Από τη Νίκαια καλείται να περάσει ο Ερμής Ζωνιανών την Κυριακή το απόγευμα (15.00), έχοντας βέβαια ως πρωταρχικό του σκοπό να μην λυγίσει διατηρώντας το αήττητο για 7 σερί αγωνιστικές.
Οι «πράσινοι» θέλουν να αποφύγουν την προπέρσινη ατυχία τους, όταν είχαν στηθεί άριστα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά προδόθηκαν από μία στημένη φάση κι έχασαν με 1-0 σε μια έδρα που τότε, τουλάχιστον στα πέριξ των αποδυτηρίων, δεν ήταν και η πιο φιλόξενη.
Από τότε, τα πράγματα έχουν αλλάξει κατά πολύ. Ο Ερμής εν προκειμένω, παρ’ ότι δεν θα ταξιδέψει με τον έναν εκ των δύο βασικών του στόπερ, τον Μηνά Τζανή, θέλει να είναι σίγουρος στα μετόπισθεν και φυσικά να χτυπήσει με τους γρήγορους μεσοεπιθετικούς του. Από την πρώτη στιγμή άλλωστε, «έδεσαν» μεταξύ τους οι Μπεκατώρος, Μπαστάνης, Στρατήγης και Κατσικοκέρης και οι «ζημιές» που έχουν κάνει στις αντίπαλες εστίες είναι αρκετές. Το έχουν δείξει ποικιλοτρόπως στα εντός έδρας ματς. Καιρός να το αποδείξουν και στα εκτός.
Ο Μηνάς Τζανής λοιπόν θα λείπει, ωστόσο επιστρέφει ο Ταβλαδωράκης, οπότε τα προβλήματα συρρικνώνονται για την ομάδα του Μανώλη Παπαματθαιάκη που έχει κατορθώσει μέσα σε έναν μήνα να σηκώσει ανάστημα.
Μ. Παπαματθαιάκης: «Μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας για μας»
Ο τεχνικός του Ερμή λοιπόν, ο Μανώλης Παπαματθαιάκης, μίλησε για τη σημασία του συγκεκριμένου αγώνα και εξήρε το γεγονός ότι ο Ιωνικός μέσα στην έδρα του, είναι μια άλλη, μια διαφορετική προς το καλύτερο, ομάδα… «Πρόκειται για ένα παιχνίδι με πολύ μεγάλο βαθμό δυσκολίας, απέναντι σε ένα ιστορικό αντίπαλο που πάντα μέσα στη Νίκαια είναι εξαιρετικά δυνατός. Για να πάρουμε θετικό αποτέλεσμα θα πρέπει η οργάνωση και η συγκέντρωσή μας και στα 90′ να ξεπερνάει το απόλυτο».
Στη συνέχεια όμως, προσπάθησε να αναδείξει τη δουλειά που έχει γίνει στο στρατόπεδο του Ερμή τονίζοντας… «Ευελπιστώ ότι είμαστε σε καλή κατάσταση και μπορούμε να διεκδικήσουμε το καλύτερο δυνατό από το παιχνίδι».
Συγκεκριμένα πράγματα ο Ιωνικός
Την ίδια στιγμή, στην αντίπερα όχθη, τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι. Ο προπονητής του Ιωνικού, Βασιλειάδης στηρίζεται εν πολλοίς σε νεαρής ηλικίας ποδοσφαιριστές, αφού κι εκεί, όπως σε πολλές ομάδες της Γ’ Εθνικής αυτό το διάστημα, γίνονται αλλαγές στα ρόστερ.
Αλλαγές ή τιμωρίες ωστόσο σε σχέση με την προηγούμενη εβδομάδα δεν υπάρχουν, οπότε, επικρατέστεροι για να αγωνιστούν θα είναι οι: Μάνης, Τσαφταρίδης, Κατσικιάς ή Αθανασόπουλος), Προβατίδης, Κυριακίδης, Κρητικός, Καραχάλιος ή Μιχελής, Ζαφειρίδης, Ρόβας, Ντούλιας ή Ελευθεριάδης και Παντελίδης.