Ο Αλέξης Χασιώτης παρέμεινε τελικά στον Ποσειδώνα. Παρ’ ότι τον έμπειρο αμυντικό, τον πλεύριζαν κάμποσες ομάδες, ανάμεσα σ’ αυτές και ο Άρης που έχει αγωνιστεί εκεί χρόνια, προτίμησε να προσφέρει για μία χρονιά ακόμη σ’ αυτή του Γερανίου δίπλα σε νέους φίλους που έχει αποκτήσει. Ανάμεσα σ’ αυτούς και ο ίδιος ο προπονητής της, ο Ανδρέας Τσουπάκης.
Η ανακοίνωση του Ποσειδώνα για τον Χασιώτη ανέφερε χαρακτηριστικά: «Το Διοικητικό Συμβούλιο του Α.Ο. Ποσειδών Γερανίου είναι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την ανανέωση συνεργασίας με τον ποδοσφαιριστή Αλέξη Χασιώτη. Του ευχόμαστε υγεία και καλή ποδοσφαιρική χρόνια».