Πηγαίνοντας στην ουσία «μισός» στου Ζωγράφου και έχοντας να αντιμετωπίσει έναν Ηλυσιακό που «καιγόταν» για τους τρεις βαθμούς, ο Ερμής ηττήθηκε φυσιολογικά με σκορ 3-1. Το ματς δεν έκρυβε εκπλήξεις. Ο Ηλυσιακός ήταν η ομάδα που ήθελε τη νίκη και φυσικά είχε το μεγαλύτερο κίνητρο γι’ αυτό. Κάπως έτσι ήρθαν όλα και το στόρι είχε χάπι εντ για τους γηπεδούχους.
Οι «πράσινοι» που δεν είχαν πολλούς παίκτες στην αποστολή τους, έδωσαν έναν αξιοπρεπή αγώνα, ωστόσο αξίζει να αναφέρουμε πως στου Ζωγράφου δεν βρέθηκαν οι Κατσικοκέρης, Κορτσινίδης, Δ. Πλουσής, Ρουμπάκης, Σταθόγλου, Σούκιας, Βιτώρος και Μανουσάκης.
Με τόσες ελλείψεις βασικότατων στελεχών και δη παικτών, όπου ο Ερμής στήριξε όλη την παρουσία του στην φετινή Γ’ Εθνική, ήταν πολύ δύσκολο να αναστρέψει μια εκ προοιμίου δύσκολη κατάσταση. Ιδίως από τη στιγμή όπου οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έφτασαν πρώτοι στο γκολ.
Μονόπλευρο το ενδιαφέρον
Ο ενθουσιασμός ήταν άκρατος για τους «κιτρινόμαυρους» που έπαιξαν επιθετικά, με αποτέλεσμα το τελικό σκορ να ολοκληρωθεί μόλις στο πρώτο 20λεπτο.
Έτσι όπως κύλησαν τα πράγματα, οι φίλαθλοι των ομάδων ήταν αυτοί που το χάρηκαν περισσότερο γιατί είδαν δύο αντίπαλους να παίζουν ελεύθερα, δίχως σκοπιμότητες.
Ο Ερμής έτσι κι αλλιώς είχε σώσει την χρονιά δύο αγωνιστικές τώρα, ενώ ο Ηλυσιακός κινδύνευε, εάν έχανε και στα δύο τελευταία παιγνίδια στην περίπτωση που ο Αστέρας Βάρης κέρδιζε συγκεντρώνοντας 6 βαθμούς και φτάνοντας τους 43… Κάτι τέτοιο δεν συνέβη οπότε, όλα ήταν ανθηρά στο γήπεδο Ζωγράφου.
Όλα τα γκολ στο α’ 20λεπτο
Το σκορ λοιπόν άνοιξε στο 3ο λεπτό με τους «κιτρινόμαυρους» να πανηγυρίζουν την ωραία ενέργεια του Σίσκου να πετύχει γκολ με καρφωτή κεφαλιά κι ενώ είχε προηγηθεί εξαιρετική προσπάθεια και σέντρα από τον Σαμπανάι.
Δεν πέρασαν 8 λεπτά με τον Θανόπουλο να φτιάχνει το δεύτερο γκολ της ομάδας του. Ο έμπειρος επιθετικός πήρε την μπάλα από μέσα δεξιά, πάσαρε στον Στρίγγα και ο τελευταίος με ωραίο πλασέ έγραψε το 2-0.
Προηγουμένως, ο Θανόπουλος είχε δυνατό σουτ το οποίο πέρασε λίγο άουτ.
Οι πανηγυρισμοί κόπασαν στο 15′ όταν ο Σκουτέλης βρήκε τον Ανδρέα Στρατήγη και ο 30χρονος επιθετικός με πλασέ μείωσε σε 2-1.
Άμεση ήταν η αντίδραση των γηπεδούχων που άνοιξαν την απόσταση εκ νέου στα 2 τέρματα. Ο Κατσίγιαννης με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 3-1 και οι καρδιές των φίλων του Ηλυσιακού επανήλθαν στις θέσεις τους…
Οι «πράσινοι» δίχως ίχνος σκοπιμότητας συνέχιζαν να παίζουν επιθετικά και στο 24′ έφτασαν κοντά στο 3-2. Ο Σκουτέλης ήταν αυτή τη φορά ο ποδοσφαιριστής που απείλησε αλλά το σουτ που πραγματοποίησε έφυγε λίγο άουτ.
Στην επανάληψη, τα πράγματα άλλαξαν κάπως. Ο Παπαματθαιάκης έριξε στον αγωνιστικό χώρο τον Βογιατζή έχοντας ήδη τους Μπεκατώρο, Στρατήγη, Σκουτέλη και Γεμιστό στην επίθεση και δημιούργησε πολλά προβλήματα στην ομάδα του Ηλυσιακού. Μεγάλες στιγμές βέβαια δεν είχαμε για τους Ρεθεμνιώτες, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν συγκεντρωθεί στο κέντρο θέλοντας να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ. Ο Ερμής γύριζε την μπάλα αλλά δεν ήταν εύκολο να διασπάσει την άμυνα των αντιπάλων του.
Αντιθέτως, όταν γίνονταν κάτοχοι της μπάλας οι «κιτρινόμαυροι», επεδίωκαν με μεγάλες μπαλιές να βγουν στην πλάτη των Κρητικών. Ήταν εύλογο γιατί ο Ερμής είχε το νου στην επίθεση γνωρίζοντας ότι αφήνει αρκετούς κενούς χώρους στην άμυνα. Σε δύο περιπτώσεις, στην πρώτη στο 50′ και στη δεύτερη στο 62′ και πάλι με τον Πουλάκο «άγγιξαν» το τέταρτο τέρμα όμως Καρακούτσης είπε «όχι».
Δίχως προβλήματα η διαιτησία του κ. Παπαδόπουλου (Εύβοιας). Καλοί οι βοηθοί κ.κ. Αργύρης (Εύβοιας), Δέλχας (Εύβοιας).
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Σηφάκης, Μέξης, Φούντας, Συριόπουλος, Μπίρης, Σίσκος (68′ Παπαδημητρίου), Λέγγας, Στρίγγας, Κατσιγιάννης (81′ Τσινιάς), Σαμπανάι (63′ Θανόπουλος), Πουλάκος.
ΕΡΜΗΣ ΖΩΝΙΑΝΩΝ (Μανόλης Παπαματθαιάκης): Καρακούτσης, Ταβλαδωράκης (57′ Βογιατζής), Β. Πλουσής, Τζανής, Ανυφαντάκης, Κασαπάκης, Πασιαλής (80′ Ανδρεαδάκης), Μπεκατώρος, Στρατήγης, Σκουτέλης, Γεμιστός (52′ Λαδιανός).