Δεν έχουν συμπληρωθεί δέκα μέρες από την επίσημη έναρξη της μεταγραφικής περιόδου και οι ομάδες του Τοπικού βρίσκονται σε διαρκή κινητικότητα στο μεταγραφικό παζάρι.
Ελάχιστες είναι οι επίσημες μεταγραφές που είχαν ανακοινωθεί από τις ομάδες, ενώ οι συζητήσεις συνεχίζονται απ’ όλες τις ομάδες.
Στον Ερμή Ζωνιανών που επιστρέφει στο Τοπικό, Διοίκηση και τεχνική ηγεσία στοχεύουν να ενισχυθεί η ομάδα και φυσικά να πρωταγωνιστήσει.
Οι συζητήσεις γίνονται με αρκετούς ποδοσφαιριστές όπως ο Μιχ. Αργυράκης, μ’ ένα τεματοφύλακα (αφού αποχωρεί ο Γιάννης Νικηφόρος για το εξωτερικό), ενώ ως γνωστόν ο Στ. Κοζανίδης πήγε στον Πανθηραϊκό. Το ευχάριστο για την ομάδα του Λ. Κορνάρου – Κ. Σταυρακάκη είναι η συμφωνία παραμονής των Βασίλη Πλουσή και Ανδρέα Μπέρκη, ενώ ενισχύεται ακόμη με τους Ραφαήλ Μπαμπουλάκη και Νίκο Αδαμάκη αμυντικούς από τον ΟΦΗ.
Στον πρωταθλητή Άρη παραμένει ο «κορμός» της ομάδας, ενώ ενισχύθηκε με Μαγιάφα και Θεοδωρομανωλάκη από τη Δόξα.
Από την ομάδα αποχωρεί ο Μακρυποδάκης για Δόξα, ενώ φαίνεται να μετακινείται και ο Κασέλας.
Το Πέραμα στους πρωταγωνιστές
Ο Αστέρας Περάματος ή Ποδοσφαιρική Ένωση Μυλοποτάμου βάζει υψηλούς στόχους στο νέο πρωτάθλημα, γι’ αυτό «χτυπά» ικανότατους ποδοσφαιριστές.
Στην ομάδα επιστρέφει ο Βασίλης Κατσαμάς (από Κάλυβο) και οι Στέφανος Πλαΐτης και Ηλίας Χνάρης από την Δόξα.
Συζητήσεις όμως γίνονται και με άλλους έμπειρους και ικανότατους ποδοσφαιριστές όπως ο Ρηγάκης, ένας τερματοφύλακα και ένας επιθετικός, ενώ σήμερα θ’ ανακοινωθούν επίσημα τέσσερις ποδοσφαιριστές.
Ο ΟΦΑ είναι η ομάδα που έχει ανακοινώσει επίσημα την απόκτηση των Κώστα Πολύχρονου και Γιάννη Κουρνιανού από τον Ψηλορείτη και συνεχίζει με την απόκτηση τερματοφύλακα, επιθετικού και μέσου, ενώ βρίσκεται κοντά στην παραμονή του Μύρου Δασκαλάκη.
Από την ομάδα αποχωρούν Καργάκης και Κανακάκης, που είχαν σχεδόν κλείσει σ’ άλλες ομάδες.
Ρεθυμνιακός: Τον 20χρονο Ιάκωβο Μαραγκουδάκη επανέφερε ο Ρεθυμνιακός στο ρόστερ του. Ο αμυντικός μέσος, επιστρέφει στην ομάδα με την οποία είχε κατακτήσει το πρωτάθλημα τη σεζόν 2009-2010. Τότε μπορεί να μην είχε πλήρη ενεργό δράση καθώς δεν είχε συμπληρώσει καν τα 16 του χρόνια, όμως είχε αποκομίσει πολύ σημαντικές εμπειρίες. Φέτος, στην ποδοσφαιρική χρονιά που πλησιάζει, έρχεται σαφώς πιο έμπειρος και πιο… μάχιμος και υπόσχεται το καλύτερο δυνατό για τη νέα του ομάδα η οποία, στην ανακοίνωση που κοινοποίησε, αναφέρει:
«Η ομάδα μας καλωσορίζει το νέο μας μεταγραφικό απόκτημα Ιάκωβο Μαραγκουδάκη και του εύχεται υγεία κ επιτυχίες!!…
Ο 20 χρόνος ποδοσφαιριστής έχει πλούσιο βιογραφικό παρά το νεαρό της ηλικίας του (Επισκοπή , Πλατανιάς, Γεράνι) και αναμένεται να προσφέρει τα μέγιστα στην επίτευξη των φετινών μας στόχων»!
Στην ομάδα παραμένουν σχεδόν όλοι οι ποδοσφαιριστές.
Αστέρας: Με προπονητή τον Ηλία Ασπρομάτη, η ομάδα της Σοχώρας μπαίνει δυναμικά στο παζάρι.
Κοντά στην απόκτηση των Β. Μακρυδάκη, Κασέλα, ενώ στάσιμο παραμένει το θέμα του Λευτ. Ψυχουντάκη, Μπαξεβάνη, Δασκαλάκη κ.ά.
Ψηλορείτης Με νέο προπονητή τον Σήφη Βασιλάκη θα βαδίσει η ομάδα του Αμαρίου, από την οποία αποχώρησαν Κουρνιανός, Πολύχρονος και Φ. Μουρτζανός.
Σήμερα ή αύριο αναμένεται να συμφωνήσουν δύο ικανότατοι ποδοσφαιριστές, τους οποίους διεκδικούν και άλλες ομάδες, αλλά και δύο ταλαντούχοι.
Οι άλλες ομάδες
Σπήλι: Με προπονητή το Γιώργο Κλάδο (χωρίς να έχει ανακοινωθεί) θα βαδίσει φέτος η Αγιοβασιλειώτικη ομάδα.
Από την ομάδα αμφίβολοι είναι Βέλκοφ, Ψυχουντάκης, Μπαξεβάνης, Αντωνίου.
Η ομάδα αναζητά ταλαντούχους από την Επισκοπή.
Μελιδόνι: Νέα αποκτήματα είναι οι Αγγουρίδης και Δαφέρμος από το Γαράζο, ενώ αμφίβολοι θεωρούνται οι Γκούτζος, Λαδιανός και Σταρράς (αν οι δύο πάνε σε υποδομές ΠΑΕ) και Γιάννης Καλυβιανάκης.
Λιβάδια: Με νέο τεχνικό δίδυμο τους Τ. Μαρή – Μιχ. Βουράκη θα βαδίσουν τα Λιβάδια, που θα στηριχτούν στον ίδιο κορμό, ενώ αποχωρούν Βάμβουκας και Γ. Πελαντάκης.
Ασή Γωνιά: Κι επίσημα ανακοινώθηκε ο Λευτέρης Δρακάκης
Σχετική ανακοίνωση εξέδωσε κι ο όμιλος της Ασή Γωνιάς μέσω της οποίας, ευχαριστεί τον Σήφη Βασιλάκη για τις υπηρεσίες του στο αγωνιστικό τμήμα της μεγάλης ομάδας. Την ίδια στιγμή, ανακοίνωσε τον αντικαταστάτη του που θα είναι ο Λευτέρης Δρακάκης. Πιο συγκεκριμένα: «Ο Αθλητικός Όμιλος Ασή Γωνιάς αισθάνεται την ανάγκη να ευχαριστήσει θερμά τον Προπονητή Σήφη Βασιλάκη για την ανιδιοτελή προσφορά του στην ομάδα μας τα δύσκολα τελευταία δύο χρόνια και του εύχεται ότι καλύτερο σε προσωπικό και προπονητικό επίπεδο.
Επίσης ανακοινώνει την έναρξη της συνεργασίας με τον Προπονητή Δρακάκη Λευτέρη».
Ο νέος προπονητής Λ. Δρακάκης θα στηριχτεί στους Τζαμαντάκη, Πενθερουδάκη, Σφενδύλη, Αποστολίδη, Κ. Δρακάκη, Σταυριδάκη που παραμένουν στην ομάδα, ενώ αποκτήθηκε ο Παν. Αλεξάκης (από Ακρίτα, έχει αγωνιστεί και σε Ρεθυμνιακό). Σήμερα αναμένεται να κλείσουν ακόμη δύο μεταγραφές, ενώ αμφίβολος είναι ο Παπανδρέου και φυσικά αποχώρησαν Μανωλακάκης, Δημητριάδης.
Χωρίς προπονητή
Δεν έχουν ακόμη ανακοινώσει τους νέους προπονητές τους Δόξα και Ποσειδώνας.
Η Δόξα βρίσκεται κοντά στον τερματοφύλακα Μακρυποδάκη από τον Άρη, ενώ αποχώρησαν Πλαΐτης, Χνάρης, Θεοδωρομανωλάκης, Μαγιάφας και όπως φαίνεται Μ. και Α. Σπανουδάκης.
Στον Ποσειδώνα Γερανίου ακούγεται ότι πάει ο Φ. Μουρτζανός, ενώ παρέμεινε ο Γ. Πετρογιαννάκης ως ποδοσφαιριστής και αποχώρησε ο Ι. Μαραγκουδάκης.
Ο Αετός Ανωγείων κινείται για ενίσχυση από την αγορά του Ηρακλείου.
Στην Κάλυβο υπάρχει μεγάλη δραστηριότητα με τον Στέλιο Νικηφόρο να έχει συμφωνήσει, κοντά βρίσκεται ακόμη με τον Ν. Χριστουλάκη, Αλ. Δελήμπαση και αν δεν κλείσουν σε ΠΑΕ οι Σπανουδάκηδες πηγαίνουν Κάλυβο. Αντίθετα, αποχώρησε ο Β. Κατσαμάς και ο Αστρινός Νύκταρης, λόγω «συνταξιοδότησης».
Τέλος, από την γειτονική αγορά θα κινηθεί ο ΠΑΟ Αλφά, που συζητά με αρκετούς ποδοσφαιριστές, όπως με το Ν. Γκούτζο κ.ά.
Την Κυριακή 27 Ιουλίου οι κληρώσεις της ΕΠΣΡ
Την Κυριακή 27 Ιουλίου στις 11 το πρωί στο Πολιτιστικό Κέντρο Ατσιποπούλου και επίσημα θα πραγματοποιηθούν οι κληρώσεις των πρωταθλημάτων Α και Β κατηγορίας ΕΠΣΡ, όπως και του Κυπέλλου Ρεθύμνου.
Αναλυτικά, η σχετική ανακοίνωση που εξέδωσε η ΕΠΣ Ρεθύμνου έχει ως εξής: «Σας προσκαλούμε στην Κλήρωση των Πρωταθλημάτων Α-Β Κατηγορίας και Κυπέλλου, ποδοσφαιρικής περιόδου 2014-2015 που θα γίνει την Κυριακή 27 Ιουλίου 2014 και ώρα 11 στο Πολιτιστικό Κέντρο Ατσιποπούλου».
Ομάδες Α’ Τοπικού (πρόεδροι-προπονητές)
Ομάδες Πρόεδρος Τεχνική Ηγεσία
Ζωνιανά Γιάννης Κάββαλος Λ. Κορνάρος – Κ. Σταυρακάκης
Άρης Μανόλης Βαρούχας Μ. Δεληγιαννάκης – Π. Χατζηδάκης
Ρεθυμνιακός Κώστας Παπαδάκης Γιάν. Παρασύρης – Ν. Καραδάκης
Πέραμα Μανόλης Πλαϊτης Μιχ. Στεφανάκης – Ν. Μαθιουδάκης
ΟΦΑ Στέλιος Μπικάκης Θ. Αποστολάκης – Λυκ. Τζαγκαράκης
Δόξα Μιχάλης Τσιμπούκας –
Λιβάδια Λάμπης Χνάρης Μιχ. Βουράκης – Τ. Μαρής
Ψηλορείτης Μανόλης Διαμαντάκης Σήφης Βασιλάκης
Μελιδόνι Κώστας Κουβάκης Δημήτρης Κοσκινάς
Ποσειδώνας Γιώργος Νικολακάκης –
Αστέρας Κ. Μακρυμανωλάκης Ηλίας Ασπρομάτης
Σπήλι Δημ. Κανακάκης Γιώργος Κλάδος;
Αετός Μίλτος Πλουσής Φίλιπ. Μακατουνάκης
Ασή Γωνιά Κώστας Σμπυράκης Λευτέρης Δρακάκης
Κάλυβος Τζαγκαράκης Γιώργης Λυρώνης
ΠΑΟ Αλφά Δ. Σκαράκης Μανόλ. Μακρυδάκης
Πώς θα αγωνίζονται οι ομάδες
Μετά την απόφαση του Δ.Σ. της Ε.Π.Σ.Ρ. στην συνεδρίασή της 27-6-2014 και εν όψει μεταγραφικής περιόδου σας κάνουμε γνωστό τις παρακάτω προτάσεις:
1) Είναι υποχρεωτική η συμμετοχή στην ενδεκάδα για όλο τον αγώνα (2) ποδοσφαιριστών γεννηθέντων το 1994 και νεότεροι. (Υποχρεωτική αντικατάσταση μόνο με ποδοσφαιριστή ίδιας ηλικίας).
2) Στο πρωτάθλημα Α’ Κατηγορίας απαγορεύεται η συμμετοχή σε αγώνες περισσοτέρων των (3) ποδοσφαιριστών γεννηθέντων μέχρι 31-12-1979 (δηλαδή άνω των 34 ετών).
3) Στη Β’ Κατηγορία είναι υποχρεωτική η συμμετοχή στην ενδεκάδα για όλο τον αγώνα (1) ποδοσφαιριστή γεννηθέντα το 1994 και νεότερος. (Υποχρεωτική αντικατάσταση μόνο με ποδοσφαιριστή ίδιας ηλικίας).
4) Στη Β’ Κατηγορία επιτρέπεται να αγωνίζονται ποδοσφαιριστές χωρίς περιορισμό.
Σημειώνουμε ότι οι παραπάνω όροι θα συμπεριληφθούν στην προκήρυξη του πρωταθλήματος 2014 -2015.
Την Κυριακή 13 Ιουλίου η Γ.Σ. της ΕΑΠ
Η Αθλητική Ένωση Ατσιποπούλου – Πρινέ προσκαλεί τα μέλη της σε Τακτική Γενική Συνέλευση την Κυριακή 13 Ιουλίου 2014 και ώρα 11.00 έως 13.00 στο γήπεδο Ατσιποπούλου με θέματα της ημερήσιας διάταξης είναι τα παρακάτω:
• Eκλογή Τριμελούς Εφορευτικής Επιτροπής.
• Εκλογές για την ανάδειξη νέου Διοικητικού Συμβουλίου.
Τα μέλη που επιθυμούν να υποβάλουν υποψηφιότητα θα πρέπει να υποβάλουν την σχετική αίτηση τουλάχιστον 24 ώρες πριν την έναρξη της Γενικής Συνέλευσης.