Έκθεση έργων ζωγραφικής του Αιμίλιου Γάσπαρη με τίτλο «Ορίζοντας» θα πραγματοποιηθεί στο Art Cafe «Κιμωλία» (πλατεία 25ης Μαρτίου, Παλιά πόλη Ρεθύμνου) από την Δευτέρα 28 Μαΐου έως το Σάββατο 30 Ιουνίου.
Τα εγκαίνια της έκθεσης θα πραγματοποιηθούν την Τετάρτη 30 Μαΐου, ώρα 20.00.
Ο Αιμίλιος Γάσπαρης, σε σημείωμά του αναφέρει για την έκθεση:
«Ένας υπέροχος ορίζοντας με το Ρέθυμνο να κυριαρχεί, ο δικός μου πολύτιμος ορίζοντας. Γεμάτος χρώματα και μνήμες από τα παιδικά χρόνια. Μια διαδρομή γοητευτική και μοναδική, από το χωριό στην πόλη, μια πορεία που, όσο κι αν άλλαξε με το πέρασμα των χρόνων, παραμένει μια πλούσια πηγή έμπνευσης. Μια σειρά από έργα μεικτής τεχνικής με θέμα το Ρέθυμνο από τα δυτικά παρουσιάζονται στο Κιμωλία ART CAFE, δείγματα της επίδρασης του συγκεκριμένου χώρου και του γενέθλιου τόπου μόνιμα και σταθερά στην καλλιτεχνική μου προσπάθεια. Μια δοκιμή με γραμμές και χρώματα που εντείνει τη σχέση μου με την πραγματικότητα, που απορρέει από την καρδιά και διευρύνει τη σκέψη. Μια αίσθηση που είναι για μένα η αρχή των πάντων. Ο ορίζοντας του Ρέθυμνου από τα δυτικά».