Του ΡΗΓΑ ΠΑΡΑΔΕΙΣΑΝΟΥ
Μετά τον πόλεμο με τους αποικιοκράτες Άγγλους τον 19ο αιώνα που ανεξαρτητοποιήθηκε η Βόρειος Αμερική και δημιουργήθηκε το νέο κράτος Η.Π.Α., το οποίο είχε μέχρι το τέλος του αιώνα γρήγορη και μεγάλη βιομηχανική ανάπτυξη. Πολλές χιλιάδες θέσεις εργασίας δημιουργήθηκαν και από όλα σχεδόν τα Ευρωπαϊκά Κράτη έφυγαν εργάτες για την Αμερική. Από την Ελλάδα πήγαν περισσότεροι από 500.000 που στον ανταγωνισμό θέσεων οι άλλοι μετανάστες τους αποκαλούσαν παλιοέλληνες και λιγδιάρηδες. Μεγάλες μεταναστεύσεις έγιναν κυρίως από τα Μεσογειακά Κράτη Ελλάδα, Ιταλία και Ισπανία. Τότε θεωρήθηκε όλη σχεδόν η ήπειρος Βόρειος και Νότιος γη επαγγελίας και ειδικά οι Η.Π.Α. Έφυγαν από την ελεύθερη Ελλάδα αλλά και από την Κρήτη πάρα πολλοί μετανάστες για εύρεση εργασίας καθότι οι τόποι μας ήταν πτωχοί και άγονοι. Οι ελληνικές οικογένειες ήταν πολυμελείς και η πτωχή γεωργική παραγωγή δεν μπορούσε να ικανοποιήσει τις ανάγκες και να θρέψει τους κατοίκους. Δεν υπήρχε καθόλου βιομηχανία ή ήταν ακόμη στα σπάργανα. Σε όλα τα χωριά της Κρήτης υπήρχαν μετανάστες να πάνε για καλύτερη ζωή στην Αμερική οι ονομαζόμενοι αργότερα Αμερκάνοι (χωρίς το γράμμα γιώτα).
Από το χωριό μου, Αηγιαννιώτες πήγαν περισσότερα από είκοσι άτομα θα τα αναφέρω παρακάτω που αυτός είναι και ο σκοπός μου. Από αυτούς πιο πολλοί έμειναν στην Αμερική και δημιούργησαν εκεί τη ζωή τους και τις οικογένειές τους. Άλλοι γύρισαν πίσω στο χωριό μας με τα τσέκια τους και έκαναν περιουσίες και οικογένειες.
Αυτοί που μείνανε Αυτοί που γυρίσανε
1. Ζαχαριουδάκης Κώστας του Σπυρίδωνα 1. Ζαχαριουδάκης Ευθύμιος του Μανώλη
2. Καπαρός Μανέλης του Τίτο 2. Μπαγιαρτάκης Μανώλης
3. Μαριδάκης Παντελής του Γιακουμή 3 .Μπριλλάκης Νικολάκης του Μανούσο
4. Μαυρογιαννάκης Αντώνης του Γιαννάκο 4. Μπριλλάκης Νίκος του Μανώλη
5. Μαυρογιαννάκης Νίκος του Γιαννάκο 5. Παραδεισανός Γιάννης του Αντώνη
6. Μπριλλάκης Στυλιανός του Πολιό 6. Παραδεισανός Αδαμάκης του Μιχελή
7. Παπαδογιάννης Μιλτιάδης του Μανώλη 7. Παραδεισανός Μανώλης του Νίκου (ο Τζιμπραγός)
8. Παραδεισανός Ηλίας του Νίκο
9. Παραδεισανός Ηλίας του Αντώνη
10. Παραδεισανός Μιχάλης του Γιωργάκη που είχε παντρευτεί στο Βιζάρι μαζί με τη γυναίκα του Μαρία και τα τρία παιδιά του Διονύσιο, Γεώργιο και Ανδρέα.
Θα σας αναφέρω μια εύθυμη και αληθινή ιστορία που συνέβηκε στο χωριό μου εκείνα τα χρόνια της μετανάστευσης: Ήταν έτοιμος και ο νεαρός Μαυρογιαννάκης Νικόλαος (Αναγνώστης) να ξενιτευτεί και γέμιζε από τα πυθάρια σε ασκιά το λάδι να το πάει στον Αηγαλήνη να το κόψει (πουλήσει) να πάρει λεφτά για τα έξοδα του ταξιδιού. Οι γονείς του δεν ήθελαν να φύγει και τον παρακαλούσαν να μείνει, ν’ αλλάξει γνώμη. Εκείνος όμως συνέχιζε να γεμίζει τα ασκιά λάδι. Τότε του λέει ο πατέρας του «κάτσε μωρέ μη φύγεις και θα πάρουμε γυναίκα σου του Παπαδογιαννη Αντώνη (γέρο Ντουρμπούνη) τη Χρυσή». Απαντά ο μελλοντικός Αμερκάνος «Αν είναι ετσά δε φεύγω». Άδειασε απτασκιά το λάδι πάλι πίσω στα πυθάρια και παντρεύτηκε τη Χρυσή. Έκαναν τα παιδιά Μύρωνα, Στελιανό, Γιώργη, Μιχάλη, Βαγγελιά, Μαρία, Ελένη και Αναστασία. Η οικογένειά τους προόδευσε και έχει αποκτήσει πολλούς και αξιόλογους απογόνους.
Μάιος 2016