Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο νεαρός σκακιστής του ΣΚΟΡ, Μιχάλης Πελαντάκης στους Μεσογειακούς αγώνες που πραγματοποιήθηκαν στα Χανιά. Ο σκακιστής του Ρεθύμνου ο οποίος δεν ξεπερνάει τα 13 του χρόνια, πραγματοποίησε σπουδαίες εμφανίσεις και κατά τη διάρκεια της απονομής, καταχειροκροτούμενος από Έλληνες και ξένους συναθλητές και φιλάθλους, ανέβηκε στο κορυφαίο σκαλί του βάθρου.
Η εμφάνιση του Μιχάλη Πελαντάκη ήταν μία ακόμη απόδειξη του τί μπορούν να κάνουν οι νεαροί σκακιστές σε ευρύ επίπεδο όταν η ενασχόλησή τους με το άθλημα είναι εντατική. Ένα παραπάνω αφού ο Μιχάλης είχε να συναγωνιστεί αθλητές ως και 5 χρόνια μεγαλύτερούς του. Είναι δε αξιοσημείωτο ότι οι φετινοί Μεσογειακοί αγώνες, παρουσίασαν υψηλού επιπέδου ανταγωνισμό, καθώς πραγματοποιήθηκαν 9 αναμετρήσεις με συμμετοχή 86 παιδιών κι εφήβων μέχρι 20 ετών!
Στη διοργάνωση όμως, ο ΣΚΟΡ εκπροσωπήθηκε κι από έναν άλλο μικρό σκακιστή, τον αδερφό του Μιχάλη, Φώτη Πελαντάκη. Ο 12χρονος παίκτης, είχε πολύ καλές κινήσεις καταλαμβάνοντας την 28η θέση με 5 νίκες σε 9 αγώνες.
Οι επιτυχίες αυτές, φυσικά και οφείλονται στη μεθοδική δουλειά που γίνεται στον Σκακιστικό Όμιλο και τα αποτελέσματα τα οποία έρχονται. Τα σημαντικότερα όμως οφέλη, προκύπτουν μακροπρόθεσμα στις σχολικές επιδόσεις, καθώς κατά κανόνα τα παιδιά που μαθαίνουν σκάκι ξεχωρίζουν και στα μαθήματα.
3ο τουρνουά γρήγορου σκακιού
Στο μεταξύ, το 3ο και πιο επιτυχημένο τουρνουά γρήγορου σκακιού ολοκληρώθηκε στο «Στέκι Ρεθύμνου» στην παραλία, το οποίο κι ανέδειξε παλιές και νέες φυσιογνωμίες του αθλήματος.
Επρόκειτο για μία πρωτοβουλία του ΣΚΟΡ έχοντας επικεφαλής, τον Παύλο Πετρόπουλο, που χάρη στην επιμονή του ιδίου και των συνεργατών του, το στέκι παρέμεινε ανοικτό ως και την Κυριακή που μας πέρασε.
Με αφορμή λοιπόν το συγκεκριμένο τουρνουά, συγκεντρώθηκε πλήθος συμμετοχών με σκακιστές απ’ όλη την Κρήτη και το αποτέλεσμα ήταν άκρως ικανοποιητικό τόσο για τους διοργανωτές όσο και για τους σκακιστές.
Στους άνδρες πρώτευσε ένα νέο ταλέντο από τα Χανιά, ο 20χρονος Νίκος Σανδαλάκης ενώ με την παρουσία του, το τουρνουά τίμησε ο δάσκαλος-προπονητής σκακιού από τον Άγιο Νικόλαο, Κωνσταντίνος Παππάς, ο οποίος αναδείχθηκε 2ος.
Εξαιρετικός ήταν τόσο ο Φιλιππινέζος, Εντουάρντο Γκο που ήρθε 3ος όσο και ο Μιχάλης Μπατσούτας αλλά και ο Νίκος Αλιμπινίσης, οι οποίοι μένουν και προπονούνται στο Ρέθυμνο.
Στο 3ο τουρνουά, διεξήχθη και αγώνας για παιδιά κάτω των 13 ετών εκεί όπου πρώτευσαν κατά σειρά, ο «Μεσογειονίκης» Μιχάλης Πελαντάκης, η Χρυσή Κουκουράκη και ο Φώτης Πελαντάκης. Και τα τρία παιδιά, δουλεύουν σε τακτική βάση έχοντας κατορθώσει να ανεβάσουν κατά πολύ το προσωπικό τους σκακιστικό επίπεδο.
Αναλυτικά τους νικητές ανά κατηγορία
Κατηγορία ανδρών
1ος ο Νίκος Σανδαλάκης
2ος ο Κωνσταντίνος Παππάς
3ος ο Εντουάρντο Γκο
Κατηγορία (κάτω των 13 ετών)
1ος Μιχάλης Πελαντάκης
2η Χρυσή Κουκουράκη
3ος Φώτης Πελαντάκης
Το στέκι λοιπόν έκλεισε και ο κόσμος θα πρέπει να αναμένει τη νέα εαρινή σεζόν για να ξανανοίξει. Ξέχωρα από αυτό καθ’ αυτό το γεγονός του τουρνουά, το ρεθεμνιώτικο στέκι στον πανέμορφο χώρο όπου έχει επιλεχθεί να υποδέχεται φίλους και ερασιτέχνες του σκακιού, είναι μια ευκαιρία προκειμένου να αγκαλιάσουν όλοι το συγκεκριμένο άθλημα των «έξυπνων» ανακαλύπτοντας τα μυστικά του.