Στη συνέχεια έγινε ο διοικητικός απολογισμός της ομοσπονδίας για το προηγούμενο έτος, υποσχόμενοι για περισσότερες δράσεις στις δύσκολες στιγμές που περνά η χώρα μας, διατηρώντας άσβεστη τη φλόγα για τα ήθη και τα έθιμα της λεβεντογέννας Κρήτης.
Την πίτα ευλόγησε ο Κρης την καταγωγή και Ιεράρχης του Οικουμενικού θρόνου, Σεβ. Μητροπολίτης Προικονήσου κ.κ. Ιωσήφ, που μετέφερε τους εγκάρδιους χαιρετισμούς και τις ευλογίες του Παναγιωτάτου Οικουμενικού μας Πατριάρχου κ.κ. Βαρθολομαίου. Ο Σεβασμιώτατος εμφανώς συγκινημένος καλωσόρισε τους προσκεκλημένους ως συμητριώτες και όχι ως συμπατριώτες, γιατι τα παλαιά χρόνια οι Κρήτες αποκαλούσαν την Κρήτη μητέρα και όχι πατρίδα, και έδωσε τις ευχές του στην ομοσπονδία για το μεγάλο έργο που επιτελεί. Μαζί με τον Άγιο Προικονήσου ιερούργησαν και οι αγαπητοί σε όλους τους Κρήτες πατήρ Ισίδωρος Κουντούρης, που ήταν και αυτός συγκινημένος για την παρουσία των Κρητών στην κοπή της πίτας, αλλά και ο πατήρ Χρήστος μέλος του Δ.Σ. της Ομόνοιας Πειραιά. Η εκδήλωση έκλεισε με χορευτικά κρητικών συλλόγων που χόρεψαν χορούς της Μεγαλονήσου και προσφέρθηκε μπουφές από την πλοιοκτήτρια εταιρεία.
Η Ομοσπονδία τίμησε τον διευθύνοντα σύμβουλο της ΑΝΕΚ Γιώργο Κατσανεβάκη και τον πλοίαρχο του καραβιού που φιλοξένησε την όμορφη εκδήλωση και ευχαρίστησε την εταιρεία για την ευγενική της προσφορά. Το «παρών» έδωσαν ο πρόεδρος της Παγκρητίου Ένωσης Γεώργιος Μαριδάκης, ο πρόεδρος της Κρητικής Εστίας και στέλεχος της ΑΝΕΚ Μπάμπης Σαλβαράκης, ο διοικητής Ασφαλείας Πειραιά Αστυνομικός Υποδιευθυντής Αντωνίου Ταξιάρχης, ο αρχιπλοίαρχος του Λιμενικού σώματος Γεώργιος Σαρηγιάννης, και πολλοί πρόεδροι και εκπρόσωποι κρητικών πολιτιστικών σωματείων της Αττικής αλλά και της περιφέρειας.
Kορδαλής Θεόδωρος (Σεβντάς)