O Σύλλογος Κατοίκων Παλιάς Πόλης Ρεθύμνου υπό την αιγίδα της Εφορείας Αρχαιοτήτων Ρεθύμνου, παρουσιάζει την έκθεση της εικαστικού Caroline Luigi με τίτλο «quoi qu’il en soit: les choses» (έτσι κι αλλιώς: τα πράγματα) στον Ενετικό Ναό Αγίας Σοφίας στην Παλιά Πόλη.
Τα εγκαίνια θα πραγματοποιηθούν στις 20 Δεκεμβρίου 2016, στις 20:00 και θα διαρκέσει έως τις 7 Ιανουαρίου 2017.
Στην έκθεση παρουσιάζεται δουλειά της καλλιτέχνιδας των τελευταίων ετών.
Η Caroline Luigi, πέραν της ιδιαίτερης έμφασης που δίνει στην καθαρά αισθητική υπόσταση των έργων της, αποδέχεται -και εν κατακλείδι διεκδικεί- την κλίση της στο να κρατά αποστάσεις από κατεστημένες πλευρές της σημερινής εποχής. Για την καλλιτέχνιδα η φωτογραφική πράξη ως εικαστικό μέσο διατηρεί το σύνολο του εννοιολογικού της περιεχομένου, στον αντίποδα της «αμεσότητας» των εύπεπτων αγοραίων εικόνων που κατακλύζουν την τρέχουσα καθημερινότητα.
Στο πλαίσιο της έκθεσης και σε συνεργασία με το Εργαστήριο Σύγχρονης Μουσικής Έρευνας του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, θα πραγματοποιηθεί στις 23 Δεκεμβρίου 2016 και ώρα 20:00, συναυλία μουσικής δωματίου με έργα για φλάουτο με ράμφος και κιθάρα.
Ώρες λειτουργίας της έκθεσης
20 έως 26 Δεκεμβρίου: 11:00-14:00 και 18:00-21:00
27 Δεκεμβρίου έως 7 Ιανουαρίου: 17:00-20:00
Σημ. Ο Ενετικός Ναός Αγίας Σοφίας βρίσκεται Π. Κορωναίου και Σμύρνης.
Σύντομο βιογραφικό
Η Caroline Luigi γεννήθηκε στη Bastia (Γαλλία) το 1970. Σπούδασε στη Σχολή Καλών Τεχνών του Saint-Etienne (1992-1998). Από το 1998 ζει και εργάζεται στη Θεσσαλονίκη.
Δουλειά της έχει παρουσιαστεί σε ομαδικές και ατομικές εκθέσεις στη Γαλλία (Lyon, Bastia, Moissac κ.ά.), στην Ταïβάν (Κάοσιουνγκ, Τάιπεχ, Τάιναν) και στην Ελλάδα (Θεσσαλονίκη: ΦωτοΣυγκυρία 2000, Tsatsis Projects-Art Forum, Κέντρο Σύγχρονης Τέχνης Θεσσαλονίκης, Zητά-Mι, Public Screen-Biennale 1, Container Art Space, Αθήνα: Γκαλερί της Έρσης κ.ά.).
Φωτογραφίες της δημοσιεύθηκαν στo Camera Obscura LXII, 16σέλιδο του Εντευκτήριου, με κείμενο του Σταύρου Δεληγιώργη και δυο φορές στο Ένεκεν. Η Μαρία Τσαντσάνογλου, αναφέρεται στη δουλειά της Caroline Luigi, στο άρθρο «Μέτοικοι καλλιτέχνες στη Θεσσαλονίκη», στο Θεσσαλονικέων Πόλις.