Σε ανοδική πορεία βρίσκεται η ανδρική ομάδα πόλο του ΝΟΡ, αποκτώντας ρυθμό στην πλέον κρίσιμη καμπή της σεζόν. Οι Ρεθεμνιώτες μπορεί να ηττήθηκαν με 11-10 από τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη, αλλά έδειξαν πως είναι έτοιμοι για τις μεγάλες «μάχες» της παραμονής στην Α2.
Ο Κώστας Φιτσανάκης είχε για πρώτη φορά όλους τους παίκτες στη διάθεσή του και ελπίζει να παραμείνει λευκό το απουσιολόγιο στους τελικούς των πλέι άουτ. Ο νεαρός τεχνικός δοκίμασε πρόσωπα και πράγματα, μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής και ο ΝΟΡ διεκδίκησε μέχρι τέλους το θετικό αποτέλεσμα. Ο Πανιώνιος, που είχε εξασφαλίσει την παρουσία του στα πλέι άουτ, κατάφερε να επικρατήσει με 11-10.
Οι Ρεθεμνιώτες κυνήγησαν τις κόντρα επιθέσεις στο 3ο οκτάλεπτο και με γκολ του Χανδάνου ισοφάρισαν σε 8-8 και στις αρχές του 4ου οκταλέπτου «προσπέρασαν» με τον Γιώργο Παναγιωτάκη. Ο Καλομενόπουλος έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, κάνοντας το 9-10 στα 5’20”. Ο Πανιώνιος, όμως, δεν δέχτηκε άλλο γκολ στα εναπομείναντα λεπτά και με τέρμα του Τοροσιάδη στα 2’20” πήρε τη νίκη με 11-10.
Ο ΝΟΡ ολοκλήρωσε την «περιπέτεια» της Α’ φάσης με μόλις 3 βαθμούς, καθώς οι πάρα πολλές απουσίες που είχε σε κάθε ματς, του στέρησαν μία καλύτερη συγκομιδή. Αυτά, όμως, ανήκουν στο παρελθόν και πλέον άπαντες στο ρεθεμνιώτικο «στρατόπεδο» στρέφουν την προσοχή τους στα πλέι άουτ. Εκεί δηλαδή που θα κριθεί η παραμονή στην Α2.
Τα οκτάλεπτα: 3-2, 1-0, 4-6, 3-2.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Κώστας Φιτσανάκης): Μπατάκης, Κουφάκης, Χανδάνος 4, Καλομενόπουλος 2, Παπαδάκης 1, Γιουλούντας 1, Παναγιωτάκης Γ. 1, Φραγκάκης 1, Σταυρουλάκης, Ραπτάκης, Τουτουντζιδάκης, Χάσικος, Παναγιωτάκης Ι., Μακρυγιάννης, Τζαγκαράκης.
Κώστας Φιτσανάκης: «Στο μυαλό μας μόνο τα πλέι άουτ»
Ο προπονητής του ΝΟΡ στάθηκε στην καλή εμφάνιση της ομάδας του, τονίζοντας πως με ανάλογη εικόνα θα έχει ελπίδες παραμονής.
«Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση των παιδιών. Είναι η πρώτη φορά που θεωρώ πως κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Ήμασταν πολύ κοντά να κατακτήσουμε τη νίκη, η οποία κρίθηκε στις λεπτομέρειες των τελευταίων λεπτών. Δύο λάθη, όμως, στο φινάλε του ματς καθόρισαν το αποτέλεσμα.
Θεωρώ ότι με τέτοιες εμφανίσεις στα πλέι άουτ, έχουμε σοβαρές πιθανότητες να παραμείνουμε στην κατηγορία. Επικεντρωνόμαστε πλέον μόνο σε αυτήν τη διαδικασία και στο μυαλό μας βρίσκονται μόνο τα πλέι άουτ. Εκεί θα προσπαθήσουμε να πετύχουμε τον στόχο μας, που δεν είναι άλλος από την παραμονή στην κατηγορία».
Το παζλ των πλέι οφ και των πλέι άουτ
Μετά το πέρας της 10ης αγωνιστικής, οριστικοποιήθηκαν και τυπικά οι ομάδες που μπαίνουν στα πλέι οφ ανόδου, αλλά και αυτές των πλέι άουτ, όπως και των μπαράζ που θα κριθούν οι τελευταίες θέσεις για τον όμιλο ανόδου.
Απευθείας στα πλέι οφ ανόδου προκρίθηκαν οι εξής 6 ομάδες: ΝΟ Χανίων, Πανιώνιος, ΝΟ Πατρών, Απόλλων Σμύρνης, ΝΑΟ Κέρκυρας και Νηρέας Γέρακα. Τα πλέι οφ Ανόδου θα διεξαχθούν το τριήμερο 22-24 Ιουλίου, με τις 6 αυτές ομάδες συν τις 2 που θα προκύψουν από τα μπαράζ (σύνολο 8). Οι δύο πρώτες της τελικής κατάταξης ανεβαίνουν στην Α1 κατηγορία Ανδρών.
Στα μπαράζ θα αγωνιστούν οι ομάδες που πήραν τις 3ς θέσεις των ομίλων και δη οι: Ιωνικός, ΝΟ Χαλκίδας, ΑΣ Απόλλο. Από αυτές, οι 2 πρώτες στην τελική βαθμολογία των μπαράζ θα προκριθούν στα πλέι οφ ανόδου και η τελευταία θα οδηγηθεί στα πλέι άουτ.
Μαζί με την 3η των μπαράζ, στη «μάχη» της παραμονής θα μπουν και οι ΟΦΗ, ΝΟ Ρεθύμνου, ΓΣ Περιστερίου, ΝΟ Λάρισας, Ηλυσιακός και Ηρακλής. Τα πλέι άουτ θα διεξαχθούν στις 15-17 Ιουλίου και στις 22-24 Ιουλίου.
Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής
ΟΦΗ – ΝΟ Χανίων 9-11
Πανιώνιος – ΝΟ Ρεθύμνου 11-10
Ρεπό: Ιωνικός Νικαίας
Η τελική βαθμολογία του Α’ ομίλου
Θ. ΟΜΑΔΑ ΑΓΩΝΕΣ ΓΚΟΛ ΒΑΘΜΟΙ
1. ΝΟ Χανίων 8 71-58 21
2. Πανιώνιος 8 77-61 18
3. Ιωνικός Νικαίας 8 82-78 12
4. ΟΦΗ 8 73-82 6
5. ΝΟ Ρεθύμνου 8 61-85 3