Σε φάση ολοκλήρωσης μπαίνει η ανάπλαση του ανατολικού παραλιακού μετώπου καθώς χτες υπογράφτηκε η σύμβαση με την ανάδοχη εταιρία για το κομμάτι του έργου που αφορά στην ολοκλήρωση πεζοδρομίων περιοχής έξω από το κτίριο «Δελφίνι». Πρόκειται γι’ ένα τμήμα που επί της ουσίας συνδέει το ανατολικό και το δυτικό παραλιακό μέτωπο και μέχρι σήμερα δεν είχαν γίνει παρεμβάσεις. Το έργο είχε συνολικό προϋπολογισμό 150.000 ευρώ (χωρίς ΦΠΑ), πόρους από το δημοτικό ταμείο, ενώ μετά την έκπτωση που δόθηκε το έργο θα γίνει με 85.000 ευρώ συν ΦΠΑ .Η ανάδοχη εταιρία θα συνεργαστεί με την τεχνική υπηρεσία του δήμου προκειμένου να γίνει ο καλύτερος δυνατός σχεδιασμός για τις προβλεπόμενες παρεμβάσεις και να υπάρξει η λιγότερη δυνατή όχληση στους επιχειρηματίες και τους επισκέπτες της περιοχής.
Σε σχετικές δηλώσεις του ο δήμαρχος Ρεθύμνου Γιώργος Μαρινάκης, ανέφερε χαρακτηριστικά: «Το συγκεκριμένο έργο στην ουσία διασυνδέει το έργο που είχαμε κάνει στο ανατολικό παραλιακό μέτωπο με το έργο της ανάπλασης της μικρής παραλίας του Ρεθύμνου στο ιστορικό κέντρο της πόλης. Είναι ένα σημαντικό κομμάτι, είναι η καρδιά της πόλης, είναι η είσοδος της μαρίνας μας, είναι οι τεχνικές μας υπηρεσίες, το Λιμενικό Ταμείο και κυρίως είναι ένας χώρος διέλευσης χιλιάδων επισκεπτών. Έτσι, λοιπόν, σε συνεργασία με την ανάδοχη κοινοπραξία θα προσπαθήσουμε με απόλυτο σεβασμό στην κυκλοφορία και την ευταξία της πόλης, να το κάνουμε στους προσήκοντες ρυθμούς και χρόνους. Σαφώς το έργο χρειάζεται περίπου 3-4 μήνες εντατικής δουλειάς. Η επιβλέπουσα υπηρεσία του δήμου με την ανάδοχη εταιρία θα συνεργαστούν στενά, ώστε να τηρήσουμε και τα χρονοδιαγράμματα και το έργο να γίνει με τρόπο που θα οχλήσει λιγότερο. Αποκλείεται να μην υπάρξει όχληση, όπως αποκλείεται τα έργα να τα αφήνουμε να γίνονται τον χειμώνα, διότι ο χειμώνας δεν είναι «φιλικός» για τα δημόσια έργα λόγω των κακοκαιριών που πραγματικά ανατρέπουν όλα τα χρονοδιαγράμματα. Εμείς είμαστε της άποψης ότι οι εργασίες, που θα δημιουργήσουν τη λιγότερη όχληση, θα γίνουν άμεσα. Το άμεσα θα το σχεδιάσουμε σε συνεργασία με την ανάδοχη εταιρία. Σίγουρα δεν θέλουμε να έχουμε ένα εργοτάξιο εκεί για 4 μήνες αλλά και πάλι δεν θέλουμε να μεταφερθεί όλο το έργο μετά τη λήξη της θερινής περιόδου γιατί ο χειμώνας δεν είναι ποτέ φιλικός και ταυτόχρονα εκείνη την περίοδο έχουμε πολλές δράσεις και εκδηλώσεις».