Στο πλαίσιο της εικαστικής σειράς Art in the heart of Athens στο Grecotel Pallas Athena, εγκαινιάστηκε η έκθεση ζωγραφικής «Quattro» της Χριστίνας Φυτιλή με έργα που σφύζουν από ζωή μέσα από τη μίξη υλικών και τη χρωματική δόνηση.
Οι μοναδικές συνθέσεις και ο ιδιαίτερος τρόπος με τον οποίο αξιοποιεί διάφορα πρωτοποριακά υλικά στη ζωγραφική της, όπως γύψο, σκόνες αγιογραφίας, γαλλικό καφέ μέχρι άμμο, κορμό δέντρων, καθρέπτη εντυπωσιάζουν τον θεατή με τις ιδιαίτερες και πρωτότυπες ανάγλυφες συνθέσεις της. Σπάτουλες, ρολά χαρακτικής ενσωματώνονται στο ζωγραφικό αποτέλεσμα ως σημείο αναφοράς της καλλιτεχνικής της έκφρασης.
Η ζωγραφική έκφραση, άλλωστε, είναι πρώτιστα ανάγκη για τη Χριστίνα Φυτιλή που σχολιάζει: «Ανέκαθεν η Τέχνη λειτουργούσε θεραπευτικά. Δεν μπορώ να μην επηρεαστώ από την επικοινωνία-αλληλεπίδραση με τον θεατή των έργων μου και την ανταλλαγή συναισθημάτων-βιωμάτων. Οι αναμνήσεις μας είναι αυτές που μας βοηθούν να απολαύσουμε ό, τι βλέπουμε και η Τέχνη είναι ίσως το καλύτερο μέσον για να εκφράσουμε και να συνειδητοποιήσουμε τις λεπτομέρειες των συναισθημάτων και της ψυχής μας».
Στα εγκαίνια της έκθεσης η ζωγράφος, που διακρίνεται για την καλλιτεχνική της ωριμότητα, τη φαντασία και τον αυθορμητισμό της, μοιράστηκε μνήμες και συναισθήματα σε μια ενδιαφέρουσα δημιουργική συζήτηση σχετικά με τα έργα της.
Η εταιρεία SEMELI με το εξαιρετικό ποικιλιακό κρασί «Ορεινός Ήλιος» – λευκό και ερυθρό – με διεθνείς διακρίσεις, ήταν ο χορηγός της βραδιάς στο σύγχρονο urban chic περιβάλλον του εστιατορίου και μπαρ του Pallas Athena με θέα στη νεοκλασική πλατεία Κοτζιά στην καρδιά της πόλης.
Η έκθεση θα διαρκέσει έως τις 8 Ιουλίου. Ώρες λειτουργίας για το κοινό: 08.00 – 22.00 καθημερινά.
Είσοδος ελεύθερη.
Βιογραφικό της Χριστίνας Φυτιλή
Η Χριστίνα Φυτιλή, γεννήθηκε στη Λάρισα το 1987. Τo κορίτσι θαύμα που το 2005 πήρε το πρώτο βραβείο ζωγραφικής ανάμεσα σε 27 χώρες στον Πανευρωπαϊκό διαγωνισμό ζωγραφικής με θέμα «Γιορτάζοντας τον πλανήτη μας καθώς πλησιάζει τα άστρα». Το σχέδιό της έγινε σημαία για τον πλανήτη Γη και βρίσκεται στα γραφεία της Ευρωπαϊκής Ένωσης στις Βρυξέλλες. Σπούδασε ζωγραφική στην Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών του Τμήματος Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του Α.Π.Θ.
To 2011 ολοκληρώνει τις μεταπτυχιακές της σπουδές με ειδίκευση στην Αrt Τherapy (Academia di Belle Arti di Macerata) και το 2013 με ειδίκευση στη Μεθοδολογία και την Ειδική Διδακτική (Universita degli Studi di Roma).
Ζει και εργάζεται στην Αθήνα ως Εικαστική Παιδαγωγός στη Δημόσια Εκπαίδευση Ειδικής και Γενικής Αγωγής. Ταυτόχρονα, έχει εθελοντική δράση ως Art Therapist στον Σύλλογο Φίλων Παιδιών με Καρκίνο «Ελπίδα». Tον Οκτώβριο του 2013 τιμήθηκε από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας. Έχει εκθέσει σε Ελλάδα, Ιταλία και Αγγλία και έργα της κοσμούν δημόσιες και ιδιωτικές συλλογές.