Τον ήθελε πολύ και φαίνεται πως τα καταφέρνει να αποσπάσει το μεγάλο «ναι»… Η Επισκοπή φέρεται να έχει συμφωνήσει σε όλα με τον 30χρονο επιθετικό Νίκο Κατσικέρη και δεν αποκλείεται εντός των επόμενων 24ωρων να κλείσει και τυπικά το ζήτημα.
Οι «γυπαετοί» που έριξαν δίχτυα προς την πλευρά του στο τέλος της περασμένης εβδομάδας, αντιλήφθηκαν πολύ γρήγορα πως και ο ίδιος περίμενε πρόταση από ομάδες του στυλ της Επισκοπής. Η αρχική διερευνητική επαφή εξελίχθηκε σε ραντεβού και έπειτα σε κουβέντα αρκετών ωρών με τις δύο πλευρές να υπόσχονται ότι θα τα ξαναπούν λίαν συντόμως. Ο ίδιος είχε στα χέρια του άλλωστε μια πολύ καλή πρόταση αλλά και μία προοπτική από έναν σύλλογο τον οποίο και γνώρισε καλά όταν ήταν παίκτης του Ερμή (και πάλι στη Γ’ Εθνική).
Εν τέλει, κι αφού ο έμπειρος φορ «ζύγισε» καλά τις προτάσεις που είχε στα χέρια του, φαίνεται να έχει επιλέξει την Επισκοπή. Αν και το ρεπορτάζ είναι καλά «διασταυρωμένο» αναφέρουμε τη λέξη «φαίνεται» γιατί σε τέτοιες περιπτώσεις ποτέ δεν ξέρει κανείς μέχρι την τελευταία στιγμή…
Τίποτε δεν ήταν εύκολο σ’ αυτή τη διαπραγμάτευση κι αυτή είναι η αλήθεια στην όλη συμφωνία. Μάλιστα μετά και την δεδομένη απόφαση του Ηροδότου να κατέβει να αγωνιστεί στη football League ο ίδιος ίσως να περίμενε κάτι από τη Νέα Αλικαρνασσό.
Ο ίδιος ο πρόεδρος της Επισκοπής, Μιχάλης Νικολιδάκης ήταν ο άνθρωπος που διαχειρίστηκε εξ ολοκλήρου την υπόθεση, η οποία καταλήγει σε πλήρη συμφωνία και το μόνο που απομένει είναι η υπογραφή και η προσκόμιση του δελτίου του παίκτη στην ΕΠΟ.
Για τον Νίκο Κατσικοκέρη και την ποιότητά του ως επιθετικός, λίγο ως πολύ, τα έχουμε πει. Είναι καλό όμως να έχει κανείς στο μυαλό του ότι πρόκειται για έναν ποδοσφαιριστή που βγάζει «γεμάτες» χρονιές, έχει δεδομένα σε κάθε σεζόν πάνω από 10-12 γκολ, ενώ συνηθίζει να πηγαίνει σε ομάδες που μονίμως πρωταγωνιστούν.
Το πέρασμά του από ομάδες όπως, ο Παναιτωλικός, ο Τηλυκράτης, το Κερατσίνι με την καριέρα του να παίρνει την ανιούσα από τη στιγμή που βρέθηκε στον Πλατανιά (Γ’ Εθνική) κι έπειτα σε Εργοτέλη, ΑΕΚ, Παναιγιάλειο, Παναργειακό, Ερμή Ζωνιανών και Εθνικό λέει πάρα πολλά. Ακόμα πιο πολλά όμως, λένε οι αριθμοί του, αφού έχει σκοράρει τις τελευταίες τρεις χρονιές, 16 γκολ με τον Ερμή Ζωνιανών (2ος σκόρερ), 18 με τον Εργοτέλη (πρωτάθλημα και 1ος σκόρερ) και 7 επίσης με τον Εθνικό.