Η διαχείριση των απορριμμάτων σε επίπεδο Νομού Ρεθύμνου, με φόντο το σχεδιαζόμενο έργο επέκτασης του ΧΥΤΑ Αμαρίου και της δημιουργίας του εργοστασίου ΧΥΤΥ, θα απασχολήσει τη σημερινή σύσκεψη που έχει προγραμματιστεί το μεσημέρι στο Δημαρχείο, παρουσία του αρμόδιου αντιπεριφερειάρχη Κρήτης για θέματα περιβάλλοντος Νίκο Καλογερή, των δημάρχων Ρεθύμνου, Αμαρίου, των επικεφαλής των δημοτικών παρατάξεων του Δήμου, και των δημοτικών συμβούλων Αρκαδίου, καθώς και των πολιτιστικών συλλόγων της περιοχής.
Βασικό ζητούμενο της συνάντησης για τους φορείς, αποτελεί η αποτελεσματικότητα και το μέλλον του νέου έργου του εργοστασίου, αφού φορείς του Νομού διατυπώνουν σειρά ερωτημάτων ως προς αυτό, με δεδομένη την επιβαρυμένη κατάσταση του υπάρχοντος κυττάρου, τα αποτελέσματα της μελέτης που είχε κάνει για λογαριασμό της Περιφέρειας το Μετσόβιο Πολυτεχνείο και το τι μέλλει γενέσθαι με την αποκατάσταση του κυττάρου και τη χωροθέτηση νέου. Η ανησυχία είναι διάχυτη με δεδομένο ότι στο υφιστάμενο κύτταρο προγραμματίζεται ένα εργοστάσιο διαλογής, που θα επιβαρύνει εκ νέου τον χώρο μετά από τόσα χρόνια, αφού ο συγκεκριμένος σχεδιασμός είχε γίνει πολλά χρόνια πριν.
Το σίγουρο είναι ότι ο υφιστάμενος χώρος είναι ήδη κορεσμένος, διότι το νέο κύτταρο που έχει σχεδιαστεί και θα έχει ολοκληρωθεί μέχρι τον Ιούλιο, σύμφωνα τουλάχιστον με τον προγραμματισμό των αρμοδίων, δεν θα έχει διάρκεια ζωής μεγαλύτερη των 2,5 ετών. Ήδη είναι σε εξέλιξη η μελέτη που χρηματοδοτεί η Περιφέρεια, η οποία και θα υλοποιήσει το σχετικό έργο με προϋπολογισμό 350.000 ευρώ και το οποίο ουσιαστικά αφορά ένα νέο κύτταρο μέσα στον υπάρχοντα χώρο του ΧΥΤΑ, προκειμένου να εξυπηρετηθούν οι ανάγκες των πέντε Δήμων του Νομού για τα επόμενα δυο-δυόμιση χρόνια -όσο διάστημα δηλαδή υπολογίζεται ότι θα διαρκέσουν οι εργασίες για την κατασκευή του νέου εργοστασίου.
Το νέο κύτταρο δεν θα έχει σχέση με τα δύο κύτταρα, που έχουν δεσμευτεί για τις ανάγκες του ΧΥΤΥ, επομένως δεν θα επηρεάσει το μελλοντικό έργο, έχει τονίσει ο δήμαρχος Αμαρίου.
Σημειώνεται, ότι την ίδια ώρα ισχυρές αντιδράσεις εξακολουθούν να εκφράζουν φορείς του Αρκαδίου για το γεγονός ότι μέχρι σήμερα δεν έχουν δρομολογηθεί οι μελλοντικές λύσεις για τη διαχείριση των απορριμμάτων, όταν και το έργο του ΧΥΤΥ θα έχει ολοκληρώσει τον κύκλο του.
Η επιτροπή αγώνα, που απαρτίζεται από τα τοπικά συμβούλια κοινοτήτων, τους πολιτιστικούς συλλόγους, τους δημοτικούς συμβούλους του Αρκαδίου, τον Αγροτικό Σύλλογο Ρεθύμνου και τον Αγροτικό Συνεταιρισμό Κυριάννας, δηλώνει αποφασισμένη να προχωρήσει τις διαδικασίες της προσφυγής που θα εκδικαστεί μέσα στο μήνα στο Συμβούλιο της Επικρατείας, διαδικασία που οι ίδιοι είχαν ζητήσει να αναβληθεί τον περασμένο Ιούνιο σε μία κίνηση καλής θέλησης, όπως λένε.
«Στις αρχές του περασμένου Ιουνίου με επιστολή μας, δείχνοντας για άλλη μία φορά υπευθυνότητα για το συμφέρον του τόπου, σας ενημερώσαμε ότι σας δίνουμε μία τελευταία ευκαιρία για να πραγματοποιήσετε τα δίκαια αιτήματά μας, που κάθε ευνομούμενη πολιτεία θα είχε εφαρμόσει εδώ και χρόνια χωρίς την παρέμβασή μας. Έτσι, ζητήσαμε την αναβολή της εκδίκασης της προσφυγής μας για τον ΧΥΤΑ στο Συμβούλιο της Επικρατείας που εκδικαζόταν στις αρχές Ιουνίου.
Σήμερα είμαστε υποχρεωμένοι να σας ενημερώσουμε πως η εκδίκαση της υπόθεσής μας θα γίνει το Μάρτιο του 2016 και πως αποφασίσαμε να προχωρήσουμε τη διαδικασία, αν 20 μέρες πιο μπροστά δεν έχει βρεθεί ο χώρος για αυτό το σκοπό, δεν έχει γίνει η μελέτη από το Πολυτεχνείο Κρήτης για την καταλληλότητά του και δεν έχουν ξεκινήσει οι διαδικασίες για τη δημιουργία ΧΥΤΥ.
Είναι η ώρα των αποφάσεων και για ό,τι πρόκειται να συμβεί θα έχετε την απόλυτη ευθύνη απέναντι στον τόπο, στον λαό και την ιστορία του», ανέφεραν χαρακτηριστικά σε σχετική επιστολή τους τον περασμένο Δεκέμβριο. Οι εκπρόσωποι των πολιτιστικών συλλόγων που θα βρεθούν στη σημερινή συνάντηση περιμένουν να ακούσουν απαντήσεις για να αποφασίσουν τις επόμενες ενέργειές τους.
Ε.Α.