0-1 στις Μουρνιές και πάλι στο 94′), είναι αποτελέσματα που δεν μπορούν να συμβαίνουν σε καθημερινή βάση.
Δείχνουν όμως στον Ερμή ότι επικρατεί καταπληκτικό κλίμα, οι παίκτες του παλεύουν την κάθε φάση με «ψυχή χιλίων λεόντων» και η αυτοπεποίθησή τους έχει φτάσει σε ύψη που θυμίζει μπασκετική ευστοχία. Πώς αλλιώς να εξηγήσει κανείς τα δύο «μπάζερ μπίτερ» (σ.σ. για να δανειστούμε και την μπασκετική έννοια) στο 94;
Ίδιο σενάριο με διαφορετικές στιγμές
Οι παίκτες του Γιώργου Πετράκη ξεκίνησαν ιδανικά το ματς. Ο Τοπούζης έκανε και πάλι τη δουλειά του ξεκινώντας, όπως ακριβώς τέλειωσε τον αγώνα στις Μουρνιές… με γκολ!
Ήταν το 4ο λεπτό όταν ο Πρωτογεράκης εκτέλεσε ένα φάουλ και ο φορ των Ζωνιανών με καρφωτή κεφαλιά έφερε από νωρίς τον Ερμή σε θέση οδηγού.
Η Ρόδος όμως, έκανε (ή καλύτερα προσπάθησε) αυτό που δεν μπορούσαν οι προηγούμενοι αντίπαλοι των Ρεθεμνιωτών. Αρχικά απείλησε στο 11′ όταν ο Αυγενικός βρέθηκε σε ιδανική θέση για να σουτάρει όμως το σουτ δεν είχε τύχη.
Φτάσαμε στο 30′ για να δούμε κάτι αξιόλογο μέσα στην περιοχή της Ρόδου με τον Σκουτέλη να βγάζει σέντρα αλλά ο Ανδρίκος με τάκλιν πρόλαβε τον Τοπούζη πριν εκείνος τη στείλει στα δίχτυα.
…Εν συνεχεία η Ρόδος βρέθηκε εκ νέου στα καρέ του Κόλλια όμως το καλό σουτ του Χατζηλιόντα έφυγε λίγο άουτ.
…Και εν τέλει σκόραρε! Στο 33′ όμως οι φιλοξενούμενοι δεν λάθεψαν. Ο Κουρούπης «εμπιστεύθηκε» τα πόδια του και πιάνοντας έναν «κεραυνό», έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» γράφοντας το 1-1. Η ψυχρολουσία στα καρέ του Ερμή ήταν εμφανής, αφού λίγο έλειψε να μπει δεύτερο τέρμα πιο νωρίς, όταν στο 40′ ο Καντιμοίρης βρήκε σε θέση βολής τον Χατζηλιόντα όμως εκείνος δεν στόχευσε από καλή θέση σωστά.
Η επανάληψη είχε πολύ σασπένς και ένα φινάλε που όσο κι αν το περίμενε κάποιος, δεν θα μπορούσε να φανταστεί ένα τέτοιο σενάριο. Στο 57′ λοιπόν όπου είχαμε την πρώτη αξιόλογη φάση, ήρθε το 1-2 για τη Ρόδο. Ο Τσιβίλογλου σούταρε από απόσταση 25μ. και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κόλλια που πετάχτηκε μάταια.
Αυτόματα σήμανε συναγερμός στον Ερμή που έβλεπε τις εξελίξεις δυσοίωνες και το ματς να του «γλιστρά» από τα χέρια.
Οι αλλαγές έδωσαν ώθηση στην ανατροπή
Μπρος στο φάσμα της πρώτης απώλειας, ο Γιώργος Πετράκης απέσυρε τον Πασιαλή και έριξε στο ματς τον Σεχολάρι, ενώ στην θέση του Γεωργούλη εμπιστεύθηκε για πρώτη φορά φέτος -μετά τον τραυματισμό του- τον Β. Πλουσή.
Μαζί με τις αλλαγές, άλλαξε και το σύστημα -σαφώς πιο επιθετικό- ο Ερμής ρίσκαρε και δικαιώθηκε.
Στο 76′ ο Ανωγειανάκης έβγαλε ωραία μπαλιά στον Σκουτέλη κι εκείνος σούταρε μέσα από την περιοχή λίγο άουτ. Ο Ερμής πίεζε πλέον για τα καλά, οι φιλοξενούμενοι είχαν οπισθοχωρήσει εκούσια και στο 78′ από δική τους σύγχυση, ο Ανωγειανάκης δεν κατάφερε να χριστεί σκόρερ σουτάροντας πάνω από την εστία.
Στο 82′ όμως δεν μπορούσαν να λαθεύουν άλλο. Από τη σέντρα του Πλουσή, ο Σεχολάρι πετάχτηκε στο α’ δοκάρι και με πλασέ ισοφάρισε σε 2-2.
Ξαφνικά όλα έδειχναν προσιτά. Όλοι πίστεψαν πως το παιγνίδι μπορεί να γυρίσει υπέρ του Ερμή. Στο 85′ στη νέα σέντρα του Πλουσή δεν πρόλαβαν Σκουτέλης, Σεχολάρι να δώσουν στην μπάλα πορεία προς τα δίχτυα.
Β. Ανυφαντάκης, ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής
Φτάσαμε στο 94′ όταν από τον πανικό της ροδίτικης άμυνας, η μπάλα κατέληξε κόρνερ.
Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ανωγειανάκης και ο Ανυφαντάκης πηδώντας πιο ψηλά απ’ όλους με κεφαλιά χάρισε μια νίκη που θα τη θυμούνται για πολύ καιρό όσοι βρέθηκαν στα Ζωνιανά.
ΕΡΜΗΣ ΖΩΝΙΑΝΩΝ (Πετράκης): Κόλιας, Κοζυράκης, Πρωτογεράκης, Ανυφαντάκης, Γεωργούλης (61′ Πλουσής), Ταβλαδωράκης, Πασαλής (61′ Σεχολάρι), Φαμπίνιο, Τοπούζης, Πουλάκης (73′ Ανωγειανάκης), Σκουτέλης.
ΡΟΔΟΣ (Στεφανίδης): Χειμωνέτος, Καντιμοίρης, Κουρούπης, Νικήτας (58′ Τζημογιάνης), Ανδρίκος, Τσιβίλογλου, Χατζηλιόντας, Κωνσταντίνου, Τάντιτς (73′ Ιμεράι), Ατματσιδης, Ευγενικός (86′ Αμανατίδης).