Ανεστάλη εδώ και δεκαπέντε ημέρες η λειτουργία επτά τουλάχιστον περιφερειακών ιατρείων που βρίσκονται κυρίως στον Δήμο Μυλοποτάμου και εξυπηρετούνταν από γιατρούς του Κέντρου Υγείας Περάματος. Πρόκειται για τα περιφερειακά ιατρεία σε Δροσιά, Μελιδόνι, Χουμέρι, Πάνορμο, Μαργαρίτες, Πηγή, Γαράζο, ενώ ματαιώνεται και η έναρξη λειτουργίας του περιφερειακού ιατρείου στο Μπαλί. Με δεδομένο ότι από τους 12 γιατρούς που υπηρετούσαν στο Κ.Υ. Περάματος έχουν απομείνει μόνο οκτώ καθίσταται αδύνατη η παρουσία τους και στα παραπάνω ιατρεία. Κατά πληροφορίες η επαναλειτουργία τους θα είναι δυνατή μόνο εφόσον επανδρωθεί με ιατρικό προσωπικό το Κ.Υ. Περάματος και πάντως το λουκέτο θεωρείται προσωρινό. Σύμφωνα με πληροφορίες πρόβλημα στη λειτουργία τους για τον ίδιο λόγο αντιμετωπίζουν περιφερειακά ιατρεία στο Δήμο Αγίου Βασιλείου που εξυπηρετούνται από το Κέντρο Υγείας Σπηλίου.
Κορωνοϊός: Οι ΗΠΑ ενέκριναν για επείγουσα χρήση το χάπι της Pfizer
Η ρυθμιστική αρχή υγείας των ΗΠΑ ενέκρινε για επείγουσα χρήση το χάπι της Pfizer για την Covid. Όπως μεταδίδει το...