ΟΙ ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΕΣ ΕΧΑΣΑΝ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ «ΑΠΟΔΡΑΣΟΥΝ» ΜΕ ΤΗ ΝΙΚΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΥΛΑΙΑ
Έμεινε με την πικρία της υπερπροσπάθειας
Του ΝΙΚΟΥ ΤΖΑΝΕΤΑΚΗ
Το Ρέθυμνο Aegean δεν κατάφερε ούτε χθες να φύγει με το «διπλό» από μία από τις δυσκολότερες έδρες του πρωταθλήματος. Πραγματοποίησε την ιδανική 3η περίοδο, αλλά δεν ήταν αρκετή. Ο ΠΑΟΚ είναι μία ομάδα που δεν τα παρατάει και παλεύει μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και στο χθεσινό ματς δικαιώθηκε.
Σαφώς και είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί ξανά ο ΠΑΟΚ σε τόσο άσχημη μέρα όσο αφορά τα ποσοστά στην επίθεσή. Εξ ου και το ότι οι Ρεθεμνιώτες έχασαν τεράστια ευκαιρία. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου έμεινε με την πικρία της υπερπροσπάθειας, αλλά από ένα σημείο κι έπειτα είναι και θέμα εμπειρίας και κλάσης. Ο «δικέφαλος του Βορρά» είναι ένα σύνολο που «ξεχειλίζει» και από τα δύο και αυτό φάνηκε και στα τελευταία κομβικά λεπτά.
Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος «ανακάτεψε την τράπουλα», αλλά οι βοήθειες από τον πάγκο ήταν ελάχιστες έως μηδαμινές. Παρόλα αυτά, το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες και οι Ρεθεμνιώτες καλούνται να αποδείξουν μέσα στην έδρα τους πως αξίζουν τουλάχιστον μία νίκη στα προημιτελικά. Αν δεν την πετύχουν, τουλάχιστον να αφήσουν μία όμορφη εικόνα, ολοκληρώνοντας μία άκρως επιτυχημένη σεζόν.
Η πικρία και 11 χαμένες βολές του Ρεθύμνου
Το χθεσινό ματς δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας και σε γενικές γραμμές το Ρέθυμνο έχασε μεγάλη ευκαιρία να φύγει με το υπερπολύτιμο «διπλό». Δεν είναι συνηθισμένη η εικόνα των γηπεδούχων με 29% δίποντα και 23% τρίποντα στο ημίχρονο. Τί έκαναν, όμως, γι’ αυτό οι φιλοξενούμενοι; Τελείωσαν το ματς με 11 χαμένες βολές (13/24 και 54%), με 14/38 δίποντα (37%) και 6/21 τρίποντα (29%). Παρόμοια ήταν τα ποσοστά του ΠΑΟΚ (66% βολές, 38% δίποντα και 26% τρίποντα) και μάλιστα τα ανέβασε στην τελευταία περίοδο με το επιμέρους 27-13.
Κορυφαίος του Ρεθύμνου ήταν ο Σάφτενααρ με 20 πόντους (5/6δίπ., 2/4τρίπ., 4/7β.), 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 τάπες, 7 κερδισμένα φάουλ και κανέλα λάθος σε 32’23” συμμετοχής. Το σύστημα αξιολόγησης έφτασε στους 31 βαθμούς. Πάρα πολύ καλός και πάνω απ’ όλα ουσιαστικός ήταν ο Κάσνιλ με 18 πόντους (4/8δίπ., 2/2τρίπ., 4/9β.) 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 7 κερδισμένα φάουλ και 2 λάθη σε 32’38”. Στην αντίπερα όχθη, μεγάλη ζημιά στην άμυνα του Ρεθύμνου έκανε ο Μπρέμερ με 13 πόντους, όλους στο 4ο δεκάλεπτο. Νταμπλ-νταμπλ (12π.-12ρ.) σημείωσε ο Λάνγκφορντ, ενώ σημαντική ήταν η συμβολή του Δέδα (10π.) στην αντεπίθεση-ανατροπή της ομάδας του.
Μοιρασμένο 1ο ημίχρονο
Η ομάδα του Σκουρτόπουλου ξεκίνησε πολύ καλύτερα και προηγήθηκε με 2-7. Διά χειρός Βον ήρθε το 9-9, ενώ ο Κάνσιλ διαμόρφωσε το 14-13 της 1ης περιόδου. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να βρει αγωνιστικό ρυθμό, καθώς κυριαρχούσαν οι άμυνες και η αστοχία εκατέρωθεν.
Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έφτασαν στο +6 (19-13), με πόντους των Χαριτόπουλου-Κάρτερ. Ακολούθησαν 5 συνεχόμενοι πόντοι του Σάφτενααρ για το 24-22 και ένα τρίποντο του Άλεν για το 25-25 στα 2’03” πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Κάνσιλ με εύστοχη προσπάθεια από τα 6.75 έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του (25-28), με το α’ 20λεπτο να κλείνει στο ισόπαλο 29-29.
«Σεληνιασμένο» το Ρέθυμνο στη γ’ περίοδο με επιμέρους 10-17
Οι Ρεθεμνιώτες μπήκαν στο παρκέ με «το πόδι στο γκάζι» και επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους. Με σωστές επιλογές στην επίθεση και άψογες αντιδράσεις στα χαμηλά σχήματα (Λάνγκφορντ ή Χαριτόπουλο στο «5») του Μαρκόπουλου, κατάφεραν να «τρέξουν» ένα σερί 15-0. Σάφτενααρ, Φαγιέ και Κάνσιλ έκαναν ό,τι ήθελαν και ο Σχίζας με δίποντο έφερε την ομάδα του στο +15 (29-44) στα 4’21” πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ είχε μείνει χωρίς σκορ για 5’39” και χρειάστηκε το τρίποντο του Δέδα για να μειώσει σε 32-44. Από κει κι έπειτα δημιούργησε ένα δικό του σερί (8-0) για να κλείσει η 3η περίοδος στο 39-46.
«Μπλακ άουτ» για το Ρέθυμνο και ανατροπή για τον ΠΑΟΚ
Ο ΠΑΟΚ βρισκόταν «με την πλάτη στον τοίχο» και στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου, ο παράγοντας έδρα έπαιξε το δικό του ρόλο. Ο Άλεν εκτέλεσε από τα 6.75, αλλά οι Αναστόπουλος, Μητσόπουλος, Τζαφλέρης δεν σφύριξαν καταφανέστατο φάουλ, όπως και λίγο αργότερα σε λέι απ του Κάνσιλ. Παρόλα αυτά, ο Σάφτενααρ ευστόχησε σε νέο τρίποντο και επανέφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων και δη στο 39-49 στα 8’40” πριν το φινάλε.
Η συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, που με τρίποντα των Μπρέμερ-Όντουμ μείωσαν σε 45-49. Σα να μην έφτανε αυτό, ο Κάνσιλ αστόχησε σε 2 βολές. Το σερί του ΠΑΟΚ «σταμάτησε» στο 12-0, για το 51-49. Το Ρέθυμνο είχε πετύχει μόλις 3 πόντους σε 5’46” στο 4ο δεκάλεπτο και το παιχνίδι απέκτησε «άγρια» ομορφιά.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν χάσει τον αγωνιστικό τους ρυθμό και ο Χόλις πήρε δύο επιθέσεις «τραβηγμένες από τα μαλλιά», ενώ στη συνέχεια υπέπεσε και σε βήματα. Ο Δέδας με νέο και καθοριστικό τρίποντο έκανε το 58-53 στο 1’45” πριν το τέλος. Ο Σκουρτόπουλος είχε τρομερά παράπονα από τους παίκτες του ως προς τη διαχείριση των φάουλ, καθώς είχαν 3 ομαδικά και δεν σταματούσαν τις επιθέσεις των γηπεδούχων.
Ο Σάφτενααρ έκανε το 58-55 και ο Μπρέμερ το 60-55. Ο Κάνσιλ με 1/2 βολές το 60-56 στο 1’02” και στη συνέχεια το Ρέθυμνο έβγαλε την άμυνα. Ακολούθως, εκτέλεσε γρήγορη επίθεση με τη μπάλα να καταλήγει στον Άλεν, που ήταν ανενόχλητος στη γωνία των 6.75. Το σουτ στα 30” «βρήκε σίδερο» και αναγκαστικά οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στη διαδικασία των φάουλ για να σταματήσουν τον χρόνο. Ο Μρέμερ έκανε το 62-56 στα 27” και στη συνέχεια ο Άλεν υπέπεσε σε λάθος στην επαναφορά της μπάλας. Ο Μπρέμερ με ακόμα δύο εύστοχες βολές στα 22” (64-56) «κλείδωσε» τη νίκη της ομάδας του και παρά το ότι ο Κάνσιλ με τρίποντο μείωσε σε 64-59 στα 17”. Το τελικό 66-59 βρήκε τους παίκτες του ΠΑΟΚ να πανηγυρίζουν το 1-0 στη σειρά των προημιτελικών και τους Ρεθεμνιώτες να σκέφτονται το πώς θα την φέρουν στα ίσια και συνάμα να επιστρέψουν στην Πυλαία για να τα παίξουν όλα για όλα.
Διαιτητές: Αναστόπουλος, Μητσόπουλος, Τζαφλέρης.
Τα δεκάλεπτα: 14-13, 29-29, 39-46, 66-59.
ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μπρέμερ 13 (2/3δίπ., 1/6τρίπ., 6/6β., 2ριμπ., 2ασ. σε 20:58), Λάνγκφορντ 12 (4/7δίπ., 4/9βολ., 12ριμπ., 2ασ., 2κοψ., 2κλ., 2λ. σε 29:27), Κάρτερ 7 (2/5δίπ., 1/7τρίπ., 5ριμπ., 2ασ., 1λ. σε 36:04), Τσόχλας, Δέδας 10 (0/1δίπ., 3/7τρίπ., 1/3β., 3ριμπ., 1ασ. σε 19:25), Μαργαρίτης 2 (7ριμπ.), Όντουμ 10 (2/4δίπ., 2/4τρίπ., 3ριμπ.), Βον 5 (1/3δίπ., 3/3β., 3ριμπ.), Χαριτόπουλος 7 (2/5δίπ., 3/4β., 8ριμπ.), Σαλούστρος.
ΡΕΘΥΜΝΟ AEGEAN (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Σχίζας 2, Κουμπούρας, Σάφτενααρ 20 (5/6δίπ., 2/4τρίπ., 4/7β., 9ριμπ., 2ασ. σε 32:23), Κάνσιλ 18 (4/8δίπ., 2/2τρίπ., 4/9β., 5ριμπ., 1ασ., 2λ. σε 32:38), Άλεν 5 (1/2δίπ., 1/4τρίπ., 5ριμπ.), Καλαμπόκης 6 (2/7δίπ., 0/3τρίπ., 2/3β., 3ριμπ.), Φαγιέ 6 (1/4δίπ., 1/4τρίπ., 1/2β., 11ριμπ., 1ασ., 2κλ., 3λ. σε 37:36), Σίνης, Χείλαρης, Κράβιτς, Χόλις 2 (0/4δίπ., 0/2τρίπ., 2/2β., 2ριμπ., 1ασ., 1κοψ., 1λ. σε 13:54).
Λ.1
Ο Κάνσιλ ήταν εκ των κορυφαίων του Ρεθύμνου στο χθεσινό παιχνίδι, σημειώνοντας 18 πόντους και πραγματοποιώντας πολλή δουλειά σε δημιουργία και εκτέλεση. Από την άλλη, ο πρώην «κυανόλευκος» Απόλλωνας Τσόχλας δεν βοήθησε ουσιαστικά την ομάδα του
Λ.2
«Γεμάτη» εμφάνιση πραγματοποίησε σε ακόμα ένα παιχνίδι ο Ρόλαντ Σάφτενααρ. Με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ βρέθηκε «μία ανάσα» από το νταμπλ-νταμπλ
Λ.3
Ο Μπρέμερ πέτυχε 13 πόντους, όλους στο 4ο δεκάλεπτο, και ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟΚ
Λ.4
Εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Βον, που όμως χθες αγωνίστηκε ελάχιστα. Ο Σούλης Μαρκόπουλος προτίμησε χαμηλά σχήματα με Λάγνκφορντ ή Χαριτόπουλο στο «5»
Λ.5
Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος έμεινε ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές από την προσπάθεια των παικτών του, αλλά τα λάθη στα τελευταία λεπτά αποδείχθηκαν καθοριστικά