Έχασε τα ξημερώματα της Παρασκευής τη μάχη για τη ζωή, ο 21χρονος από τα Λιβάδια Μυλοπόταμου, που νοσηλευόταν στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας του Βενιζέλειου Νοσοκομείου Ηρακλείου, χτυπημένος από τον ιό της γρίπης Η1Ν1.
Ο νεαρός άνδρας επί ένα μήνα πάλευε να κρατηθεί στη ζωή του Βενιζελείου νοσοκομείου, όμως δυστυχώς, δεν τα κατάφερε και εξέπνευσε.
Σύμφωνα με πληροφορίες η οικογένεια του άτυχου νεαρού από τα Λιβάδια θα προσφύγει στη δικαιοσύνη καταθέτοντας μήνυση κατά παντός υπευθύνου, καθώς οι δικοί του άνθρωποι θεωρούν ότι υπάρχουν ευθύνες στο νοσοκομείο.
Όπως λένε οι ίδιες πληροφορίες, ο 21χρονος όταν για πρώτη φορά ένιωσε αδιαθεσία μετέβη στο Βενιζέλειο νοσοκομείο, εξετάστηκε αλλά οι γιατροί που τον παρέλαβαν δεν έκριναν σκόπιμη την παραμονή του στο νοσηλευτικό ίδρυμα και του έγραψαν θεραπευτική αγωγή και τον συμβούλευσαν να πάει σπίτι του.
Η κατάσταση της υγείας του νεαρού όμως φέρεται να επιδεινώθηκε και την επόμενη μέρα επέστρεψε στο νοσοκομείο όπου εισήχθη άμεσα στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας, όπου και παρέμεινε νοσηλευόμενος μέχρι προχθές.
Να σημειωθεί ότι η σύζυγος του 21χρονου ήταν έγκυος στο πρώτο τους παιδί.