Συμπληρώσαμε κάτι λιγότερα από 2 χρόνια από τότε που η πανδημία έβαλε λουκέτο στα γήπεδα και στις ομάδες των Ενώσεων. Η επέλαση του covid-19 βέβαια δεν έχει σταματήσει έστω και με τις παραλλαγές που εμφανίζεται (“delta” και “omikron”) ωστόσο από τότε, έχει μπει πολύ νερό στ’ αυλάκι για να μπορεί η ανθρωπότητα να τον αντιμετωπίσει.
Το πρωτάθλημα προεπιλογής εθνικών ομάδων ξεκλειδώνει και ρίχνει στα γήπεδα όλης της Ελλάδας 15αρηδες και 17αρηδες (παίδες και νέους δηλαδή) οι οποίοι θα επιδιώξουν να παρουσιάσουν το ταλέντο τους στα ενωσιακά γήπεδα.
Οι μικτές ομάδες Κ15 (2007-08) και Κ17 (2005-06) του Ρεθύμνου θα ξεκινήσουν από το γήπεδο Μισιρίων την φετινή τους πορεία αντιμετωπίζοντας τις αντίστοιχες του Ηρακλείου.
Με δύο προπονητές κοινής αποδοχής, τον Στέλιο Κοζανίδη (θα κοουτσάρει την Κ17) και τον Φίλιππο Μουρτζανό (θα κοουτσάρει την Κ15) θα μπουν στο γήπεδο για να διεκδικήσουν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Τα παιδιά, τα προπονούν μόλις 2 εβδομάδες, χρόνος εξαιρετικά μικρός για να μπορούν εκ του ασφαλούς να καταρτίσουν τα πλάνα τους.
Η αρχή όμως έγινε, το πρωτάθλημα ξεκινάει σήμερα (12.00 και 14.30) και δεν μένει παρά να δούμε που μπορούν να φτάσουν οι συγκεκριμένες ομάδες.
Το ταξίδι ξεκινάει
Ας δούμε όμως τί δήλωσαν οι ίδιοι οι προπονητές πριν τις μάχες με το Ηράκλειο:
Στ. Κοζανίδης: «Ήρθε η ώρα να ξεκινήσει το φετινό ταξίδι των Μικτών ομάδων της ΕΠΣ Ρεθύμνου, φιλοξενώντας στην 1η αγωνιστική το Ηράκλειο. Κάθε αρχή και δύσκολη και εμάς μας βρίσκει απέναντι στην κατά τεκμήριο πιο ισχυρή ομάδα της Κρήτης. Η αλήθεια είναι πως όλα έγιναν πολύ γρήγορα και ο χρόνος που είχαμε να δουλέψουμε ήταν πολύ μικρός. Παρά ταύτα διαθέτουμε παιδιά με ταλέντο και ποιότητα, στοιχεία τα οποία θα προσπαθήσουμε να ξεδιπλώσουμε στον αγωνιστικό χώρο και με πίστη στους εαυτούς μας, να διεκδικήσουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Επ’ ευκαιρίας της έναρξης των Πανελληνίων Πρωταθλημάτων Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων Κ17 και Κ15 θα ήθελα να ευχηθώ καλή επιτυχία σε όλες τις Ενώσεις της Κρήτης, αλλά και της Ελλάδας σε αυτή την ξεχωριστή και πολύ σημαντική διαδικασία για το νέο «αίμα» του ποδοσφαίρου μας»
Φ. Μουρτζανός: «Έχουμε πρεμιέρα την Τετάρτη στα Πανελλήνια πρωταθλήματα Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων Κ17 και Κ15, με τις ομάδες μας να καλούνται να αντιμετωπίσουν τον πιο ισχυρό αντίπαλο του ομίλου διαχρονικά, όπως είναι το Ηράκλειο. Αναφορικά με την Μικτή Κ15, πρόκειται για παιχνίδι με ιδιαίτερες αγωνιστικές απαιτήσεις για εμάς, όπου αν και βρισκόμαστε πολύ μικρό διάστημα με τα παιδιά, θέλουμε να ανταποκριθούμε στο έπακρο, παρουσιάζοντας ένα ανταγωνιστικό σύνολο και διεκδικώντας ότι μας αναλογεί από αυτό. Με αφετηρία τον αγώνα της Τετάρτης φιλοδοξούμε μέσα από δουλειά και προσήλωση να δημιουργήσουμε ένα άκρως ανταγωνιστικό σύνολο, που θα εξελίσσεται καθημερινά αποκτώντας την δική του ποδοσφαιρική ταυτότητα μέσα στο γήπεδο. Με την έναρξη των πρωταθλημάτων των Μικτών θα ήθελα να ευχηθώ καλή επιτυχία με υγεία σε όλες τις ΕΠΣ της Κρήτης, αλλά και της Ελλάδας».
Πρωτάθλημα Κ15 (2007-2008)
Το πρόγραμμα
Τετάρτη 22 Δεκεμβρίου
Μισιρίων, 12.00: Ρέθυμνο – Ηράκλειο
(Κουκλάκης, Μπραουδάκη, Λογαρίδης (Χανίων).
Γήπεδο Μινωταύρου, 12.00 Χανιά – Λασίθι
(Καλυβιανάκης, Αγαλιώτης, Κελεσίδης (Ρεθύμνου).
Πρωτάθλημα Κ15 (2005-2006)
Το πρόγραμμα
Τετάρτη 22 Δεκεμβρίου
Γηπεδο Μισιρίων, 14.30: Ρέθυμνο – Ηράκλειο
(Κουκλάκης, Μπραουδάκη, Λογαρίδης (Χανίων).
Γήπεδο Μινωταύρου, 14.30: Χανιά – Λασίθι
(Καλυβιανάκης, Αγαλιώτης, Κελεσίδης (Ρεθύμνου).