Με το 5ο και τελευταίο Παγκρήτιο τουρνουά τένις έπεσε η αυλαία των διοργανώσεων για παιδιά ηλικίας 12, 14 και 16 ετών. Στους αγώνες των Χανίων έλαβαν μέρος 93 αθλητές-τριες, με τον Όμιλο Αντισφαίρισης Ρεθύμνου να εκπροσωπείται με 10 παιδιά.
Οι Ρεθεμνιώτες-ισσες έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και το πρόσημο ήταν θετικό. Στην κατηγορία των 14 ετών ξεχώρισε ο Αντώνης Τσαγλιώτης, κατακτώντας την 2η θέση. Αυτή ήρθε να προστεθεί σε μία 8η (1ο τουρνουά), σε δύο πρώτες (2ο και 3ο τουρνουά) και σε ακόμα μία δεύτερη (4ο τουρνουά).
Οι αθλητές του ΟΑΡ που πήραν μέρος στα Παγκρήτια τουρνουά κίτρινης μπάλας για το 2016 και αποτελούν την αγωνιστική ομάδα του Ομίλου είναι οι εξής: Τσαγλιώτης Αντώνης, Πολιουδάκη Άννα-Μαρία, Σπυρόπουλος Νίκος, Νίνος Νίκος, Κουγιουμουτζής Κώστας, Γιορταμάκη Φωτεινή, Νικολακάκης Θέμης, Τζωρτζόγλου Θάνος, Σηφάκης Εμμανουήλ, Γαβαλάκης Κωνσταντίνος. Από κει και πέρα, η «σκυτάλη» θα περάσει στο Master με τη συμμετοχή των 8 καλύτερων αθλητών-τριών κάθε κατηγορίας.
Τέλος, ο ΟΑΡ σε ανακοίνωσή του τονίζει: «Ο Όμιλος Αντισφαίρισης Ρεθύμνου πιστός πάντα στις Παγκρήτιες διοργανώσεις, πήρε μέρος σε όλα τα τουρνουά, που έγιναν το 2016 και αφορούσαν κόκκινη – πορτοκαλί – πράσινη μπάλα (για παιδιά 5-10 ετών) και φυσικά στα τουρνουά 10, 12 και 16 ετών.
Ο τεχνικός διευθυντής του Ομίλου, Τσαγλιώτης Μανόλης, θα ήθελε να ευχαριστήσει τους αθλητές για τη συνολική προσπάθειά τους στις προπονήσεις και τους αγώνες αλλά και τους γονείς τους για την καθημερινή στήριξη στην προσπάθεια των παιδιών τους. Φυσικά, οι όποιες επιτυχίες των παιδιών συνοδεύονται από τη συμπαράσταση και στήριξη των ανθρώπων του Ο.Α.Ρ. και ειδικότερα των ανθρώπων του Δ.Σ., που προσπαθούν να είναι αρωγοί στις όποιες ανάγκες των αθλητών και προπονητών τους».