Ο Μελισσοκομικός Σύλλογος Ρεθύμνης «Μελιττεύς» καλεί όλα τα μέλη του και μη, σε έκτακτη Γενική Συνέλευση με Θέμα: «Η νέα υπουργική απόφαση, απαιτήσεις και οι υποχρεώσεις των μελισσοκόμων, συντονισμός δράσεων» την Πέμπτη 18 Απριλίου 2019 ώρα 19.30 στην αίθουσα της Ι. Μητρόπολης (απέναντι από την Μεγάλη Παναγία).
Η παρουσία όλων για την ενημέρωση των απαιτήσεων της σχετικής Υ.Α. και τον συντονισμό των δράσεων του Συλλόγου κρίνεται απαραίτητη.
Η εφαρμογή της νέας Υπουργικής Απόφασης 144/15067/24-01-2019 (ΦΕΚ Β’466/18-02-2019) με θέμα «Άμεση προμήθεια μικρών ποσοτήτων μελιού από τον παραγωγό στον τελικό καταναλωτή ή στα τοπικά καταστήματα λιανικής πώλησης που προμηθεύουν άμεσα τον τελικό καταναλωτή» και οι απαιτήσεις για την καταχώριση και τήρηση μητρώου φορέων εγκαταστάσεων μελισσοκομίας δημιουργεί σημαντικά προβλήματα στους μελισσοκόμους.