Ο Πανιώνιος που θέλησε να φτιάξει την ψυχολογία του μετά τον αποκλεισμό του από το κύπελλο με τον Άρη, μπήκε με πολύ ενθουσιασμό στο ματς και προηγήθηκε με 9-4 χάρη σε 3 καρφώματα του Μίσελ.
Το Ρέθυμνο επέστρεψε έχοντας ως οργανωτή τον Φάνη Κουμπούρα και δεν άφησε τον Πανιώνιο να έχει τον πλήρη έλεγχο. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο α’ δεκάλεπτο σχεδόν χέρι – χέρι στο σκορ (21-19) και αμέσως μετά το ματς έγινε ντέρμπι έως και το τέλος του α’ ημίχρονο. Το Ρέθυμνο έδειχνε να «διαβάζει» τα μις-ματς του αντιπάλου -με εξαίρεση τον Μακ Κόλουμ– και να βρίσκει τις λύσεις στην επίθεση παρά την αστοχία του. Οι ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τον Πανιώνιο να προηγείται με βραχεία κεφαλή (31-29), αλλά το ματς είχε πολύ δρόμο ακόμα.
«Άνοιξε» η απόσταση στο β’ ημίχρονο
Στην επανάληψη, και πάλι, οι κυανέρυθροι μπήκαν με μεγάλο ενθουσιασμό, ενώ ο κ. Σφαιρόπουλος έκανε μια μικρή επίδειξη του βάθους που διέθετε στον πάγκο, καθώς είχε την ευκαιρία να ξεκουράζει παίκτες που αποτελούσαν τα «πρώτα βιολιά» της ομάδας του.
Η διαφορά ανέβηκε στο 48-41 (25′) με το Ρέθυμνο να παίρνει κάποιους πόντους από τους Κανονίδη και Λάτοβιτς. Το γ’ δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 66-53.
Οι Ρεθυμνιώτες ξεκίνησαν μία αντεπίθεση διαρκείας στο δ’ δεκάλεπτο παίζοντας πολύ καλύτερη άμυνα εξ ου και το επί μέρους σκορ της περιόδου (8-13). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προοδευτικά την απόσταση στους 8 και στους 6 πόντους. Όπως προαναφέραμε όμως, οι «πάνθηρες» είχαν περισσότερο βάθος στον πάγκο με τον Κυρίτση, τον Μπατή και τον Λάνγκφορντ να σημειώνουν κάποιους αποφασιστικούς πόντους στο τέλος.
Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-28, 66-53, 74-66.
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 19, Σταμάτης, Ντούβνιακ 6, Κάρτερ 12, Μίλμπουρν 9, Αθανασούλας 1, Μπατής 13 (13 ριμπ.), Λάνγκφορντ 4, Μισέλ 4, Σίμτσακ, Κυρίτσης 6, Σαλούστρος.
Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χαρτ 9, Καλλινικίδης, Κουμπούρας 11, Αγγελόπουλος 6, Ράιτ 6, Καλαμπόκης 11, Κανονίδης 6, Σίννης, Λάτοβιτς 6, Αλεξάντερ, Άρμπετ, Γκάμπριελ 11 (12 ριμπ.).
Σφαιρόπουλος: «Ήταν ένα τεστ που βγάλαμε με επιτυχία»
Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος εξήγησε τους λόγους που αυτή η νίκη για την ομάδα το, έχει διπλή σημασία. Βλέπετε, προηγήθηκε σ’ αυτή την εβδομάδα ο αποκλεισμός του κυπέλλου ενώ, τον Πανιώνιο κυνηγούσε μια άσχημη παράδοση απέναντι στο Ρέθυμνο.
«Ήταν μια δύσκολη εβδομάδα για μας μετά τον αποκλεισμό από τον τελικό του Κυπέλλου. Θέλαμε πολύ την νίκη σήμερα (σ.σ. το Σάββατο), γιατί δεν έπρεπε να επηρεαστεί η προσπάθειά μας στο πρωτάθλημα. Το κύριο μέλημά μας την προηγούμενη εβδομάδα ήταν να ανορθώσουμε το ηθικό των παικτών και να δουλέψουμε, ώστε να παρουσιαστούμε έτοιμοι για το δύσκολο ματς.
Ο Πανιώνιος δεν έχει νικήσει ποτέ το Ρέθυμνο εντός έδρας για την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος. Ήταν ένα τεστ, που τον βγάλαμε με επιτυχία, όχι μόνο για την νίκη, αλλά για την συνολική προσπάθεια. Πήγαμε την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο από την δεύτερη περίοδο και κρατήσαμε τον έλεγχο με κενά διαστήματα, στα οποία το Ρέθυμνο έδειξε την ποιότητα του. Στο τέλος μας επηρέασε λίγο η κούραση και δεν λειτουργήσαμε καλά ομαδικά στην επίθεση.
Θα μπορούσαμε να είχαμε νικήσει και με μεγαλύτερη διαφορά. Σημασία, όμως, έχει ότι αντιδράσαμε, όχι η διαφορά. Παίζαμε με μια από τις δυνατές ομάδες του πρωταθλήματος τα τελευταία χρόνια, που πιάνει και την φετινή σεζόν υψηλά στάνταρ απόδοσης. Γι’ αυτό δίνω διπλά συγχαρητήρια στους παίκτες μας. Ευχαριστούμε τον κόσμο, που ήρθε και χειροκρότησε τους παίκτες. Θέλουμε τον κόσμο δίπλα μας στις δύσκολες στιγμές».
Γιαπλές: «Μπορούσαμε να προβληματίσουμε περισσότερο τον Πανιώνιο»
Ο Θανάσης Γιαπλές λίγο μετά τον αγώνα, παρ’ ότι μοίρασε συγχαρητήρια στους παίκτες του δεν μπορούσε να μην εστιάσει στο γεγονός ότι η ήττα προήλθε μεν από την αγωνιστικότητα του Πανιωνίου, αλλά και από τη μη συγκέντρωση των παικτών του σε φάσεις που θεωρούνται εύκολες.
«Μπορούσαμε να προβληματίσουμε περισσότερο τον Πανιώνιο. Συγχαρητήρια στον Πανιώνιο για την ευρωπαϊκή πορεία του και την συνολικότερη πορεία του στην φετινή σεζόν. Είναι ξεκάθαρο ότι αποτελεί την 3η καλύτερη ομάδα στο πρωτάθλημα. Δουλέψαμε αρκετά γι’ αυτό το ματς, δεν μπορώ να μην πω πάλι συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθειά τους.
Είχαμε στον αγώνα περισσότερες κατοχές της μπάλας, τις οποίες δεν αξιοποιήσαμε. Ο Πανιώνιος νίκησε δίκαια. Μένουμε με το παράπονο ότι χάσαμε 10 εύκολες φάσεις, τρία καρφώματα και αρκετά λέι απ και θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι καλύτερο. Είναι θέμα συγκέντρωσης, αυτοπεποίθησης και δουλειάς. Μπορούσαμε να προβληματίσουμε περισσότερο τον Πανιώνιο. Συνεχίζουμε την προσπάθειά μας. Έχουμε δύσκολο πρόγραμμα μπροστά μας».
Γκάμπριελ: «Έπρεπε να παίξουμε καλύτερα»
Στη συνέχεια το λόγο πήρε ο πάουερ φόργουορντ του Ρεθύμνου Κένι Γκάμπριελ…: «Είχαμε περισσότερες κατοχές στην επίθεση, αλλά έπρεπε να παίξουμε καλύτερη άμυνα και να αξιοποιήσουμε τα επιθετικά ριμπάουντ για να νικήσουμε».
Ξεκίνησε η προπώληση των εισιτήριων με τον Παναθηναϊκό
Στο μεταξύ, ξεκίνησε η προπώληση των εισιτηρίων για το παιχνίδι του Ρεθύμνου κόντρα στον Παναθηναϊκό (05/01, 16:00), με την διοίκηση της ομάδας να απευθύνει κάλεσμα στον κόσμο ώστε να βρεθεί στο γήπεδο.
Η ανακοίνωση αναφέρει:
«Η ΚΑΕ Ρέθυμνο Aegean ανακοινώνει τα σημεία προπώλησης (από τη Δευτέρα 30/12) των εισιτηρίων του αγώνα με τον Πρωταθλητή Ελλάδος Παναθηναϊκό που θα γίνει την Κυριακή 05/01/2014 και ώρα 4:00 μ.μ. στο κλειστό γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη».
1.Γραφεία ΚΑΕ Ρέθυμνο Aegean, Λεωφ. Κουντουριώτη 129 τηλεφ. 2831036279.
2.Κλειστό γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη», (κυλικείο).
3.Loggia Travel Χορτάτζη 1 τηλ: 2831021043.
Υπενθυμίζουμε ότι τα εισιτήρια του αγώνα βάσει του νόμου είναι ονομαστικά και δεν μεταβιβάζονται, αγοράζονται από τα σημεία πώλησης με επίδειξη του δελτίου αστυνομικής ταυτότητας, διαβατηρίου η διπλώματος οδήγησης αυτοκινήτου.
Η ΚΑΕ Ρέθυμνο Aegean καλεί όλους τους φιλάθλους να έρθουν και να χειροκροτήσουν την ομάδα μας στον σπουδαιότερο αγώνα της χρονιάς απέναντι στον Πρωταθλητή Ελλάδος Παναθηναϊκό».
Tα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής
ΑΕΝΚ-Απόλλων Πάτρας 72-54
Αρης-Ικαρος Χαλκίδας 84-67
Τρίκαλα-Πανελευσινιακός 70-59
Πανιώνιος-Ρέθυμνο 74-66
Ηλυσιακός-Κολοσσός Ρόδου 74-62
ΚΑΟΔ-Ολυμπιακός 75-69
Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 81-61
Η βαθμολογία
Ομάδα Β. Ν-Η Πόντοι
1. Παναθηναϊκός 21 10-1 871-659
2. Πανιώνιος 20 9-2 796-762
3. Ολυμπιακός 19 10-1 947-688
4. ΠΑΟΚ 17 6-5 873-872
5. ΚΑΟ Δράμας 17 6-5 813-842
6. Ρέθυμνο Aegean 16 5-6 826-847
7. ΑΕΝΚ Δημούλας 16 5-6 743-771
8. Άρης 16 5-6 765 – 798
9. Τρίκαλα 15 4-7 772 – 799
10. Απόλλων Πάτρας 15 4-7 774 – 798
11. Πανελευσινιακός 15 4-7 768 – 818
12. Ηλυσιακός 14 3-8 726 – 796
13. Ίκαρος Χαλκίδας 14 3-8 777 – 889
14. Κολοσσός 14 3-8 746 – 858
Η επόμενη (12η) αγωνιστική (4/1/2014)
16.00: ΠΑΟΚ-Ηλυσιακός
Πανελευσινιακός-ΚΑΟΔ
Κολοσσός-Ικαρος Χαλκίδας
5/1/2014
(17,00) Απόλλων Πάτρας-Πανιώνιος
(18.00) Τρίκαλα-Αρης
(18.00) Ρέθυμνο-Παναθηναϊκός 5/1 16.00
(19.15) Ολυμπιακός-ΑΕΝΚ
Κοντά στα παιδιά με καρκίνο
Την ογκολογική μονάδα στο νοσοκομείο παίδων «Μαριάνα Β. Βαρδινογιάννη – «Ελπίδα» επισκέφθηκε αντιπροσωπεία μελών του Ρέθυμνο Aegean χθες το πρωί. Πιο συγκεκριμένα, οι: Καλαμπόκης, Καλλινικίδης, Αντωνόπουλος, η Φωτεινή Παπαδοπετράκη (υπεύθυνη δημοσίων σχέσεων), ο Γιώργος Μαμαλάκης (Γ.Γ. ΕΣΑΚΕ) και ο τιμ μάνατζερ Γιώργος Κούμουλος, βρέθηκαν στις 4 κλινικές που υπάγονται στο νοσοκομείο και μοίρασαν στα παιδιά δώρα.
Την αντιπροσωπεία της ρεθυμνιώτικης ομάδας υποδέχθηκε ο διοικητής του Νοσοκομείου κ. Μανώλης Παπασάββας.