Ανοίγει σήμερα η αυλαία του 8ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Ιεράπετρας, ένα Φεστιβάλ που έχει γίνει θεσμός και κάθε χρόνο ανταποκρίνονται, στην πρόσκληση των διοργανωτών του, σημαντικές ερασιτεχνικές θεατρικές ομάδες και σχήματα απ’ όλη την Ελλάδα που θα παρουσιάσουν γνωστά θεατρικά έργα στην αίθουσα «Μελίνα Μερκούρη» από σήμερα έως τις 27 Οκτωβρίου.
Το Φεστιβάλ συνδιοργανώνεται από την «ΚΟΙΝΩ.ΠΟΛΙΤΙ.Α» του Δήμου Ιεράπετρας, τον Σύλλογο Φίλων Θεάτρου Ιεράπετρας, την Περιφέρεια Κρήτης και την Ένωση Ξενοδόχων Ιεράπετρας και Νοτιοανατολικής Κρήτης.
Το φεστιβάλ έχει διαγωνιστικό χαρακτήρα. Έχουν προεπιλεγεί από την καλλιτεχνική επιτροπή του Φεστιβάλ επτά (7) θεατρικά σχήματα από τα 30 συνολικά σχήματα που δήλωσαν συμμετοχή και θα απονεμηθούν τα εξής βραβεία:
*Α’, Β’, Γ’ Καλύτερης Παράστασης, Σκηνοθεσίας
* Α’ και Β’ Ανδρικού Ρόλου
* Α’ και Β’ Γυναικείου Ρόλου
* Σκηνικών, Κοστουμιών, Κινησιολογίας, Μουσικής, Φωτισμού, Αφίσας, Προγράμματος
*Βραβείο Κοινού.
Η κριτική επιτροπή αποτελείται από άτομα καταξιωμένα στο χώρο του θεάτρου. Πρόκειται για τους:
Νίκο Βερλέκη, ηθοποιός (πρόεδρος της επιτροπής),
Τηλέμαχο Μουδατσάκι, συγγραφέας, σκηνοθέτης,
Γιώργο Ρεμούνδο, σκηνοθέτης,
Σοφία Φιλιππίδου, ηθοποιός,
Νίκη Παπαδάκη, χορογράφος,
Ιωάννα Ρεμεδιάκη, θεατρολόγος, σκηνοθέτις.
Οι διοργανωτές του Φεστιβάλ, στην διάρκεια συνέντευξης τύπου χθες, αναφέρθηκαν στην σημαντικότητα του θεσμού παρουσιάζοντας παράλληλα τα θεατρικά σχήματα που θα συμμετέχουν.
Ο αντιπεριφερειάρχης Πολιτισμού και Απόδημου Ελληνισμού, Κώστας Φασουλάκης, ανέφερε: «Για άλλη μια χρονιά η Περιφέρεια Κρήτης με ιδιαίτερη χαρά στηρίζει το 8ο πανελλήνιο φεστιβάλ ερασιτεχνικού θεάτρου που γίνεται στην Ιεράπετρα. Έχει γίνει πλέον θεσμός για το νησί μας το φεστιβάλ, αναδεικνύει την Κρήτη, στηρίζει το ερασιτεχνικό θέατρο και δείχνει ότι το νησί μας έχει πάρα πολλές δυνατότητες στο τομέα του πολιτισμού, στο τομέα του θεάτρου. Η Περιφέρεια Κρήτης έχει υποχρέωση να υποστηρίζει την ανάπτυξη του πολιτισμού, του θεάτρου, σε ολόκληρη την Κρήτη. Συγχαρητήρια σε όλους τους συνδιοργανωτές που έχουν κάνει για άλλη μια φορά θαυμάσια δουλειά-προετοιμασία, προσκαλούμε τον κόσμο με την παρουσία του να «αγκαλιάσει» και φέτος το φεστιβάλ».
Ο πρόεδρος ΚΟΙΝΩ.ΠΟΛΙΤΙ.Α. του Δήμου Ιεράπετρας Μάνος Γεωργαλάκης, είπε μεταξύ άλλων: «Πρόκειται για ένα σημαντικό θεσμό που ξεκίνησε με πολύ κόπο, με την στήριξη της τοπικής κοινωνίας, της Περιφέρειας Κρήτης, και ευχαριστούμε για αυτό τον κ. Αρναουτάκη, τον κ. Φασουλάκη για την σημαντική στήριξη. Επίσης όλους τους εθελοντές που συμμετέχουν, τον Δήμο Ιεράπετρας, τον δήμαρχο Θεοδόση Καλαντζάκη, την Ένωση ξενοδόχων νοτιοανατολικής Κρήτης, η οποία είναι πάντα δίπλα μας και στηρίζει το θεσμό αυτό. Προσκαλούμε τους πολίτες της Κρήτης να έλθουν στην Ιεράπετρα και να παρακολουθήσουν, να απολαύσουν τα ποιοτικά θεατρικά σχήματα».
Το μέλος της Κριτικής Επιτροπής του Φεστιβάλ, ηθοποιός Νίκος Βερλέκης, που κάθε χρόνο τιμά με την παρουσία του τον θεσμό, δήλωσε: «Από τότε που ξεκίνησε το πανελλήνιο φεστιβάλ ερασιτεχνικού θεάτρου Ιεράπετρας είμαι πάντα παρών και θα είμαι όσο με χρειάζονται και όσο με προσκαλούν, βοηθώντας στην επιτυχία του φεστιβάλ. Ο κόσμος θα παρακολουθήσει 7 θαυμάσιες παραστάσεις που έχουν επιλεγεί μέσα από σχεδόν 60 παραστάσεις. Εμείς καλούμαστε από τις 7 αυτές καλύτερες παραστάσεις να βραβεύσουμε τις 3. Ο θεσμός του φεστιβάλ βοηθάει πάρα πολύ την ανάπτυξη του ερασιτεχνικού θεάτρου και ιδιαίτερα στην επαρχία που «εκπαιδεύει» αφάνταστα το κοινό».
Τέλος, ο πρόεδρος της Ένωσης Ξενοδόχων Ιεράπετρας-νοτιοανατολικής Κρήτης, Γιώργος Βαρδάκης, είπε: «Ως Ένωση Ξενοδόχων στηρίζουμε το θεσμό, από την πρώτη στιγμή που ξεκίνησε, είμαστε ο βασικός χορηγός του φεστιβάλ, το κάνουμε με μεγάλη χαρά, γιατί εκτός από ποιοτικά θεατρικά σχήματα που θα παρακολουθήσουμε, αποτελεί και μια μεγάλη προβολή για την πόλη μας».
Το Πρόγραμμα του Φεστιβάλ και τα θεατρικά σχήματα που θα διαγωνιστούν, είναι:
Σάββατο 20 Οκτωβρίου
«Το θαύμα της Άννυ Σάλιβαν» του Ουίλλιαμ Γκίμπσον από τον Θεατρικό Όμιλο Πάφου.
Κυριακή 21 Οκτωβρίου
«Οι ηλίθιοι» του Νιλ Σάιμον από την ομάδα «Πληθυντικός αριθμός» Ραφήνας.
Δευτέρα 22 Οκτωβρίου
«Αλμανάκ» της Μαριάννας Κάλμπαρη από το Δημοτικό Θέατρο Μαραθώνα – Σκηνή Βαρνάβα.
Τρίτη 23 Οκτωβρίου
«Τρικυμία» του Ουίλιαμ Σέξπιρ από τη Θεατρική Ομάδα Καθηγητών Νομού Ηρακλείου.
Τετάρτη 24 Οκτωβρίου
«Η δολοφονία του Μαρά» του Πίτερ Βάις από τη Θεατρική Ομάδα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών.
Πέμπτη 25 Οκτωβρίου
«Η γραμμή» του Ισραέλ Χόροβιτς από το την ομάδα ΘΕΑΤΡόPolice Αγρινίου.
Παρασκευή 26 Οκτωβρίου
«Εθνικότητά μου το χρώμα του ανέμου» του Ματέι Βισνιέκ από το Θεατρικό Εργαστήρι Δήμου Ζωφράφου.
Σάββατο 27 Οκτωβρίου
Τελετή λήξης – απονομή βραβείων.