Πραγματοποιήθηκε και φέτος το έκτο στο εξωτερικό ονειρεμένο ταξίδι της Ομοσπονδίας Σωματείων Επαρχίας Αμαρίου από τις 11 έως τις 20 Οκτωβρίου 2018, με ένα κατά παραγγελία καλοκαιρινό καιρό και στέφθηκε με επιτυχία παρά τις απουσίες αγαπημένων μας μόνιμων συνταξιδιωτών που για λόγους υγείας ακύρωσαν ακόμα και την τελευταία στιγμή.
Ξεκινήσαμε την Πέμπτη 11/10 από το ξενοδοχείο Στάνλεϋ με οδηγό του λεωφορείου τον Χαράλαμπο Παπακυριακού και αφού παραλάβαμε από το λιμάνι του Πειραιά δέκα αγαπητούς φίλους της Ομοσπονδίας που έρχονται μαζί μας στις εκδρομές και τους ευχαριστούμε, συνεχίσαμε με στάσεις όπου στη Θεσσαλονίκη πήραμε τον αρχηγό Βασίλη Καλτσίδη και ένα φιλικό ζευγάρι συνταξιδιώτες από την Καβάλα για μια μεγάλη πόλη της Σερβίας το Κραγκούγεβατς, ξενοδοχείο Kragujevac, όπου και διανυκτερεύσαμε αφού κάναμε και σχετική βόλτα στο κέντρο της.
Την άλλη μέρα Παρασκευή 12/10, με ενδιάμεσες στάσεις και διελεύσεις συνόρων με καθυστερήσεις στα σύνορα της Ουγγαρίας φτάσαμε στην πανέμορφη Μρατισλάβα της Σλοβακίας, όπου και διανυκτερεύσαμε μετά τη βραδινή βόλτα.
Το Σάββατο 13/10 το πρωί είδαμε την Μπρατισλάβα με την παλιά πόλη Στάρε Μέστο με τα λιθόστρωτα δρομάκια, θαυμάσαμε τη μπαρόκ αρχιτεκτονική, το κάστρο Χράντ του 15ου αιώνα που φιλοξενεί το Μουσείο Ιστορίας και Μουσικής, το Εθνικό Θέατρο, το Θέατρο της Φιλαρμονικής Ορχήστρας, καθώς και την Εθνική Πινακοθήκη που στεγάζονται σε ένα ανάκτορο του 18ου αιώνα. Αργά το βράδυ φτάσαμε στην παραμυθένια πρωτεύουσα της Τσεχίας την Πράγα και τακτοποιηθήκαμε στο ξενοδοχείο Olympic Congress που μείναμε τέσσερα βράδια.
Το πρωί της Κυριακής 14/10 με ξεναγό τον Πανίκο από την Κύπρο περιηγηθήκαμε την πόλη, είδαμε το Ούφο στον ποταμό Μολδάβα, είδαμε τον Πύργο της Πυρίτιδας, το Δημαρχείο, την εκκλησία του Αγίου Νικολάου με τη μπαρόκ αρχιτεκτονική και το άγαλμα του τοπικού ήρωα Jan Hus προδρόμου της χριστιανικής μεταρρύθμισης, το περίφημο αστρονομικό ρολόι του παλιού δημαρχείου. Γνωρίσαμε το μεγαλύτερο κάστρο της Ευρώπης την Καστρούπολη Χρατσάνι των Αψβούργων στη δυτική όχθη του Μολδάβα, που απλώνεται πάνω στο βράχο Μάλα Στράνα με τον επιβλητικό γοτθικό Ναό του Αγίου Βίτου και το Προεδρικό Μέγαρο με την προεδρική φρουρά. Χρονολογείται από τον 9ο αιώνα και τα κτίριά του έχουν όλα τα αρχιτεκτονικά στιλ που σκαρφίστηκε η ανθρωπότητα έκτοτε. Περπατήσαμε στις αυλές, στο εσωτερικό του ναού, στα σοκάκια που περπατούσαν οι αλχημιστές όπου βρίσκεται και το σπίτι του Φράνγκ. Κάφκα. Συναντήσαμε γέφυρες που σε τρομάζουν με τα γοτθικά τους τέρατα, αλλά είναι την ίδια στιγμή τόσο ρομαντικές που χαράσσονται για πάντα στη μνήμη σου η Μεσαιωνική ατμόσφαιρα. Περπατήσαμε τη γέφυρα του Καρόλου με τα τριάντα «σκοτεινά» αγάλματα πεντακόσια μέτρα πλακόστρωτης ομορφιάς, πλανόδιοι μουσικοί, ζωγράφοι και τουρίστες είναι το σκηνικό μιας από τις πιο διάσημες γέφυρες του πλανήτη. Μετά το δείπνο παρακολουθήσαμε στο κέντρο της Πράγας παράσταση «Aspects Alice» στο Μαύρο Θέατρο βασισμένη στο βιβλίο «Η Αλίκη στη χώρα των Θαυμάτων» που ήταν κάτι πρωτόγνωρο για όλους μας και μείναμε έκθαμβοι.
Την Δευτέρα 15/10 το πρωί επιστρεφθήκαμε το μαγευτικό Κάρλοβυ Βάρυ, την τουριστική λουτρόπολη στη δυτική Βοημία με τους θερμοπίδακες, τις ιαματικές πηγές, τα επιβλητικά ξενοδοχεία που το 14ο αιώνα ονομάστηκε «Βασιλική Πόλη» από τον αυτοκράτορα Κάρολο τον 4ο και έκτοτε καθιερώθηκε ως τόπος συνάντησης προσωπικοτήτων των γραμμάτων, των τεχνών και της πολιτικής. Εδώ στον κεντρικό πεζόδρομο δίπλα στον ποταμό Τέπλα περπάτησε ο Γκαίτε, ο Σίλλερ, ο Μπετόβεν, ο Μπαχ, ο Τσάρος της Ρωσίας κ.ά. Εδώ είχαμε χρόνο για βόλτα, ψώνια και περιήγηση στα μαγαζιά και τα καφέ της πανέμορφης πόλης. Στη διαδρομή για το θέρετρο αυτό, μετά από τηλεφώνημα μάθαμε το λυπηρό μαντάτο πως ο αγαπημένος και πάντα πιστός, πρωτοπόρος σε αυτά τα ταξίδια της Ομοσπονδίας γενικός γραμματέας και άξιος συνεργάτης, αείμνηστος Νίκος Τσιουδάκης έφυγε για τη γειτονιά των Αγγέλων και ευχηθήκαμε Καλό Παράδεισο στον αγαπημένο μας φίλο, στο Λιοντάρι του Καλογέρου που πάλεψε τέσσερις μήνες αλλά έφυγε αναπάντεχα από κοντά μας και η απουσία του στο ταξίδι ήταν εμφανής. Ο Θεός να χαρίζει παρηγοριά και υγεία στην αγαπημένη του σύζυγο Βούλα και στα παιδιά και εγγόνια της διαλεχτής οικογένειάς του. Λόγω του θλιβερού γεγονότος αναστείλαμε κάθε δραστηριότητα διασκέδασης που είχε το πρόγραμμα στη μνήμη του αγαπημένου μας φίλου.
Την Τρίτη 16/10 επισκεφθήκαμε την Πόλη – Κάστρο Τσέσκε Κρούμλωφ, που ανήκει στα μνημεία Πολιτιστικής Κληρονομιάς της Ουνέσκο. Εκεί είδαμε τα φρούρια, τα μοναστήρια της θεαματικής πόλης και περπατήσαμε στα στενά λιθόστρωτα δρομάκια με το ποτάμι και τα πολλά τουριστικά μαγαζάκια.
Την Τετάρτη 17/10 φύγαμε από την αιώνια πόλη Πράγα για τη Γερμανική πόλη Νυρεμβέργη όπου περιηγηθήκαμε την πόλη με το επιβλητικό κάστρο, τα παραδοσιακά κτίρια, τους γοτθικούς ναούς, τις όμορφες γέφυρες του ποταμού Pegnitz που μεταφέρουν τον επισκέπτη αιώνες πίσω, όταν η Νυρεμβέργη ήταν η «ανεπίσημη» πρωτεύουσα της Αγίας Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας του γερμανικού έθνους. Μετά την περιήγηση αναχωρήσαμε για το πανέμορφο Μόναχο, στο οποίο κάναμε από το βράδυ βόλτα και πήγαμε σε μπιραρία για φαγητό και επιστροφή με ταξί στο ξενοδοχείο.
Την Πέμπτη 18/10 περπατήσαμε στο κέντρο του Μονάχου και είδαμε το παλάτι του Μαξιμιλιανού παππού του Όθωνα, την Όπερα, το τεράστιο Δημαρχείο γοτθικού ρυθμού κ.ά και αναχωρήσαμε για τη Βερόνα. Στην πόλη αυτή όπου γεννήθηκε και πέθανε ο μεγαλύτερος λογοτεχνικός έρωτας του Ρωμαίου και της Ιουλιέτας. Είδαμε τη Ρωμαϊκή Αρένα, τη δεύτερη σε μέγεθος μετά το Κολοσσαίο, την πλατεία Έρμπε με τα υπέροχα κτίρια και αγάλματα. Επισκεφθήκαμε το σπίτι της Ιουλιέτας με το άγαλμα και το μπαλκόνι στο οποίο έβγαινε κατά το μύθο για να δει το Ρωμαίο. Όλη αυτή η ιστορία δίνει ζωή στην πόλη και μεγάλη τουριστική ανάπτυξη και ισχύει ο κανόνας αν δεν έχεις κάτι θα πρέπει να το εφεύρεις… Διανυκτερεύσαμε στο ξενοδοχείο Αntares.
Την Παρασκευή πρωί αναχωρήσαμε για την Αγκώνα όπου μας περίμενε το πλοίο Super Fast για Πάτρα. Κάναμε ένα φανταστικό ταξίδι και όταν φτάσαμε στην Πάτρα είχαμε στον Ψαθόπυργο την έκπληξη της Ομοσπονδίας κέρασμα με σαρδέλα ψητή, γαύρο, καλαμάρια και ποτά στην ψαροταβέρνα Βoριάς.
Ήρθαμε στα πάτρια εδάφη, φορτωμένοι με ωραίες φθινοπωρινές εικόνες από τα δάση, τις πεδιάδες, τα επιβλητικά κτίρια και την ιστορία της Κεντρικής Ευρώπης και της Ιταλίας. Αυτό το υπέροχο ταξίδι έκλεισε με τις ευχαριστίες στους άξιους διοργανωτές, τους συμμετέχοντες, στις συνταξιδιώτισσες που ετοίμασαν καλούδια και έφεραν μπόλικη τσικουδιά, στην Ομοσπονδία για την τσικουδιά και τους ξηρούς καρπούς, τους υπευθύνους του Τουριστικού γραφείου και σε όλους όσους βοήθησαν για την επιτυχία του. Ανανεώσαμε το Οκτωβριανό ραντεβού για του χρόνου, αφού ευχηθήκαμε να μη λείψει κανένας με υγεία και καλό χειμώνα.
* Ο Στέφανος Ευθ. Αντωνακάκης είναι επίτιμος πρόεδρος της Ομοσπονδίας Σωματείων Επαρχίας Αμαρίου