Η εναλλαγή των φωτογραφικών εκθέσεων στην οδό Κορνάρου, από τα Μαθήματα Φωτογραφίας Ρεθύμνου, συνεχίζεται. Η έκθεση φωτογραφίας του Χάρη Κακαρούχα ολοκληρώθηκε και επανεκτίθεται στην Αγία Σοφία στην οδό Π. Κορωναίου από σήμερα 26 Ιουλίου έως την Τετάρτη 1 Αυγούστου, με ώρες λειτουργίας 20:00-23:00.
Σειρά στην οδό Κορνάρου έχει η φωτογραφική ενότητα του Σπύρου Ζερβουδάκη με τον τίτλο «Trap», που θα φιλοξενηθεί από τα Μαθήματα Φωτογραφίας Ρεθύμνου και θα εκτεθεί από το Σάββατο 28 Ιουλίου έως την Πέμπτη 5 Αυγούστου, με ώρες λειτουργίας 20:00-23:00.
Η συγκεκριμένη ενότητα, είναι μια φωτογραφική προσέγγιση του υδάτινου κόσμου από τον καλλιτέχνη και έχει προκαλέσει το έντονο ενδιαφέρον τόσο της εγχώριας φωτογραφικής κοινότητας όσο και του εξωτερικού.
Για την σειρά αυτή των εικόνων, ο επιμελητής εκθέσεων Γιάννης Στρατουδάκης, σημειώνει:
«Τίποτα από τον κόσμο που φωτογραφικά περιγράφει ο Ζερβουδάκης δεν είναι «ψέμα», κανένα ίχνος κολλάζ ή φωτομοντάζ δεν επιτρέπει την αμφισβήτηση του υπαρκτού υποθαλάσσιου κόσμου που ο φωτογράφος παρουσιάζει σχολαστικά και ασπρόμαυρα. Όλα είναι εκεί, απτά και ζωντανά μπροστά στο μάτι της φωτογραφικής του μηχανής. Κι όμως τίποτα από όσα τελικά αποτυπώνονται στο χαρτί δεν είναι εφικτά στον πεπερασμένο τρισδιάστατο χωροχρόνο του θεατή. Ο δημιουργός μελετάει με τόση αριστοτεχνική προσοχή τον επιλεγμένο χώρο του για να οργανώσει μια παγίδα στον παρατηρητή, που το θύμα δεν έχει άλλη επιλογή από το να συμπράξει ολισθαίνοντας στο ανορθόδοξο τοπίο της εικόνας επιβεβαιώνοντας το ρόλο του φωτογράφου ως ικανότατου δολοπλόκου και θύτη».
Βιογραφικό του καλλιτέχνη
Ο Σπύρος Ζερβουδάκης γεννήθηκε στην Αθήνα το 1967. Σπούδασε Μαθηματικά στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και συνέχισε μεταπτυχιακές σπουδές στα Εφαρμοσμένα Μαθηματικά στο Πολυτεχνείο Κρήτης.
Ξεκίνησε την ενασχόλησή του με τη φωτογραφία παρακολουθώντας μαθήματα στον Φωτογραφικό Όμιλο του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και συνέχισε παρακολουθώντας διεθνή σεμινάρια και διαλέξεις.
Από το 1995 είναι μέλος της Λέσχης Φωτογραφίας και Κινηματογράφου Χανίων και σήμερα συμμετέχει στο Διοικητικό της Συμβούλιο.
Έχει παρουσιάσει το φωτογραφικό του έργο σε ατομικές και ομαδικές εκθέσεις στην Ελλάδα και το εξωτερικό και έχει βραβευτεί η δουλειά του σε πανελλήνιους και διεθνείς διαγωνισμούς.
Έργα του βρίσκονται στο Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης Χανίων «Ελαιουργείον», στο Μουσείο Μπενάκη, στο Μουσείο Αλιείας Κολυμπαρίου Χανίων, στο Photometria Festival και σε ιδιωτικές συλλογές εντός και εκτός Ελλάδας. Ζει, εργάζεται και δημιουργεί στα Χανιά της Κρήτης.