Άψογη φιλοξενία – Κακή υποδοχή
Συνέχεια από τη σελ. 20
Στο τουρνουά, «Νομίκεια», το θέμα που απασχόλησε τον ΟΠΕΡ δεν ήταν καθαρά αγωνιστικό. Οι κυανοκίτρινες συνάντησαν προβλήματα κι αυτά είχαν να κάνουν τόσο με τα πρόσωπα (δεν ακολούθησε την αποστολή η Νίνα Κατερίνη, ενώ η Παπουτσή που ένιωθε ενοχλήσεις στους προσαγωγούς δεν αγωνίστηκε καθόλου), όσο και στην τακτική.
Η Τζίνα Ξαγοραράκη βοήθησε πολύ στην πάσα, ενώ η Άννα Σαλούστρου χάρισε αρκετούς πόντους αγωνιζόμενη στη διαγώνιο. Γενικότερα υπήρχε διάθεση για δύο καλά ματς αλλά η ρεθεμνιώτικη ομάδα θα πρέπει να «τρέξει» κι άλλο για να μπορέσει να φτάσει στα επίπεδα που ο ίδιος θέλει.
Το μεγάλο όσο κι έντονο πρόβλημα ωστόσο, εστιάστηκε στην υποδοχή, αφού είναι χαρακτηριστικό ότι στο ματς με τον ΑΟ Θήρας, οι Ρεθεμνιώτισσες δέχθηκαν αυτούς τους 17 άσους!
Θανάσης Τζαφέρης: «Δεν μπορέσαμε να έχουμε ρυθμό»
Ο Θανάσης Τζαφέρης μίλησε για τους δύο αγώνες που έδωσε η ομάδα του και, όπως ήταν λογικό, στάθηκε στην κακή υποδοχή αλλά και στο γεγονός ότι, ο ΟΠΕΡ, αναγκάστηκε να αλλάξει κάποια πράγματα στο τακτικό κομμάτι…
«Η φιλοξενία ήταν άψογη. Εμείς είχαμε κάποιες ελλείψεις καθώς, η Νίνα Κατερίνη δεν μπόρεσε να ακολουθήσει την αποστολή για προσωπικούς λόγους, ενώ και η Παπουτσή παρ’ ότι ήρθε, θελήσαμε να την προφυλάξουμε.
Στο α’ ματς είχαμε σοβαρό πρόβλημα στην υποδοχή. Δεχθήκαμε πολλούς άσους, γεγονός το οποίο μας ανάγκαζε να μη μπορούμε να βρούμε το ρυθμό μας.
Πολλούς άσους δεχθήκαμε και με την ΑΕΚ, ωστόσο εκεί, δείξαμε πιο συγκεντρωμένοι».
Παρακάτω βλέπουμε τα ματς αναλυτικά:
Θήρα-ΟΠΕΡ 3-0
Ο ΑΟ Θήρας μπήκε πολύ δυνατά από το πρώτο σερβίς και στηριζόμενος σ’ αυτό, κατόρθωσε να κάνει δύσκολη την υποδοχή των κυανοκιτρίνων.
Οι Βίντοβιτς αλλά και η Μπρίνκμαν τέλειωσαν πολλές επιθέσεις, ενώ και οι συμπαίκτριές τους έδειξαν ότι μπορούν να τις ακολουθήσουν. Στον ΟΠΕΡ, το πάλεψαν κυρίως από το β’ μισό του β’ σετ και μετά.
Τα σετ: 0-3 (25-12, 25-17, 25-18)
AO ΘΗΡΑΣ (Οικονόμου): Βεργίδου 7, Μπρίνκμαν 8, Κιγιάκοβα 11, Βίντοβιτς 13, Οικονομίδου 2, Γεωργιάδου 5/ Αρτακιανού (λ 100% υπ, 75% αρ), Τσβέτκοβα 2, Καραφουλίδου 4, Σκορδίλη, Μουντάκη 2.
ΟΠΕΡ (Ντζαφέρης): Τζ. Ξαγοραράκη, Β. Ξαγοραράκη 4, Σαλούστρου 12, Λαγουδάκη 5, Κλεισιάρη 2, Τσελάνη 6/ Βροντάκη (λ, 35% υπ, 9% αρ), Ντεμάι.
AEK-Παναθηναϊκός 1-3
Ο Παναθηναϊκός ήταν νικητής στο ντέρμπι με την ΑΕΚ. Αυτός ο αγώνας θα μπορούσε κάλλιστα να είναι και ο τελικός όμως, οι διοργανωτές, ήταν ξεκάθαρο ότι θα ήθελαν να γευθούν, τουλάχιστον μία αναμέτρηση με το ένα από τα δύο μεγαθήρια.
Οι παίκτριες του κ. Ρούση είχαν την Τσίμα σε πολύ καλή μέρα και έφτασαν δίκαια στη νίκη.
Τα σετ: 3-1 (25-19, 25-23, 20-25, 25-22)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρούσσης): Κουτουξίδου 1, Νομικού 16, Τσίμα 23, Μερτέκη 13, Γκούζου 1, Καββαδία 14 / Ρόγκα (λ, 54% υπ), Γιαννακοπούλου, Παπαδοπούλου, Καστάνου 1, Αργυρίου 3.
ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Τσοχατζή 4, Κωνσταντινίδου 17, Τοντάι 10, Αργυροπούλου 13, Καβαθά 12, Βάθη 6 / Κακουράτου ( λ, 48% υπ, 26% αρ), Μπέλια, Γούνη 1.
Ο μικρός τελικός
ΑΕΚ-ΟΠΕΡ 3-0
Τη δεύτερη μέρα, ο ΟΠΕΡ αντιμετώπιζε την ΑΕΚ. Οι Ρεθεμνιώτισσες έδειξαν πολύ πιο συγκεντρωμένες αυτή τη φορά στην υποδοχή που αποτελεί το «παν» για να παιχτεί όπως πρέπει ένας αγώνας. Οι κιτρινόμαυρες είχαν ξεκάθαρα πιο καλή παρουσία, παρά τις απουσίες που είχε κι εκείνη (Κοσμά, Ιβάνοβα, Λαμπρινίδου), αν και ο ΟΠΕΡ, εκτός το ένα σετ που κέρδισε, έβαλε δύσκολα στην αντίπαλό του στα πρώτα δύο.
Τα σετ: 3-1 (25-20, 25-20, 14-25, 25-12)
ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Τσοχατζή, Αλ. Κωνσταντινίδου, Τοντάι, Αργυροπούλου, Καβαθά, Βάθη / Κακουράτου (λ), Μπέλια, Γούνη, Αντωνιάδη.
ΟΠΕΡ (Ντζαφέρης): Τζ. Ξαγοραράκη, Β. Ξαγοραράκη, Σαλούστρου, Λαγουδάκη, Κλεισιάρη, Τσελάνη / Βροντάκη (λ).
Ο μεγάλος τελικός
Θήρα-Παναθηναϊκός 0-3
Στον τελικό, ο Παναθηναϊκός έδειξε το βάθος που διαθέτει αλλά και τις αρετές που του παρέχουν κάποιες παίκτριές του, όταν θέλουν να «τελειώσουν» ένα ματς και μάλιστα με συνοπτικές διαδικασίες. Η Νομικού, η Μερτέκη και η Καββαδία έκαναν πολύ καλό παιγνίδι και αυτό έφτανε για καθαρίσουν το ματς.
Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-18, 25-21)
AO ΘΗΡΑΣ (Α. Οικονόμου): Βεργίδου 2, Μπρίνκμαν 12, Κιγιάκοβα 6, Βίντοβιτς 9, Οικονομίδου 2, Γεωργιάδου 4 / Αρτακιανού (λ, 48% υπ, 38% αρ), Καραφουλίδου 2, Σκορδίλη, Μουντάκη 2.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γ. Ρούσης): Κουτουξίδου 5, Νομικού 12, Τσίμα 8, Μερτέκη 13, Γκούζου 5, Καββαδία 9 / Ρόγκα (56% υπ, 38% αρ), Παπαδοπούλου.