Τις έντονες αντιδράσεις των κατοίκων των οικισμών Αρμένων-Σωματά και Αγίου Γεωργίου έχει προκαλέσει το ενδεχόμενο λειτουργίας μονάδας παραγωγής σκυροδέματος στην τοποθεσία «Χαλέπα». Με αφορμή την πρόσφατη κατάθεση μελέτης μονάδας παραγωγής έτοιμου σκυροδέματος, ασφαλτομίγματος και εγκατάσταση επεξεργασίας Α.Ε.Κ.Κ της εταιρείας ΛΑΤΟΜ-ΤΕΧΝΟΠΕΤΟΝ ΑΕΒΕ στη περιοχή Χαλέπα των οικισμών Αρμένων-Αγ. Γεωργίου, το τοπικό συμβούλιο συνεδρίασε εκτάκτως την περασμένη Τετάρτη από κοινού με τους πολιτιστικούς συλλόγους Αρμένων-Σωματά και παρουσία κατοίκων της περιοχής .
Οι κάτοικοι δήλωσαν την κάθετη αντίθεση τους για τη λειτουργία εγκατάστασης τέτοιας μονάδας στην περιοχή και αποφάσισαν να προχωρήσουν σε κινητοποιήσεις προκειμένου να μην επιτρέψουν την επαναλειτουργία του καθώς, όπως ανέφεραν, σταμάτησε η λειτουργία του πριν οκτώ χρόνια οριστικά, ύστερα από έντονες διαμαρτυρίες των κατοίκων με τα προβλήματα που δημιουργούταν.
Παράλληλα απέστειλαν έγγραφο στις αρμόδιες υπηρεσίες όπου αναφέρουν τους λόγους για τους οποίους δεν πρέπει να λειτουργήσει λατομείο στη παραπάνω περιοχή. Ειδικότερα, στην επιστολή τους προς τον δήμο Ρεθύμνου, το τμήμα Περιβάλλοντος της Π.Ε Ρεθύμνου και της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Κρήτης την οποία υπογράφει ο πρόεδρος της Τοπικής Κοινότητας Ρεθύμνου Γιώργος Κολυβάκης, αναφέρεται:
«Σας γνωρίζουμε ότι ύστερα από συζήτηση του τοπικού συμβουλίου της κοινότητάς μας που πραγματοποιήθηκε στο κοινοτικό κατάστημα την 09-05-2018 για το παραπάνω θέμα, όπου και συμμετείχαν ο πολιτιστικός σύλλογος και κάτοικοι των οικισμών Αρμένων-Αγίου Γεωργίου σας παραθέτουμε τα κάτωθι:
1. Η συγκεκριμένη εταιρία δραστηριοποιήθηκε επί μία τριακοπενταετία στη συγκεκριμένη περιοχή και σταμάτησε οριστικά το σύνολο των δραστηριοτήτων της το 2010.
2. Έχει προκαλέσει κατά το παρελθόν εντονότατες διαμαρτυρίες των κατοίκων αλλά και των φορέων του χωριού. Με πρόσχημα την αποκατάσταση περιβάλλοντος (δεν έγινε ποτέ), αλλά και τον κίνδυνο ανεργίας των τότε εργαζομένων είχε συμφωνηθεί ολιγόχρονη παράταση, η οποία έληξε οριστικώς και αμετακλήτως το 2010.
3. Ο χώρος εγκατάστασης βρίσκεται εντός της ζώνης των 800 μέτρων του οικισμού Αγ. Γεωργίου-Αρμένων έχει θέματα προς ρύθμιση, αλλά δεν έχει καταργηθεί όπως σκόπιμα και εσφαλμένα ισχυρίζεται η εταιρία. Η απόσταση από τον όμορο οικισμό των Αρμένων είναι μικρότερη των 500 μέτρων και δίπλα σε υφιστάμενα δομημένα σπίτια.
4. Έχει ήδη προκαλέσει ανυπολόγιστη οικολογική καταστροφή στο όμορο φαράγγι της Κορακιάς και η συνέχιση λειτουργίας θα το εξαφανίσει τελείως, αφού η κεκαλυμμένη εξόρυξη της μελέτης θα γίνεται σε αυτό τον χώρο. Αποκρύφτηκε κατά το παρελθόν και καταστράφηκε μεγάλο σπήλαιο εντός της εξόρυξης, γεγονός που αυξάνει τις πιθανότητες ύπαρξης και άλλου, λόγω και της υφιστάμενης γεωλογίας της περιοχής.
5. Προκαλούσε τεράστια όχληση, συνοδευόμενη με αιωρούμενα σωματίδια (ιδιαίτερα από το ασφαλτομίγμα και τον σπαστήρα) με τιμές πολύ υψηλότερες από το επιτρεπτό όριο βάζοντας σε άμεσο κίνδυνο την υγεία των κατοίκων της ευρύτερης περιοχής Αρμένων. Τα υγρά απόβλητα των δραστηριοτήτων κατέληγαν μέσω του όμορου χειμάρρου στον υδροφόρο ορίζοντα και κατά συνέπεια μόλυναν της κοντινές γεωτρήσεις ύδρευσης των χωριών του Βρύσινα. Παρότι θεωρητικά και μόνο υπάρχει πρόβλεψη στη μελέτη στην πράξη δεν θα εφαρμοστεί.
6. Το αρχαιολογικό στολίδι της περιοχής (Υστερομινωϊκό νεκροταφείο Αρμένων), το διεθνές μονοπάτι Ε4, ο παραδοσιακός οικισμός Αρμένων βρίσκονται σε απόσταση μικρότερη του χιλιομέτρου. Η λειτουργία τέτοιων μονάδων υποβαθμίζει την περιοχή και αποτελεί τροχοπέδη αγροτουριστικής ανάπτυξης
Καταλήγοντας θα θέλαμε να τονίσουμε την αποφασιστικότητα των κατοίκων της περιοχής να προβούν σε όλες τις αναγκαίες κινητοποιήσεις, ώστε να αποτραπεί η λειτουργία τέτοιων μονάδων, που θέτουν σε άμεσο κίνδυνο την υγεία των κατοίκων, υποβαθμίσει βάναυσα το ήδη κακοποιημένο φυσικό περιβάλλον και αποτελεί τροχοπέδη ανάπτυξης των αγροτουριστικών μονάδων.
Ύστερα από τα παραπάνω, ζητούμε όχι μόνο για τη μη θετική γνωμοδότηση της επιτροπής, αλλά και την αποτροπή οποιαδήποτε διαδικασίας θα μπορούσε να οδηγήσει στη λειτουργία της μονάδας στην ευρύτερη περιοχή.
Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία ή διευκρίνηση απαιτηθεί».