Ο 46ος τελικός κυπέλλου ερασιτεχνών είναι έτοιμος να ξεκινήσει απόψε στις 16:30 και το ΔΑΚ Γάλλου περιμένει καρτερικά να φιλοξενήσει τους δύο άξιους φιναλίστ (Επισκοπή και ΑΕ Μυλοποτάμου), καθώς και τους φίλους των ομάδων στο χώρο του.
Οι δύο κατά τεκμήριο κορυφαίες ομάδες του νομού, τίθενται αντιμέτωπες σ’ έναν αγώνα που στόχο έχει να δικαιολογήσει το λόγο που θεωρείται ως γιορτή του ποδοσφαίρου ένας τέτοιος τελικός.
Κύπελλο, ένας διαφορετικός θεσμός γεμάτος αίγλη
Επισκοπή και ΑΕΜ ή ΑΕΜ και Επισκοπή, αναλώνονται καθ’ όλη τη διάρκεια αυτής της σεζόν σ’ έναν ανελέητο αγώνα πρωταθλητισμού, ωστόσο αυτή η μονομαχία αποτελεί ένα αυτοτελές επεισόδιο σ’ έναν διαφορετικό θεσμό που στο τέλος χαρίζει, ένα κύπελλο, την αναγνώριση και την αίγλη του νικητή περνώντας στο πάνθεον της ιστορίας του θεσμού, ενώ αμέσως μετά, η νικήτρια ομάδα θα κληθεί να εκπροσωπήσει το Νομό Ρεθύμνου στο διευρυμένο κύπελλο Ερασιτεχνών Ελλάδας.
Φέτος, οι δύο φιναλίστ που είναι πρωταγωνιστές στην κούρσα του πρωταθλήματος, έχουν συγκρουστεί μία και μοναδική φορά στο πρωτάθλημα εκεί (στο Πέραμα), όπου η Επισκοπή αναδείχθηκε μεγάλη νικήτρια με σκορ 1-3.
Αυτό το ματς όμως αφορά έναν άλλο θεσμό. Τώρα, είναι το κύπελλο αυτό που προέχει. Είναι ένας θεσμός και μια γιορτή στην οποία θέλουν να λαμβάνουν όλοι οι ερασιτέχνες ποδοσφαιριστές.
Πρόκειται για δύο προικισμένες επιθετικά ομάδες που κάνουν στην άκρη τις όποιες σκοπιμότητες και αγωνίζονται με αυτοσκοπό να φτάσουν στη νίκη.
Ενωτικό κλίμα από την Ε.Π.Σ.Ρ.
Η Ε.Π.Σ. Ρεθύμνου από την πλευρά της θέλει να τελέσει στη λήξη αυτής της θητείας της, έναν όμορφο τελικό όπου το καλεντάρι, θα περιλαμβάνει τις εθιμοτυπικές δραστηριότητες με τους εκπροσώπους των τοπικών αρχών να παρίσταται στις εξέδρες και τη μπάντα του Δήμου να παιανίζει τον εθνικό ύμνο και να συνοδεύει τους ποδοσφαιριστές στον αγωνιστικό χώρο.
Μάλιστα σε μια προσπάθεια να γίνει ακόμη πιο «συντροφικό» το όλο κλίμα, χθες δείπνησαν οι διοικήσεις των δύο φιναλίστ και οι ποδοσφαιριστές με οικοδέσποινα την Ε.Π.Σ.Ρ. σε ρεστοράν της πόλης.
Παλιοί και νέοι γνώριμοι
Όσον αφορά τις επί μέρους συνθήκες του αγώνα αλλά και αυτά που ίσως θα πρέπει να γνωρίζουν όλοι, πρόκειται για δύο αντιπάλους που γνωρίζονται πολύ καλά, αφού αρκετοί από τους ποδοσφαιριστές έχουν φορέσει την φανέλα τόσο της Επισκοπής όσο και του Αστέρα Περάματος.
Από την ΑΕΜ, τη φανέλα της Επισκοπής έχουν φορέσει οι: Κελαϊδής, Δελήμπασης, Σιόρε, Μπαξεβάνης, Αντιασβίλι και Κριτσωτάκης.
Από την Επισκοπή, τη φανέλα της ΑΕΜ έχουν φορέσει οι: Σανταμούρης και Σπανουδάκης.
Οι μεγάλοι απόντες και οι αποστολές των ομάδων
Στους άτυχους της ημέρας, το απουσιολόγιο της ΑΕΜ περιέχει ονόματα παικτών που δεν είναι σε θέση να αγωνιστούν. Φερ’ ειπείν, ο Μοσχονάς, Ζερβός και ο Μπαξεβάνης είναι παιδιά που λογίζονταν ως βασικοί στις αρχές της χρονιάς αλλά οι τραυματισμοί τους, τους έχουν αφήσει καιρό εκτός αγωνιστικής δράσης. Αντιθέτως επιστρέφουν οι Μαγάκης, Σκουλούδης.
Η αποστολή της ΑΕΜ έχει ως εξής: Βογιατζιδάκης, Κελαϊδής, Σηφάκης, Ψυχουντάκης, Γεωργόπουλος, Σιόρε, Κουδουνάκης, Δελήμπασης, Μερτίρι, Κριτσωτάκης, Δαραμάρας, Σκουλούδης, Ι. Μαρής, Αντιασβίλι, Ντ. Ματαραγκάσι, Μεταξάκης, Μαγάκης, Κουγιουμουτζής, Δροσάκης.
Από την Επισκοπή δεν υπάρχει κανείς απόντας. Όλοι βρίσκονται στη διάθεση του προπονητή τους για το μεγάλο αποψινό ματς. Ο Φονσέκα είναι έτοιμος αλλά παραμένει μεγάλο ερωτηματικό εάν θα ξεκινήσει ή όχι τον τελικό.
Η αποστολή της Επισκοπής: Σανταμούρης, Δημαράκης, Νάκας, Κακούρης, Αντωνόπουλος, Νίκου, Ρουσσάκης, Μπάτζεφ, Κολοβάκης, Μιχελακάκης, Σκούφος, Σπανουδάκης, Μαυρομάτης, Φράγκος, Χαλκιαδάκης, Μανωλακάκης, Φονσέκα και Μανιαδάκης.
Οι δηλώσεις των προπονητών
Από την πλευρά της ΑΕΜ, ως α’ προπονητής, Ηλίας Μπουλιός θα ζήσει τη συγκεκριμένη εμπειρία για πρώτη φορά από τον πάγκο. Στο παρελθόν βέβαια, έχει γευθεί νίκες ως β’ προπονητής της Επισκοπής.
Με τον Χρήστο Βασιλείου τον συνδέει παλιά φιλία όταν ακόμη ήταν συμπαίκτες στην μεγάλη ΕΑΡ. Μάλιστα στην πρόσφατη ήττα του στο πρωτάθλημα (1-3) είχε σπεύσει ο ίδιος και είχε αγκαλιάσει τον συνάδελφό του παραδεχόμενος ιπποτικά το τελικό αποτέλεσμα. Μια τέτοια κίνηση δεν πέρασε απαρατήρητη ανεβάζοντας μ’ αυτόν τον τρόπο το επίπεδο του ίδιου του αθλήματος.
Ηλίας Μπουλιός: «Ψυχή, πάθος και το «θέλω» της κατάκτησης»
Ο τεχνικός της ΑΕΜ δήλωσε στο pre game του τελικού: «Είναι ένα ντέρμπι απέναντι στις δύο καλύτερες του πρωταθλήματος, όπου κρίνεται ένας τίτλος. Το πρώτο που μετράει σε έναν τελικό είναι η ψυχή, το πάθος και το «θέλω» για την κατάκτηση του τίτλου που θα βγάλουν οι ποδοσφαιριστές στον αγωνιστικό χώρο. Αυτό περιμένω να βγάλουν οι παίκτες μου, όπως επίσης χρειάζεται να παρουσιαστούμε με καθαρό μυαλό και ηρεμία. Έχουμε δουλέψει ώστε να παρουσιαστούμε όσο το δυνατόν προετοιμασμένοι για αυτό τον αγώνα. Έχουμε να αντιμετωπίσουμε ένα πολύ καλό αντίπαλο, συναγωνιστή μας στο πρωτάθλημα. Πρέπει να προσέξουμε πάρα πολύ, να είμαστε συγκεντρωμένοι, να μην δώσουμε πολλούς ελεύθερους χώρους, γιατί ο αντίπαλος έχει πολύ ποιοτικούς και ικανούς ποδοσφαιριστές για να εκμεταλλευτεί τα παραπάνω. Καλούμε τον κόσμο να έρθει στο γήπεδο, να χειροκροτήσει τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών και των δύο ομάδων σε κόσμιο επίπεδο», κατέληξε στις δηλώσεις του ο Ηλίας Μπουλιός.
Χρήστος Βασιλείου: «Είναι καλό που θα παίξουμε σε μεγάλο γήπεδο»
Από την πλευρά του, ο Χρήστος Βασιλείου είχε τονίσει εδώ και καιρό πως, το κύπελλο είναι ένας από τους τρεις στόχους της σεζόν (Σούπερ Καπ, πρωτάθλημα και κύπελλο) για την Επισκοπή, η οποία είναι αναγκασμένη να πρωταγωνιστεί παντού…
«Είναι ένα και μόνο παιγνίδι. Δεν υπάρχει συνέχεια… Για μας θεωρώ ότι είναι καλό που θα παίξουμε σε μεγάλο γήπεδο. Είμαστε καλά προπονημένοι και ελπίζω να γίνει ένα καλό ματς. Θέλουμε να έρθει ο κόσμος να το παρακολουθήσει και να απολαύσει καλό θέαμα. Αυτός είναι ο σκοπός μας. Φυσικά στο τέλος θέλουμε να πανηγυρίσουμε με το κύπελλο…
Δεν έχουμε να μοιράσουμε όμως τίποτε και με κανέναν. Δουλειά μας είναι το ποδόσφαιρο και πρωταγωνιστές θέλουμε να είναι τα παιδιά και κανείς άλλος».
Ερωτηθείς ο έμπειρος τεχνικός που θα κριθεί ο τελικός, τόνισε: «Εμείς έχουμε παίξει τρία ματς σ’ αυτές τις 10 μέρες και μάλιστα τα δύο τελευταία με πολλή βροχή.
Θεωρώ όμως ότι θα κριθεί στο ποιος θα έχει καθαρό μυαλό στις εύκολες ή δύσκολες στιγμές του αγώνα. Η ΑΕΜ είναι εξαιρετική ομάδα που θέλει να παίξει ποδόσφαιρο. Αυτό είναι καλό για ‘μας. Είναι το ποιος το θέλει πιο πολύ αλλά και αν αγωνιστικά και ψυχικά είναι έτοιμος να το κερδίσει».