Πολύ κοντά στην ολοκλήρωση της 5ης του μεταγραφής που αναμένεται να τον ενισχύσει σημαντικά και κυρίως στις θέσεις «8» και «10» βρίσκεται ο Αστέρας Ρεθύμνου. Οι «κυανοκίτρινοι» μετά την απόκτηση του τερματοφύλακα Βαγγέλη Παντελίδη, του στόπερ, αλλά και αμυντικού χαφ Γιώργου Μαρκουλάκη, του έμπειρου αριστερού μπακ Βαγγέλη Αντωνόπουλου, που έχει πολύτιμη εμπειρία και από το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, αλλά και του επιθετικού Μιχάλη Κουγιουμουτζή, βρίσκονται σε προχωρημένες συζητήσεις και με τον άνθρωπο που θα αποτελέσει το πέμπτο νέο πρόσωπο στην Σοχώρα την φετινή σεζόν και ενδεχομένως μέσα στις αμέσως επόμενες ημέρες να ανακοινώσουν την απόκτησή του. Μάλιστα οι άνθρωποι του ομίλου θέλουν παράλληλα να κλείσουν και τις τελευταίες εκκρεμότητες που έχουν σχετικά με τις ανανεώσεις από το υπάρχον δυναμικό που δεν είναι άλλοι από τους Βαγγέλη Κασσέλα και Βαγγέλη Σαρρή. Μάλιστα σε αυτούς πολύ πιθανόν είναι να προστεθεί και ο Μανώλης Τζαγκαράκης, που μπορεί να είχε πρόταση από τον Ερμή Ζωνιανών, όμως δείχνει να επιθυμεί την παραμονή του για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν στην ομάδα όπου έχει και πολλά καλά φιλαράκια.
Φιλικά: Ξεκινάει ξανά με αντίπαλο τον Μπάμπη…
Όπως και πέρσι, έτσι και φέτος, ο Αστέρας Ρεθύμνου θα ξεκινήσει τα φιλικά μονταρίσματος, αντιμετωπίζοντας την ομάδα, της οποίας την τεχνική ηγεσία έχει ο Μπάμπης Παπαδάκης. Πέρσι ήταν η Κάλυβος, φέτος θα είναι το Αρκάδι Αγγελιανών, που στο απερχόμενο πρωτάθλημα της Β’ ΕΠΣΡ, πραγματοποίησε μια αξιόλογη παρουσία ως νεοφώτιστη ομάδα και περιλαμβάνει και εκείνη ένα δυνατό τεστ στο πρόγραμμά της. Δυνατά τεστ όμως θα έχουν και οι «κυανοκίτρινοι», καθώς ο Ηλίας Ασπρομάτης έχει ήδη στο καλεντάρι του, μεταξύ των άλλων, και φιλικά με Ποσειδώνα Γερανίου, Πανακρωτηριακό και Ασή Γωνιά.
Οι παίκτες του πάντως θα έχουν την πρώτη παρουσία τους στον τάπητα της Σοχώρας στις 10 Αυγούστου με το πρόγραμμα των φιλικών του βασικού σταδίου προετοιμασίας του να περιλαμβάνει τους αγώνες:
21/8 με Αρκάδι Αγγελιανών
24/8 με Ασή Γωνιά
28/8 με Ίκαρο Μουρνιών (Α’ ΕΠΣΧ)
31/8 με Ποσειδώνα Γερανίου
7/9 με Πανακρωτηριακό (Γ’ Εθνική)
Λίγο πριν το πρώτο φιλικό οι παίκτες του Αστέρα Ρεθύμνου θα πραγματοποιήσουν στις 17 Αυγούστου τεστ φυσικής κατάστασης, στα οποία ο Ηλίας Ασπρομάτης, αλλά και ο άμεσος συνεργάτης του, Γιώργος Καλλιγιάννης θα βγάλουν χρήσιμα συμπεράσματα για την κατάσταση στην οποία θα βρίσκονται οι παίκτες τους τις πρώτες ημέρες του βασικού σταδίου της προετοιμασίας τους.
Σε ρυθμούς χοροεσπερίδας την Πέμπτη…
Την ερχόμενη Πέμπτη (1/8) οι φίλοι του Αστέρα Ρεθύμνου θα έχουν την ευκαιρία να διασκεδάσουν υπό τους ρυθμούς της γνωστής τριάδας των Γιώργου Μανωλιούδη, Νίκου Ζωϊδάκη και Μανώλη Κονταρού, καθώς οι «κυανοκίτρινοι» πραγματοποιούν δίπλα στον Ι.Ν. Παναγίας Καμαριανής κάτω από την Γέφυρα Γερανίου την ετήσια χοροεσπερίδα τους, με τους γνωστούς καλλιτέχνες να υπόσχονται ένα ξεχωριστό πρόγραμμα.