Παραδοσιακά το Ρέθυμνο Cretan Kings δυσκολεύεται στο Βενετόκλειο, σε μία ομολογουμένως δύσκολη έδρα. Στο πίσω μέρος του μυαλού των «κεραμιδί» δεν θα μπορούσε να μην βρίσκεται το περυσινό αρνητικό ρεκόρ με μόλις ένα «διπλό» στην κανονική περίοδο. Όλα αυτά, όμως, τα αποτίναξαν και μάλιστα με… το καλημέρα. Οι Ρεθεμνιώτες κυριάρχησαν πλήρως και στα 40 λεπτά, δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στον Κολοσσό και πανηγύρισαν μία σπουδαία νίκη με 66-74.
Η ομάδα του Τόνι Κωνσταντινίδη είχε πολυφωνία στην επίθεση, με 4 παίκτες να σημειώνουν διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Άρνολντ με 16, ο Τάλτον με 16, ο Γιαννόπουλος με 13 και ο Ζάμπας με 12 οδήγησαν επιθετικά την ομάδα τους. Το ότι όμως κράτησαν τους γηπεδούχους στους 66 πόντους, ήταν απόρροια της ομαδικής δουλειάς στην άμυνα. Ο Μπέρι σταμάτησε στους 17 πόντους, ο Ρέντικ στους 14 και ο Βασιλόπουλος στους 10.
Με πίεση, τρέξιμο και ορθές επιλογές από το 1ο κιόλας λεπτό
Ο Τόνι Κωνσταντινίδης, που έκανε ντεμπούτο στο ελληνικό πρωτάθλημα, ξεκίνησε με τους Τάλτον, Άρνολντ, Γιαννόπουλο, Φιτζπάτρικ και Κώττα. Η πρόθεση της ομάδας του ήταν ξεκάθαρη και δη να πιέσει και να τρέξει από το 1ο λεπτό. Με τρίποντα του Γιαννόπουλου, Άρνολντ προηγήθηκε με 7-13 και με 6 σερί πόντους (τρίποντο και γκολ-φάουλ) του Τάλτον ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και δη στο 11-22 στο 1’31” πριν το τέλος της 1ης περιόδου. Το Ρέθυμνο είχε καταφέρει να επιβάλει πλήρως το ρυθμό του (μόλις 2 λάθη) και παράλληλα εκτελούσε με 75% (3/4) στα τρίποντα.
Ρεσιτάλ μπάσκετ και +19 για το Ρέθυμνο
Οι φιλοξενούμενοι κυνηγούσαν ένα δυνατό ξεκίνημα και τα κατάφεραν. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν από νωρίς… στα σχοινιά, κάτι που δεν άφησαν ανεκμετάλλευτο οι «κεραμιδί». Ο Κωνσταντινίδης χρησιμοποίησε 3 γκαρντ και δη τους Τάλτον, Ζάμπας, Χριστοδούλου και μαζί με τους Φιτζπάτρικ, Έντουαρντς έκαναν θραύση στο παρκέ. Ο Λιθουανός ήταν «καυτός» και με 5 σερί πόντους έκανε το 17-33, για να έρθει ο Έντουαρντς με γκολ-φάουλ να εκτοξεύσει τη διαφορά στην μεγαλύτερη τιμή της και δη στο +19 (17-36) στα 5’25” πριν το τέλος του ημιχρόνου.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν δεχτεί μόλις 3 πόντους σε 5 λεπτά, αλλά στη συνέχεια ο Κολοσσός αντέδρασε. Εκμεταλλεύτηκε την άμυνα ζώνης του Ρεθύμνου και έτρεξε ένα σερί 9-0 για το 29-39. Η διαφορά έπεσε μετά από ώρα σε μονοψήφιο αριθμό (34-42) και έτσι ολοκληρώθηκε το 1ο μέρος.
Διατηρεί τη διαφορά με Τάλτον, Γιαννόπουλο
Η υγρασία είχε πιάσει κόκκινο στη Ρόδο, το παρκέ ήταν γλιστερό και μόνο από θαύμα δεν υπήρξε σοβαρός τραυματισμός από τις πολλές πτώσεις στο παρκέ του Βενετόκλειου. Οι γηπεδούχοι απειλούσαν μόνο από τα 6.75 και με νέο τρίποντο του Βασιλόπουλου μείωσαν σε 43-48. Οι Ρεθεμνιώτες, όμως, δεν πτοήθηκαν και βρήκαν λύσεις διά χειρός Τάλτον, Γιαννόπουλου. Ο Αμερικάνος πλέι μέικερ έκανε το 43-50 και ο έμπειρος φόργουορντ με δύο λέι από το 46-56. Έφτασαν ξανά στο +14 (46-60) και με γρήγορο ντράιβ και λέι απ του Ζάμπας διαμόρφωσαν το 48-64 της 3ης περιόδου. Από την άλλη, όμως, ήταν άτυχοι γιατί ο Τάλτον αποχώρησε από παρκέ με πόνους στον προσαγωγό.
Η άριστη αντίδραση του Ρεθύμνου στο 61-65
Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη επιδιδόταν σε ανορθόδοξο μπάσκετ, καθώς είχε πετύχει μόλις 6 δίποντα σε μόλις 16 προσπάθειες. Ο Μπέρι πήρε την ομάδα στις πλάτες του και με συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 61-66 στα 5’23” πριν το φινάλε. Ο Κολοσσός είχε τρέξει ένα σερί 13-2 σε 4.5 λεπτά και πλέον το Ρέθυμνο ένοιωθε… την ανάσα του.
Οι «κεραμιδί», όμως, δεν επηρεάστηκαν, ηρέμησαν στο τάιμ άουτ του Κωνσταντινίδη και μπήκαν στο παρκέ για να ολοκληρώσουν αυτό που «έχτιζαν» για 35 λεπτά. Ο Τάλντον… έσφιξε τα δόντια, πάτησε ξανά παρκέ και με τρομερή προσωπική ενέργεια «τρύπησε» την άμυνα του Κολοσσού, πέτυχε το καλάθι και πήρε και το φάουλ. Έκανε το 61-69 στα 3’56” και έδωσε τη «σκυτάλη» στο Άρνολντ. Ο Αμερικάνος πέτυχε το δίποντο για το 61-71 στα 3’09” και με τρίποντη «βόμβα» από τα 8 μέτρα έκανε το 61-74 στο 1’55” και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη της ομάδας του.
Το τελικό 66-74 βρήκε τους Ρεθεμνιώτες να πανηγυρίζουν ένα σπουδαίο «διπλό», συνδυάζοντάς το και με μία πειστική εμφάνιση. Η ψυχολογία τους ανέβηκε κατακόρυφα και πλέον έχουν το μυαλό τους στο πάρα πολύ δύσκολο ματς του Σαββάτου (15/10-16:00) απέναντι στον Άρη.
Διαιτητές: Πηλοϊδης, Ψαριανός, Δεσλής.
Τα δεκάλεπτα: 14-24, 34-42, 48-64, 66-74.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Άρης Λυκογιάννης): Ρέντικ 14, Γεωργαλλής 6(2), Μπέρι 15(3), Βασιλόπουλος 10(3), Χολ 8(1), Λιάπης, Τσούκου 5(1), Αγγελάκος, Άχονεν 6(2), Ουάτσον.
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Τόνι Κωνσταντινίδης): Κώττας 4, Άρνολντ 16(2), Φιτζπάτρικ 6 (9 ριμπ., 4 ασίστ), Τάλτον 16(1 τρίπ., 5 ριμπ., 2 ασ.), Γιαννόπουλος 13(1 τρίπ., 10 ριμπ., 2 ασ., 3 κλεψ.), Χριστοδούλου, Σάφτενααρ, Καμπερίδης, Ζάμπας 12(1), Έντουαρντς 7, Ραζής, Θεοδωρίδης.
Τα στατιστικά της αναμέτρησης
ΚΟΛΟΣΣΟΣ: 10/21 βολές (47%), 10/25 δίποντα (40%), 12/31 τρίποντα (38%), 24 ριμπάουντ (15-9), 17 ασίστ, 10 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ.
ΡΕΘΥΜΝΟ: 15/21 βολές (71%), 22/35 δίποντα (62%), 5/20 τρίποντα (25%), 35 ριμπάουντ (26-9), 16 ασίστ, 14 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ.
Δηλώσεις
Τόνι Κωνσταντινίδης: «Κάναμε σχεδόν το τέλειο παιχνίδι»
Ο προπονητής του Ρεθύμνου μοίρασε συγχαρητήρια στους παίκτες τους για την απόδοσή τους, τονίζοντας πως έκαναν σχεδόν το τέλειο παιχνίδι. «Διάβασαν» καλά τον Κολοσσό, «χτύπησαν» τις αδυναμίες του και πανηγύρισαν μία μεγάλη νίκη.
«Να ευχηθώ στον Κολοσσό και τον κόουτς ό,τι καλύτερο. Θεωρώ ότι δίκαια νικήσαμε. Για 40 λεπτά είχαμε το προβάδισμα και αυτό μιλάει από μόνο του. Να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες γιατί είχαν αξιοθαύμαστη συγκέντρωση. Γνωρίζαμε τα επιθετικά όπλα του Κολοσσού, ο οποίος σήμερα αδίκησε τον εαυτό του. Το πικ εν ρολ είναι το μεγάλο όπλο του Κολοσσού, αλλά και το ανοικτό γήπεδο. Όμως και στα δύο κομμάτια αυτά ήμασταν καλοί στην άμυνα, έτσι είχαμε ρυθμό και στην επίθεση.
Κάναμε σχεδόν το τέλειο παιχνίδι για εκτός έδρας. Αυτή η νίκη είναι σημαντική, αλλά θα φανεί στη συνέχεια. Πριν από ένα μήνα, στο φιλικό, ήταν άλλη η ομάδα γιατί ήταν πολύ πρόωρα στη σεζόν. Από την 6η θέση και κάτω όλοι είμαστε ισοδύναμοι και με τη βοήθεια του Θεού, θέλουμε να πάρουμε τις νίκες για να μείνουμε στην κατηγορία και στη συνέχεια να τερματίσουμε όσο πιο ψηλά γίνεται. Αλλά, κοιτάμε από παιχνίδι σε παιχνίδι».
Από την πλευρά του, ο Εβάλντας Ζάμπας τόνισε: «Ήταν ένα καλό παιχνίδι για εμάς. Προετοιμαστήκαμε σκληρά γι’ αυτό. Παίξαμε και στην προετοιμασία και ξέραμε ότι ο Κολοσσός είναι μία καλή ομάδα, με αρκετή επιθετικότητα και ενέργεια. Ξέραμε ότι αυτή η νίκη θα είναι κάτι παραπάνω από μία απλή νίκη, κερδίζοντας μέσα σε αυτό το γήπεδο και σημαντική για τη συνέχεια της σεζόν. Σέβομαι την αντίπαλη ομάδα που προσπάθησε μέχρι το τέλος, αλλά είμαι πολύ χαρούμενος που πήραμε αυτή τη νίκη».
Τα αποτελέσματα 1ης αγωνιστικής
Λαύριο – Κύμη 75-69
Άρης – Τρίκαλα 75-65
Κολοσσός Ρόδου – Ρέθυμνο Cretan Kings 66-74
Δόξα Λευκάδας – ΠΑΟΚ 84-78
Κόροιβος – Ολυμπιακός 66-88
Απόλλων Πατρών – ΑΕΚ 59-77
Παναθηναϊκός – Προμηθέας Πατρών 81-71
Η επόμενη (2η) αγωνιστική
Σάββατο 15 Οκτωβρίου
16:00 Ρέθυμνο Cretan Kings – Άρης (NS2 – Λεπτό προς λεπτό)
17:00 ΑΕΚ – Λαύριο (OTESPORT4 live)
17:00 Τρίκαλα – Απόλλων Πατρών (NS2 – Λεπτό προς λεπτό)
17:00 ΠΑΟΚ – Κολοσσός Ρόδου (NS4 live)
17:00 Προμηθέας Πατρών – Δόξα Λευκάδας (NS2 – Λεπτό προς λεπτό)
17:00 Κύμη – Κόροιβος (NS2 – Λεπτό προς λεπτό)
Δευτέρα 17 Οκτωβρίου
19:00 Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός (OTESPORT4 live)