Μία ξεχωριστή και ιδιαίτερη εκδήλωση παρουσίασε στο ρεθεμνιώτικο κοινό το 13ο Δημοτικό Σχολείο. Η γιορτή Αθλητισμού και Αλληλεγγύης, με σύνθημα «ας βάλουμε χρώμα στο παιχνίδι», κέρδισε τις εντυπώσεις και το χειροκρότημα όλων όσων παρευρέθηκαν στην παραλία της πόλης, στον παλιό Λαβύρινθο.
Το 13ο Δημοτικό Σχολείο έφερε εις πέρας το δύσκολο αυτό εγχείρημα και έστειλε πολλά μηνύματα. Σύλλογοι του Ρεθύμνου και των Χανίων (ξιφασκία) παρουσίασαν στο κοινό μη διαδομένα Ολυμπιακά αθλήματα, όπως η ιππασία, το τραμπολίνο, η ξιφασκία, η ενόργανη και το τάε κβο ντο. Επίσης, ιστορικά αθλήματα που ακόμα βρίσκονται στο στάδιο της επίδειξης και δη το Παγκράτιο και το κουν-φου, που όμως από το 2020 είναι πολύ πιθανόν να συμπεριληφθούν στους Ολυμπιακούς αγώνες.
Οι μαθητές είχαν διπλό ρόλο στην εκδήλωση, καθώς συμμετείχαν και στις επιδείξεις των αθλημάτων, αλλά και σε αθλοπαιδιές που είχαν ετοιμάσει και δουλέψει στο σχολείο τους. Παιδιά, γονείς και φίλοι του αθλητισμού προσέφεραν τρόφιμα, τα οποία συγκεντρώθηκαν για λογαριασμό του Κοινωνικού Παντοπωλείου.
Από κει και πέρα, βραβεύτηκε ο Ρεθεμνιώτης Ολυμπιονίκης της κολύμβησης Ανδρέας Ζήσιμος και η πρωταθλήτρια της ξιφασκίας Βάσω Βουγιούκα. Δύο σπουδαίοι αθλητές που έχουν φέρει τεράστιες επιτυχίες στη χώρα μας. Ακόμα, ο πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος της ΚΑΕ Ρέθυμνο Aegean, Ηρακλής Μανουκαράκης, για το πρόγραμμα «Ρέθυμνο Assist» και τη βοήθεια στα σχολεία της πόλης. Τέλος, οι δάσκαλοι του 13ου Δημοτικού Σχολείου επεφύλασσαν μία έκπληξη στον διευθυντή τους, Νίκο Δερεδάκη, τον οποίο και βράβευσαν.