Οι ενάρξεις των προετοιμασιών των ομάδων ανακοινώνονται ολοένα και με πιο μεγάλη συχνότητα. Μπήκαμε στον Ιούλιο και είναι λογικό, οι σύλλογοι εκείνοι που θέλουν να πλησιάσουν ή και να φτάσουν τα μεγαλεπήβολα σχέδιά τους, να επιδιώκουν να ξεκινήσουν από νωρίς. Πιο νωρίς απ’ όλους -για την ώρα- ξεκινάει ο Ρεθυμνιακός. Η ομάδα της Σοχώρας ανακοίνωσε ότι θα ξεκινήσει να τρέχει στις 25 Ιουλίου, ενώ στις 30 είναι η σειρά του Αστέρα και της ΕΑΠ. Μία ημέρα αργότερα, στη 1 Αυγούστου, έρχεται η ΑΕΜ όπου κοινοποίησε τη δική της έναρξη όπως επίσης και η Κάλυβος.
Μέρα με την ημέρα λοιπόν όλο και περισσότερες ομάδες θα γνωστοποιούν τόσο τις ημερομηνίες της επίσημης «πρώτης» τους όσο και τους φιλικούς αγώνες που θα δώσουν.
Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή.
Νωρίς-νωρίς ο Ρεθυμνιακός
Ο Ρεθυμνιακός ειδοποίησε τους ποδοσφαιριστές του πως μπάνια μπορούν να κάνουν μέχρι τις 24 Ιουλίου. Την επομένη, το καλοκαίρι θα το αντιλαμβάνονται από τους βαθμούς θερμοκρασίας και μόνο, καθώς οι κυανόλευκοι έχουν ορίσει μια συγκεκριμένη ρότα για το φετινό πρωτάθλημα.
Με τις μεταγραφές που έχουν κάνει, καθώς και με το υπάρχον υλικό, οι του Ρεθυμνιακού δεν μπορούν να κάνουν τίποτε λιγότερο από το να πρωταγωνιστήσουν.
Παράλληλα, ο Νίκος Καραδάκης με το υπόλοιπο τεχνικό τιμ, έβγαλαν το πρόγραμμα των φιλικών αγώνων που θα δώσουν, όπου θα περιλαμβάνει 7 αγώνες, οι 6 εκ των οποίων θα είναι απέναντι σε ομάδες της κατηγορίας και μόνο ο πρώτος, αυτός απέναντι στον Φοίνικα, θα αφορά ομάδα της β’.
Συγκεκριμένα η ανακοίνωση αναφέρει: «Στις 25 Ιουλίου θα δοθεί το πρώτο ραντεβού για την έναρξη της προετοιμασίας της ομάδας μας στο γήπεδο της Σοχωρας. Ο σχεδιασμός των φιλικών έχει ολοκληρωθεί χωρίς όμως ακόμα να έχει καθοριστεί η έδρα. Οι ομάδες που θα αντιμετωπίσουμε είναι:
8 Αυγούστου: Ρεθυμνιακός – Φοίνικας
11 Αυγούστου: Ρεθυμνιακός – Ποσειδώνας
18 Αυγούστου: Ρεθυμνιακός-Αστέρας
22 Αυγούστου: Ρεθυμνιακός – ΑΟ Ψηλορείτη
25 Αυγούστου: Ρεθυμνιακός – ΑΕΜ
29 Αυγούστου: Ρεθυμνιακός – Άρης
1 Σεπτεμβρίου: Ρεθυμνιακός – Κάλυβος
Προετοιμασία και μεταγραφή για την ΑΕΜ
Με την είσοδο του Αυγούστου, όπως πέρυσι έτσι και φέτος, ξεκινάει η ΑΕ Μυλοποτάμου την προετοιμασία της. Η ομάδα του Κώστα Κιάσσου εμφανίζεται πολύ δυνατή, καθώς έκανε την πιο δύσκολη δουλειά μέχρι τώρα, κράτησε παίκτες που κατά κύριο λόγο είναι επιπέδου Γ’ Εθνικής. Από ‘κει και πέρα σαφώς και χρειάστηκαν -και χρειάζονται- προσθήκες προκειμένου να φτάσει το ρόστερ στους 23-24 ποδοσφαιριστές. Για την ώρα μετράει 16 παίκτες.
Όπως επισημαίνεται στην ανακοίνωση της ΑΕΜ μέσω του λογαριασμού fb που διατηρεί… «Στις 1 Αυγούστου είναι προγραμματισμένη η «πρώτη» προπόνηση της ομάδας μας για την φετινή σεζόν, ενώ νωρίτερα, στις 25 και 26 Ιουλίου, οι ποδοσφαιριστές μας θα υποβληθούν σε βιοχημικές εξετάσεις και εργομετρικά τεστ».
Έρβιν Λέσι για την επίθεση
Στην ΑΕΜ λοιπόν που όπως προαναφέραμε χρειάζονται κάποιες προσθήκες ποδοσφαιριστών ακόμα, ανακοινώθηκε ο Έρβιν Λέσι. Πρόκειται για έναν παίκτη που έχει πολύ καλή επαφή με τα αντίπαλα δίχτυα, όντας αγωνιζόμενος ως επιθετικός. Ο Λέσι που αγωνιζόταν στο ηρακλειώτικο πρωτάθλημα και τη Μινωική, έχει έρθει σε συμφωνία με την ΑΕΜ προκειμένου να βοηθήσει μαζί με τον Σκουλούδη αλλά και τον Μιχ. Κουγιουμτζή να σκοράρουν περισσότερα τέρματα. Η ανακοίνωση αναφέρει: «Καλωσορίζουμε στην ομάδα μας τον 31χρονο επιθετικό, Έρβιν Λέσι, που την τελευταία τριετία αγωνιζόταν στην Μινωική (Α’ ΕΠΣ Ηρακλείου)».
Τέλος του μήνα ξεκινάει η ΕΑΠ
Τέλος, η Ένωση Ατσιποπούλου Πρινέ ανακοίνωσε τόσο τα φιλικά παιγνίδια που θα δώσει όσο φυσικά και την ημερομηνία έναρξης της προετοιμασίας. Με νέο τεχνικό δίδυμο (Μουρτζανό, Μανωλούδη) και με πολλά παιδιά που προέρχονται από την ακαδημία, η Ένωση στοχεύει σε μία ακόμη χρονιά ποδοσφαιρικής υγείας και σταθερότητας.
Όσον αφορά τους φιλικούς αγώνες, η ΕΑΠ θα αντιμετωπίσει κατά σειρά, Αστέρα Περάματος, Ψηλορείτη, Άρη, Μελιδόνι και Ποσειδώνα.
Η κοινοποίηση μέσω fb αναφέρει από πλευράς Ένωσης: «Την Δευτέρα 30 Ιουλίου και ώρα 6.00 μ.μ. στο γήπεδό μας ξεκινά η προετοιμασία της ομάδα μας, αφού θα έχουν προηγηθεί μετρήσεις και εργομετρικά τεστ των ποδοσφαιριστών.
Παράλληλα, ανακοινώνουμε το πρόγραμμα για τα φιλικά παιχνίδια τα οποία θα δώσει η ομάδα μας:
11 Αυγούστου: ΕΑΠ – Αστέρας Περάματος
18 Αυγούστου: ΕΑΠ – Ψηλορείτης
22 Αυγούστου: Άρης – ΕΑΠ
25 Αυγούστου: Τάλως Μελιδονόυ – ΕΑΠ
1 Σεπτεμβρίου: ΕΑΠ – Ποσειδώνας