Τελευταία τεστ. Πολλά ακόμη χρήσιμα συμπεράσματα. Περιορισμένος χρόνος διορθωτικών κινήσεων. Βλέπετε το Σαββατοκύριακο που κοντοζυγώνει ξεκινούν για όλους οι επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις για την νέα αγωνιστική περίοδο με τις πρώτες αναμετρήσεις για το Κύπελλο Ερασιτεχνών.
Το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου πέντε ακόμη αγώνες μονταρίσματος, έγιναν σε διάφορα γήπεδα του Ρεθύμνου, με ένα ακόμη προγραμματισμένο τελικά να ακυρώνεται. Στα Μισίρια ο Αστέρας Ρεθύμνου με την παρουσία αρκετών σε ηλικία νεαρών ποδοσφαιριστών του δυναμικού του στην αρχική 11αδα, επικράτησε του Σπηλίου με 4-0. Με το ίδιο σκορ νίκησαν και οι Αρμένοι την Χανιώτικη Δάφνη, ενώ ο Ρεθυμνιακός ήταν η μοναδική ομάδα που πέτυχε «διπλό», επικρατώντας της Καλύβου στην Αλφά με 2-3. Το μοναδικό φιλικό που δεν είχε γκολ στο Ρέθυμνο κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας, ήταν εκείνο που πραγματοποιήθηκε στο Ατσιπόπουλο, μεταξύ της τοπικής ΕΑΠ και του Ποσειδώνα Γερανίου, ενώ τέλος μια ακόμη νίκη πέτυχε η ΑΕ Μυλοποτάμου στο Μελιδόνι, κόντρα στον Πανακρωτηριακό, των γειτονικών Χανίων με 2-0.
Ας δούμε όμως πιο αναλυτικά τα αποτελέσματα στα τελευταία φιλικά προετοιμασίας των ομάδων της Α’ ΕΠΣΡ.
Αστέρας Ρεθύμνου – Σπήλι 4-0
Οι τυπικά γηπεδούχοι, καθώς η συνάντηση διεξήχθη στο γήπεδο των Μισιρίων, πέτυχαν την 4η νίκη τους στην μισή ντουζίνα φιλικά που έδωσαν κατά την διάρκεια της προετοιμασίας τους.
Οι δοκιμές παικτών σε διάφορες θέσεις που χρησιμοποίησε ο Ηλίας Ασπρομάτης, δεν δημιούργησαν εμπόδια στην ομάδα του Αστέρα, που άνοιξε νωρίς-νωρίς το σκορ. Μόλις στο 3′ μετά από κάθετη πάσα του Ρότζεν, ο Ρηγάκης άνοιξε το σκορ για τους «κυανοκίτρινους» που πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο διπλασίασαν τα τέρματα τους με σκόρερ τον Μαραθιανό (12′), ενώ είχαν και ένα δοκάρι με τον δημιουργό του πρώτου γκολ τους Ρότζεν, ακριβώς με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα.
Στην επανάληψη με δυο πιτσιρικάδες, τους Πετρίδη στο 68′ και Βάρδα στο 84′ ο Αστέρας πέτυχε ακόμη δυο τέρματα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.
ΟΦ Αρμένων – Δάφνη 4-0
«Κεφάτος» και «καρποφόρος» εμφανίστηκε στο Σαββατιάτικο φιλικό του κόντρα στην Δάφνη από τα Χανιά και ο ΟΦ Αρμένων. Μόλις στο 9′ το νεανικό συγκρότημα των «κοκκινόμαυρων» άνοιξε το σκορ με τον Τσόλα για να έρθει το 2-0 ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση του ημιώρου από τον Γαλερό στο 29′. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα στο τελευταίο 20λεπτο του φιλικού, με τον Λεονάρντο να ανεβάζει τον δείκτη τους σκορ σε 3-0 στο 72′ και τον Κτιστάκη στο 88′ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα της νίκης των Αρμένων.
Κάλυβος – Ρεθυμνιακός 2-3
Από την αρχή μέχρι και το τέλος του, το Σαββατιάτικο φιλικό στην Αλφά, είχε το ενδιαφέρον του, τις ανατροπές του και τελικό νικητή τον φιλοξενούμενο Ρεθυμνιακό. Μόλις στο 1′ ο Χαριτάκης έδωσε προβάδισμα στο σκορ για την γηπεδούχο Κάλυβο, όμως πριν την συμπλήρωση του πρώτου 5λεπτου της συνάντησης ο Βλαστός πετυχαίνοντας το πρώτο από τα δυο προσωπικά του επιτεύγματα στον αγώνα ισοφάρισε το σκορ. Μάλιστα ο ίδιος πέτυχε την ανατροπή του αποτελέσματος στο 35′ με το 1-2 να ολοκληρώνει τις προσπάθειες των δυο ομάδων για το α’ ημίχρονο. Με την συμπλήρωση ακριβώς μιας ώρας αγώνα (60′), ο Κλειδής ισοφάρισε για τους γηπεδούχους, για να δώσει την νίκη με 2-3, στο συγκρότημα του Νίκου Καραδάκη, ο Καψαλάκης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 80′.
Ε.Α.Π. – Ποσειδώνας 0-0
Το μοναδικό φιλικό προετοιμασίας των ομάδων του Ρεθύμνου κατά την περίοδο που διανύουμε που έληξε χωρίς γκολ. Στην συνάντηση του Σαββάτου στο Ατσιπόπουλο, η γηπεδούχος Ε.Α.Π. και ο φιλοξενούμενος Ποσειδώνας, είχαν ρυθμό, δημιούργησαν φάσεις και ευκαιρίες, όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν στην επίτευξη κάποιου τέρματος. Έστω και έτσι πάντως, οι δυο προπονητές Φίλιππος Μουρτζανός και Ανδρέας Τσουπάκης, έβγαλαν και από αυτή την αναμέτρηση τα συμπεράσματα τους ενόψει των αγώνων κυπέλλου Ερασιτεχνών που πλησιάζουν.
ΑΕ Μυλοποτάμου – Πανακρωτηριακός 2-0
Ακόμη ένας αγώνας με αντίπαλο από τα γειτονικά Χανιά που συνοδεύτηκε από νίκη. Ακόμη μια φορά σκόρερ οι συνήθεις «ύποπτοι». Στο Μελιδόνι, η ΑΕ Μυλοποτάμου συνέχισε τις νικηφόρες εμφανίσεις της στα φιλικά, επικρατώντας του Πανακρωτηριακού που έχει πρωταγωνιστικές βλέψεις στο χανιώτικο πρωτάθλημα, με 2-0. Και τα δύο γκολ οι ποδοσφαιριστές του Κώστα Κιάσσου τα πέτυχαν στα πρώτα λεπτά του β’ ημιχρόνου της συνάντησης, με τον Γιώργο Μέμμο να δοκιμάζει το πόδι του με επιτυχία μέσα στην μεγάλη περιοχή του Συροκάκη και τον Κώστα Γαρεφαλάκη λίγο αργότερα να πετυχαίνει ένα όμορφο γκολ με διαγώνιο σουτ από πολύ πλάγια θέση, αποδεικνύοντας την έφεση που έχει στο σκοράρισμα.
Επισκοπή 2010 – Παναρκαδικός 8-1
Σαρωτική ήταν η Επισκοπή 2010 στο φιλικό που έδωσε το περασμένο Σάββατο στο «Θ. Βαρδινογιάννης». Οι μικροί παίκτες του Β. Γασπαράκη όντες πιο μπροστά όσον αφορά την προετοιμασία σε σχέση με τον Παναρκαδικό, έπαιξαν πολύ καλά σε μεγάλα διαστήματα του ματς και έφτασαν σε πολύ υψηλά επίπεδα το τελικό σκορ (8-1). Από τον Παναρκαδικό που είναι σε ανεύρεση προπονητή, θέλησε να πάρει κάποια αγωνιστικά λεπτά «σπάζοντας» το μονότονο των προπονήσεων.
Για τους νικητές ο Τζωρτζινάκης σκόραρε και πάλι δύο φορές (όπως και στην τελευταία φιλική αναμέτρηση. Γκολ όμως σημείωσε και ο Γιάννης Βασιλείου που επέστρεψε. Από ένα τέρμα ακόμη σημείωσαν οι, Κιμιωνής Ν., Δελημήτσος, Ασμαριανάκης, Τζουτζούλης, Γύπαρης.
Ασή Γωνιά – ΝΕΑΡ (ακυρώθηκε)
Το προγραμματισμένο φιλικό στο Ατσιπόπουλο (19.30), ανάμεσα στην Ασή Γωνιά και την ΝΕΑΡ, ακυρώθηκε, έπειτα από αίτημα των τυπικά γηπεδούχων προς τους νεοφώτιστους στην Α’ ΕΠΣΡ.
Τα αποτελέσματα των φιλικών:
Αστέρας Ρεθύμνου – Σπήλι 4-0
ΟΦ Αρμένων – Δάφνη 4-0
Κάλυβος – Ρεθυμνιακός 2-3
Ε.Α.Π. – Ποσειδώνας 0-0
ΑΕ Μυλοποτάμου – Πανακρωτηριακός 2-0
Επισκοπή 2010 – Παναρκαδικός 8-1