Δύο αθλητές εκπροσώπησαν τον ρεθεμνιώτικο σύλλογο «Κρήτες Μαχητές Ήφαιστος» στους διασυλλογικούς αγώνες Κικ Μπόξινγκ στο Ηράκλειο. Οι αθλητές του Κώστα Μαρκόπουλου έδωσαν πολύ δυνατές μονομαχίες και πήραν εξαιρετικό βαθμό.
Ο λόγος για τον Σήφη Κιόσε στην κατηγορία των 75 κιλών Αντρών και για τον Σήφη Παντελιδάκη στην κατηγορία των 80 κιλών Εφήβων. Οι αγώνες διεξήχθησαν με κανονισμούς Κ1, στους οποίους επιτρέπονται χτυπήματα με γόνατα. Πραγματοποιήθηκαν 24 αγώνες και το «παρών» έδωσαν μόνο έμπειροι αθλητές.
Αρχικά, ο Σήφης Κιόσε αντιμετώπισε έναν δυνατό αντίπαλο από το Ηράκλειο, χωρίς αυτό να τον εμποδίσει να κάνει έναν πολύ καλό αγώνα. Κίνηση, δυνατά χτυπήματα αποφυγές ήταν το χαρακτηριστικό του παιχνιδιού του, το οποίο φανερώνει την τεχνική κατάρτισή του. Από νωρίς έκοψε την όρεξη του αντιπάλου του. Δυνατά λακτίσματα στο στομάχι του επέτρεψαν να κρατήσει την επιθυμητή απόσταση, έτσι ώστε να κοντρολάρει το παιχνίδι. Ένα πολύ καλό γόνατο που δημιούργησε αιμάτωμα στο στόμα του αντιπάλου, όπως και μία μπροστινή κλωτσιά που του άνοιξε την μύτη, ήταν καθοριστικά. Προς το τέλος του 2ου γύρου και ενώ το αποτέλεσμα ήταν σίγουρο, ο προπονητής του του ζήτησε να χαμηλώσει την απόδοσή του έτσι ώστε να μπορέσει να βγει το παιχνίδι και να δοκιμάσει τεχνικές. Το παιχνίδι του χαρακτηρίστηκε ως το καλύτερο της διοργάνωσης.
Στη συνέχεια, ο Κώστας Παντελιδάκης έβγαλε νοκ-άουτ στον 1ο γύρο σε αντεπίθεση. Σε όλο το παιχνίδι ήταν γρήγορος και δυνατός. Ο άψογος βηματισμός του δεν επέτρεψε στον αντίπαλό του να κλείσει την απόσταση μεταξύ τους και έτσι εκμεταλλεύτηκε τη διαφορά ύψους που είχαν. Με γρήγορα χτυπήματα με χέρια και δυνατά λακτίσματα, έπαιρνε αρκετούς πόντους. Η φάση του νοκ-άουτ ήταν εντυπωσιακή. Σε επίθεση του αντιπάλου του, ο Παντελιδάκης έφυγε πίσω αδειάζοντας τον επιτιθέμενο, ενώ ταυτόχρονα έδωσε δυνατό αριστερό κροσέ, το οποίο βρήκε σαγόνι. Το τελευταίο χτύπημα φρέναρε την επίθεση του αντιπάλου και χωρίς καθόλου παύση ο Παντελιδάκης συνέχισε με αντεπίθεση 3 χτυπημάτων. Τα δύο πρώτα, ντάιρεκτ, προσγειώθηκαν στο μέτωπο και το 3ο χτύπημα, αριστερό κροσέ στο σαγόνι, έστειλε τον αντίπαλό του στο καναβάτσο για αρκετή ώρα. Το τελευταίο αυτό νοκ-άουτ είναι το 5ο συνεχόμενο του Παντελιδάκη σε ισάριθμα παιχνίδια.
Επίσης, το ερχόμενο Σαββατοκύριακο ο Παντελιδάκης θα συμμετέχει στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα της ΠΟΚ στην Αθήνα. Αμφότεροι οι αθλητές θα λάβουν μέρος σε επαγγελματική βραδιά ως μέιν ιβέντ αγώνες που θα γίνουν στο Ηράκλειο στις 10 Δεκεμβρίου.
Τα βίντεο των αγώνων μπορείτε να τα δείτε στο youtube κανάλι του ρεθυμνιώτικου συλλόγου. Αναζήτηση του καναλιού μπορείτε να κάνετε ψάχνοντας στο youtube το «Markopoulos Team». Ο σύλλογος «Κρήτες μαχητές Ήφαιστος» του Κώστα Μαρκόπουλου στεγάζεται στο γυμναστήριο Olympic Aqua Fitness Center.