Η επικείμενη αύξηση του ΦΠΑ στον τουρισμό από 6,5 σε 23%, έχει προκαλέσει τις έντονες αντιδράσεις των επιχειρηματιών που εκφράζουν την έντονη δυσαρέσκειά τους σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο, που όπως τονίζουν, θα αποτελέσει τη «χαριστική βολή» για τον κλάδο.
Ξενοδόχοι, πράκτορες και εστιάτορες κρούουν το «καμπανάκι του κινδύνου», υποστηρίζοντας πως αφενός θα υπάρξει κατακόρυφη πτώση της τουριστικής κίνησης και αφετέρου εκατοντάδες επιχειρήσεις κυρίως οικογενειακές και ενοικιαζόμενα δωμάτια, θα οδηγηθούν σε «λουκέτο».
Όπως αναφέρουν χαρακτηριστικά στην περίπτωση αύξησης του φόρου προστιθέμενης αξίας, ούτε οι ξενοδόχοι μπορούν να ανταποκριθούν στην υπέρογκη φορολόγηση, αλλά ούτε και να μετακυλήσουν το «κόστος» στον πελάτη, ο οποίος επίσης δεν θα μπορεί να το επωμιστεί θα αναζητήσει άλλους προορισμούς για τις διακοπές του, πολύ πιο ελκυστικούς σε ό,τι αφορά την οικονομική του δυνατότητα.
Οι ξενοδόχοι εκφράζουν την κάθετη αντίθεσή τους στον τριπλασιασμό του φόρου, τονίζοντας ότι μια αύξηση έως 13% μετά βίας θα είναι διαχειρίσιμη.
Σε σχετικές δηλώσεις του χθες ο πρόεδρος του Συλλόγου Ξενοδόχων Ρεθύμνου, ανέφερε ως χαρακτηριστικό παράδειγμα τη χρονιά που μειώθηκε το ΦΠΑ στο 6,5%, τονίζοντας ότι αυτή συνδυάστηκε με κατακόρυφη αύξηση της τουριστικής κίνησης, υπογραμμίζοντας μεταξύ άλλων πως με δεδομένο ότι ο μέσος όρος του ΦΠΑ των ανταγωνιστικών χωρών κυμαίνεται στο 8%-10%, η νέα πρόταση των θεσμών θα βάλει «ταφόπλακα» στα έσοδα του κλάδου.
Ειδικότερα, ανέφερε: «Πριν μερικά χρόνια η Ελλάδα είχε ένα μερίδιο στην αγορά την τουριστική περί τα 12.000.000 εκατ. επισκέπτες. Με το που μειώθηκε ο ΦΠΑ στο 6,5% μέσα σε δύο χρόνια ανέκαμψε και φτάσαμε στα 22-23 εκατομμύρια τουρίστες και πηγαίναμε για 25 φέτος. Το γεγονός αυτό ενόχλησε όλους τους άλλους ανταγωνιστές, οι οποίοι παίρνουν από την ίδια την περιοχή τουρίστες, και αυτό είναι αν το θέλετε μια τρικλοποδιά των εταίρων ανταγωνιστών. Σκεφτήκαν ότι αν μείνει ο ανταγωνιστικός ΦΠΑ στην Ελλάδα, διότι οι ΦΠΑ στις ανταγωνίστριες χώρες κυμαίνεται από 8% μέχρι 10% μάξιμουμ, η χώρα μας θα ανέκαμπτε και θα έφτανε στα επόμενα χρόνια, ακόμη και στα 35.000.000 τουρίστες. Με το να μας πάνε το ΦΠΑ στο 23% αυτό σημαίνει αυτομάτως κλείσιμο ξενοδοχείων και χιλιάδες θέσεις εργασίας χαμένες. Τα ξενοδοχεία αναγκαστικά θα αλλάξουν χέρια, όσα θα κλείσουν μετά από λίγα χρόνια θα τα πάρουν οι υποτιθέμενοι ξένοι επενδυτές απ’ τις τράπεζες, διότι σίγουρα δε θα μπορούν να πληρώσουν τα ξενοδοχεία τις υποχρεώσεις τους. Δεν υπάρχουν ξενοδοχεία που να μην έχουν δάνεια ή να μην έχουν υποχρεώσεις σε τράπεζες».
Παράλληλα στον «αέρα» βρίσκονται και τα συμβόλαια που υπογράφουν αυτήν την περίοδο οι Έλληνες ξενοδόχοι με τους ξένους τουρ οπερέιτορ για τις τιμές που θα ισχύσουν το 2016, μετά τη δημοσιοποίηση των προτάσεων της κυβέρνησης προς τους εταίρους για αύξηση του ΦΠΑ στον τουρισμό από το φθινόπωρο.
Ο κ. Τσακαλάκης εκ μέρους των ξενοδόχων του Νομού, τονίζει πως η υπέρογκη αύξηση του φόρου είναι καταστροφική για ολόκληρη τη χώρα, υποστηρίζοντας χαρακτηριστικά: «Επιμένουμε μέχρι και την ύστατη στιγμή να καταλάβει η κυβέρνηση- την οποία κατανοούμε και στην οποία έχουμε δώσει τη βοήθειά μας -και λέμε ότι ΦΠΑ μέχρι το 13% μπορούμε να το παλέψουμε, αλλά από κει και πάνω θα είναι θανατηφόρο, θα αφανίσει πραγματικά τον ελληνικό τουρισμό και ειδικά τις τουριστικές περιοχές όπως είναι η δική μας του Ρεθύμνου και της Κρήτης γενικότερα, όπου θα σημαίνει ‘θάνατο’ της τοπικής οικονομίας».
Από την πλευρά του ο πρόεδρος των Τουριστικών Πρακτόρων Στράτος Μπερέτης ανέφερε: «Το ένα σενάριο είναι ότι θα αυξηθεί η τιμή του τουριστικού προϊόντος. Δηλαδή αν αυξηθεί ο ΦΠΑ και στη διαμονή και στη σίτιση, αλλά και στις μεταφορές, όπως συζητείται όλο το πακέτο θα αυξηθεί με αποτέλεσμα να μην είναι πλέον ανταγωνιστικό το προϊόν μας. Το δεύτερο σενάριο είναι ο ΦΠΑ να απορροφηθεί από τους επαγγελματίες και τους εμπλεκόμενους του κλάδου, με αποτέλεσμα να καθίσταται αδύνατη τόσο η κερδοφορία και οι επενδύσεις όσο και η κάθε αναβάθμιση του προϊόντος μας. Και τα δυο σενάρια είναι καταστροφικά και θα αποτελέσουν μεγάλο πλήγμα για τον τουριστικό κλάδο».
Σε σχετική ανακοίνωση του Δ.Σ. Συλλόγου Ξενοδόχων για το ενδεχόμενο αύξησης του ΦΠΑ, μεταξύ άλλων αναφέρεται: «Σύσσωμος ο τουριστικός κόσμος, για ακόμη μια φορά, κρούει τον «κώδωνα του κινδύνου», επισημαίνοντας ότι τέτοιου είδους δηλώσεις και τακτικές επιφέρουν ανεπανόρθωτη ζημιά στον Ελληνικό Τουρισμό, πλήττοντας έτσι καίρια την ανταγωνιστικότητά του, ενώ παράλληλα συντηρείται ένα πρωτόγνωρο κλίμα αβεβαιότητας και επιχειρηματικής ανασφάλειας. Θα πρέπει να γίνει κατανοητό από όλους ότι ο τουρισμός αποτελεί το μοναδικό εξαγώγιμο προϊόν που διαθέτει η πατρίδα μας, που με καθορισμένους στόχους και ενέργειες κάλλιστα μπορεί να λειτουργήσει ως το μέσον για την έξοδο από την κρίση.
Μια πιθανή αύξηση του συντελεστή Φ.Π.Α. στον τουρισμό, θα έχει ως επακόλουθο την αύξηση του ελληνικού τουριστικού προϊόντος, την αισθητή υποχώρηση του ΑΕΠ της χώρας, τη συρρίκνωση της τουριστικής περιόδου, την αύξηση της φοροδιαφυγής, καθώς επίσης και στροφή των τουριστών σε ανταγωνιστικές χώρες.
Τη μεγαλύτερη οικονομική βλάβη θα την υποστούν οι μικρομεσαίες τουριστικές επιχειρήσεις, οι οποίες μοιραία θα οδηγηθούν σε κλείσιμο, ενώ θα χαθούν χιλιάδες θέσεις εργασίας.
Στο πλαίσιο της οικοδόμησης μια νέας σχέσης οικονομικής σταθερότητας και εμπιστοσύνης με τις διεθνείς τουριστικές αγορές, ο τουριστικός κλάδος απευθύνει κραυγή αγωνίας προς την Κυβέρνηση και εκφράζει ρητά και κατηγορηματικά την πλήρη αντίθεσή του στο ενδεχόμενο αύξησης του ΦΠΑ, τόσο στη διαμονή όσο και στην εστίαση. Εάν οι παραπάνω φημολογίες επιβεβαιωθούν, είμαστε υποχρεωμένοι εκ των νέων οικονομικών αποτελεσμάτων που θα διαμορφωθούν, να ακολουθήσουμε τον ένα και μοναδικό δρόμο: Το κλείσιμο των επιχειρήσεών μας».
Προβληματισμός για τις ακυρώσεις τουριστικών κρατήσεων
Εν τω μεταξύ έντονο προβληματισμό προκαλούν στους ξενοδόχους του Νομού οι ακυρώσεις τουριστικών κρατήσεων και μάλιστα με συμβόλαια guarantee-δηλαδή πληρωμένα εξ’ ολοκλήρου. Το γεγονός αυτό έχει θορυβήσει τους επιχειρηματίες, βλέποντας πλέον την ανησυχία των επισκεπτών για την Ελλάδα να εκδηλώνονται με το χειρότερο σενάριο.
Τα μηνύματα που υπήρχαν στην αρχή της τουριστικής περιόδου έχουν αντιστραφεί, ο Μάιος και ο Ιούνιος χαρακτηρίζονται χαμένοι μήνες, ενώ χαμηλές για τα δεδομένα είναι και οι πληρότητες την υψηλή περίοδο.
Σε σχετικές δηλώσεις του ο πρόεδρος του Συλλόγου Ξενοδόχων Ρεθύμνου Μ. Τσακαλάκης, ανέφερε: «Ενώ στην αρχή της σεζόν – μέχρι τον Ιανουάριο -οι κρατήσεις ήταν σε πάρα πολύ καλό επίπεδο -από τον Ιανουάριο και μετά όποια σημάδια θετικά υπήρχαν εξαφανίστηκαν, με αποτέλεσμα να πιάσουμε πάτο και να γυρίσουμε αρνητικούς δείκτες όχι μόνο από τις αγορές που κατανοούσαμε το πρόβλημα, δηλαδή τη Ρωσία και την Ουκρανία, αλλά και από άλλες αγορές, οι οποίες είχαν θετικό πρόσημο όπως ήταν η Γερμανία και οι Δυτικοευρωπαϊκές χώρες.
Όλοι οι μήνες και ο Απρίλιος και ο Μάιος που έχουν βγει τα στατιστικά αποτελέσματα των αεροδρομίων ότι είναι μείον. Ο Ιούνιος επίσης είναι μείον. Το πολύ ανησυχητικό είναι ότι τους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο υπάρχουν πάρα πολλά κενά κρεβάτια, τα οποία δύσκολα θα καλυφθούν. Επίσης έχουμε ακυρώσεις κρατήσεων για πρώτη φορά και μιλάμε για ακυρώσεις ακόμη και σε guarantee συμβόλαια. Ακυρώθηκαν 2-3 μέρες πριν την άφιξη, που σημαίνει ότι οι άνθρωποι που τις ακυρώνανε χάνανε τα χρήματά τους. Δεν συζητάμε για μικρές ακυρώσεις, για παράδειγμα στα 20 δωμάτια, ακύρωσαν τα 13 στο ένα και τα 8 στο άλλο ξενοδοχείο. Για τα δικά μας δεδομένα οι ακυρώσεις αυτές είναι αρκετές, και δείχνουν το κλίμα και τη ροή. Δυστυχώς καθημερινά έχουμε τέτοια δείγματα, ελπίζω και εύχομαι τις επόμενες μέρες να βρεθεί μια σοφή και λογική λύση του προβλήματος για να εξισορροπήσει η κατάσταση».
Με τον αστυνομικό διευθυντή Ρεθύμνου συναντήθηκε το Δ.Σ. του Συλλόγου Ξενοδόχων
Τον αστυνομικό διευθυντή της Αστυνομικής Διεύθυνσης Ρεθύμνου, Ταξίαρχο, κ. Κωνσταντίνο Λαγουδάκη, επισκέφτηκε χθες το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Ξενοδόχων Νομού Ρεθύμνης.
Στη συνάντηση που πραγματοποιήθηκε παραβρέθηκε και ο διοικητής της Τροχαίας κ. Αντώνιος Ρουτζάκης, όπου συζητήθηκαν θέματα που απασχολούν τον ξενοδοχειακό κλάδο και άπτονται της αρμοδιότητας της Αστυνομίας δεδομένου ότι η ασφάλεια, η εύρυθμη και έννομη λειτουργία ενός τουριστικού προορισμού είναι ένα από τα σημαντικότερα στοιχεία που τον συναποτελούν.
«Είμαστε ιδιαίτερα χαρούμενοι που αν και λόγω της οικονομικής κρίσης το προσωπικό της Αστυνομίας έχει μειωθεί σε μεγάλο βαθμό, εν τούτοις ανταποκρίνεται στα δύσκολα και επικίνδυνα καθήκοντά του τόσο στον τομέα της επέμβασης, όσο και σ’ αυτόν της πρόληψης για την καταστολή των όλο και περισσότερο ποικιλόμορφων εγκληματικών δραστηριοτήτων.
Το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Ξενοδόχων Ρεθύμνης ευχαριστεί την Αστυνομική Διεύθυνση για τις υπηρεσίες που προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο και στον τουριστικό τομέα εν προκειμένω αλλά και για την επί πλέον προσπάθεια που δεσμεύτηκε να καταβάλλει στα λίγα σημεία που θα μπορούσαν να είναι καλύτερα, ώστε αυτά να μην δημιουργούν αρνητικές εντυπώσεις και να μη δίνουν λαβή για αρνητικά σχόλια στους επισκέπτες για τον τόπο μας», αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση του Συλλόγου Ξενοδόχων Ρεθύμνου.