« Έφυγε» τη νύχτα του Σαββάτου μια από τις εμβληματικές μορφές του Ρεθύμνου η Ιωάννα Βαλαρή πρώην πρόεδρος του Λυκείου των Ελληνίδων Ρεθύμνου
Από τις πρωτοπόρες της τουριστικής ανάπτυξης μαζί με τον αείμνηστο σύζυγό της η χθεσινή αναχωρήτρια πρόσφερε ανεκτίμητες υπηρεσίες σε κάθε τομέα της κοινωνικής και πολιτιστικής ζωής του τόπου
Η κηδεία της με πάνδημη συμμετοχή γίνεται 3 ή ώρα στον Ιερό Ναό των 4ων Μαρτύρων
Πλάι στο φέρετρο αντιπροσωπείες του Λυκείου Ελληνίδων με παραδοσιακές φορεσιές, διασώστες και ερυθροσταυρίτες, με εθελόντριες αδελφές του ΕΕΣ αλλά και επώνυμοι και ανώνυμοι Ρεθεμνιώτες απευθύνουν τον ύστατο χαιρετισμό σε μια αρχόντισσα που άφησε έντονα στα ίχνη της στην κοινωνική μας ζωή με μνήμη αγαθή και πλούσιο έργο προσφοράς στον τόπο της.