Έκθεση ζωγραφικής με έργα της Μαριάν Πράουν πραγματοποιείται στο Πάνορμο, στον χώρο του cafe bar Elia. H Μαριάν είναι από την Ολλανδία αλλά τα τελευταία έξι χρόνια (από το 2010) κατοικεί μόνιμα στην Κρήτη που αγαπά ιδιαίτερα.
Οι πίνακές της, χαρακτηρίζονται για τη φωτεινότητα των χρωμάτων τους, τα αντικείμενά τους τέρπουν τα μάτια και την ψυχή.
Το ταλέντο της, η Μαριάν το «έβγαζε» από παιδί. Όπως λέει, από πολύ μικρή ηλικία κατάλαβε ότι είχε γεννηθεί για να ζωγραφίζει σε όλη της τη ζωή.
Αργότερα, έλαβε άρτια επαγγελματική εκπαίδευση στη ζωγραφική. Σπούδασε στην Σχολή Καλών Τεχνών, Τμήμα Ζωγραφικής, στο Άμστερνταμ, στη συνέχεια στην Ανώτατη Επαγγελματική Εκπαίδευση (HBO) κατάρτιση εκπαιδευτικών κι έγινε καθηγήτρια σχεδίου και ζωγραφικής, στο Νάιμεχεν (Tehatex) και τέλος στην Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών, Τμήμα Ελευθέρων Εικαστικών Τεχνών – Ειδίκευση στη Ζωγραφική, στο Άρνεμ (Art-Ez).
«Παρόλο που ήδη από παιδί γνώριζα ότι θα ζωγράφιζα μια ολόκληρη ζωή, κατάφερα μόλις σε αργότερη ηλικία να λάβω επαγγελματική εκπαίδευση.
Αναγκαστικά για πολύ καιρό ακολουθούσα μια μερικής απασχόλησης «επαγγελματική σταδιοδρομία». Τα τελευταία χρόνια εργάζομαι κυρίως παραστατικά», λέει η καλλιτέχνης.
Στην ερώτηση για την τεχνοτροπία της και την αναζήτησή της μέσω της ζωγραφικής, απαντά: «Αναζητώ ολοένα και περισσότερο την ένταση μεταξύ της μετάβασης της πιστής απεικόνισης προς το αφηρημένο. Ζωγραφίζοντας αναζητώ διαρκώς την ψυχή του αντικειμένου μου. Διαρκώς βιώνω εκ νέου την περιπέτεια αναζητώντας περισσότερη καλλιτεχνική ελευθερία. Εδώ τα οπτικά ερεθίσματα ενδεχομένως να παίζουν τον μεγαλύτερο ρόλο. Αυτή τη στιγμή μου αρέσει πολύ να εργάζομαι με λαδομπογιά. Χρώματα, σχήματα, σύνθεση, πινελιές, φροντίζουν για ένα περισσότερο ή λιγότερο επιτυχημένο έργο. Πάντοτε πρέπει να ταιριάζουν όλα».
Μεταξύ των άλλων, μια σειρά πινάκων της, η Μαριάν Πράουν τους ονομάζει «Ο χαρούμενος κόσμος των λουλουδιών».
«Οι πίνακές μου με λουλούδια αποτελούν μια μεταφορά για τις εποχές που έρχονται και παρέρχονται, όπως αντίστοιχα και η ζωή.
Μέσω της ιεράρχησης των χρωμάτων στα έργα μου δημιουργείται μια ισορροπία και μια συναρπαστική σύνθεση.
Στους πίνακές μου με λουλούδια προτιμώ αναμφισβήτητα μια έντονη χρωματική παλέτα.
Με μια εύστοχη πινελιά τονίζω τη ζωντάνια, την υπερηφάνεια της παραστατικής σύνθεσης των λουλουδιών.
Στα έργα μου, ο χειρισμός της μπογιάς και η χρήση των πινέλων είναι εξίσου σημαντικά με το αντικείμενο».
Ο επισκέπτης της έκθεσης, ξεχωρίζει δυο πίνακες σ’ αυτήν τη θεματική. Ένας με τουλίπες και ένας με ίριδες. Η ζωγράφος εξηγεί:
«Ο πίνακας με τις τουλίπες εκφράζει την προσωπική μου σχέση με την πατρίδα μου, την Ολλανδία. Ενώ ο πίνακας με τις ίριδες αντιπροσωπεύει το νησί της Κρήτης, στο οποίο ζω σήμερα. Εδώ στην Κρήτη οι ίριδες φυτρώνουν στην άγρια φύση και το λουλούδι αυτό χρησιμοποιήθηκε ήδη από τα αρχαία χρόνια σε αναπαραστάσεις (iris cretensis/Κρητική ίριδα)».
Τα εγκαίνια της έκθεσης έργων της Μαριάν έγιναν την περασμένη Τετάρτη και το κοινό θα έχει την ευκαιρία να θαυμάσει τους πίνακές της έως την 1η Ιουνίου. Καθημερινά κατά τις ώρες 18:00 έως 23:00.