Ο 2ος κύκλος σεμιναρίων Μελισσοκομίας του Ι.ΙΕΚ MBS Μy Business School Ρεθύμνου θα ξεκινήσει το 1ο δεκαπενθήμερο του Ιουλίου. Για περισσότερες πληροφορίες και εγγραφές, οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να απευθύνονται στις εγκαταστάσεις του ομίλου MBS My Βusiness School, Σταμαθιουδάκη 98, στον Κουμπέ, στο τηλέφωνο 28310-24111 και στην ιστοσελίδα www.mbs.com.gr.
Εν τω μεταξύ, τo Διοικητικό προσωπικό του I.IEK MBS εκφράζει τα θερμά του συγχαρητήρια στους σπουδαστές του 1ου τμήματος μελισσοκομίας για την συνέπεια και το υψηλό ενδιαφέρον που έδειξαν καθ’ όλη τη διάρκεια των μαθημάτων ολοκληρώνοντας με επιτυχία τον πρώτο κύκλο σπουδών. Ευχαριστεί τον καθηγητή κ. Νικόλαο Μπιρλιράκη (πρόεδρο του Μελισσοκομικού Συνεταιρισμού Ρεθύμνου) για τον επαγγελματισμό και τις γνώσεις που μετέδωσε στους μαθητές της Σχολής σε θεωρητικό και πρακτικό επίπεδο.
«Προσδοκία μας είναι η ενδυνάμωση του πρωτογενούς τομέα με επαγγελματίες παραγωγούς, καθώς ο τόπος μας προσφέρεται για την ανάπτυξη και την εξέλιξη του κλάδου αυτού. Θετικός παράγοντας στην ενασχόληση των υποψηφίων με την τέχνη της μελισσοκομίας είναι οι καλές καιρικές συνθήκες, καθώς και η μεγάλη σε έκταση μελισσοκομική χλωρίδα. Ευνοϊκά είναι ωστόσο και τα στοιχεία ζήτησης των προϊόντων που παράγονται από τα μελίσσια σε εθνικό αλλά και παγκόσμιο επίπεδο.
Τα προγράμματα του Ι.ΙΕΚ MBS είναι σχεδιασμένα ώστε να προσφέρουν θεωρητική και πρακτική εκπαίδευση σε όλα τα θέματα σχετικά με τις μέλισσες. Προσφέρουμε τις γνώσεις που θα χρειαστούν οι σπουδαστές για την εκτροφή μελισσών, τις αρρώστιες την πρόληψη κινδύνων, τη μέγιστη παραγωγή και απόδοση για το καλύτερο αποτέλεσμα, τυποποίηση της παραγωγής ακολουθώντας τα ευρωπαϊκά πρότυπα, πώληση των προϊόντων μέσα από σύγχρονες τεχνικές προώθησης – marketing. Έτσι οι υποψήφιοι μελισσοκόμοι θα αποκτήσουν όλα τα απαραίτητα εφόδια ώστε να κάνουν με ασφάλεια τα βήματα τους στην αγορά εργασίας» αναφέρει σε ανακοίνωση του, το Ι.ΙΕΚ MBS.