Στο «Μελίνα Μερκούρη» κάνει στάση σήμερα (17:00) η σειρά των προημιτελικών της «Stoximan.gr Basket League», με το Ρέθυμνο Cretan Kings να υποδέχεται την ΑΕΚ. Η «Ένωση» προηγείται με 1-0, αλλά οι γηπεδούχοι έχουν τη δικιά τους ευκαιρία για να ισοφαρίσουν και να επιστρέψουν στο ΟΑΚΑ. Ειδάλλως, οι φιλοξενούμενοι «σφραγίζουν» το εισιτήριο για τα ημιτελικά και οι «κεραμιδί» ξεκινούν τις καλοκαιρινές διακοπές.
Η ομάδα του Νίκου Βετούλα θα δώσει το 5ο παιχνίδι σε διάστημα 14άρων ημερών και παρά την καταπόνηση θα προσπαθήσει για μία ακόμα «παράσταση» στην έδρα της. Αυτή είναι το «όπλο» της, με αυτήν πορεύτηκε κατά τη διάρκεια της σεζόν και ανεξαρτήτου αποτελέσματος ο στόχος είναι να παρουσιάσει μία καλή εικόνα μπροστά στον κόσμο της.
Σαφώς και οι Ρεθεμνιώτες καλούνται να βελτιώσουν πολλά πράγματα σε σχέση με το 1ο ματς της σειράς. Πολλά από αυτά είναι ιδιαιτέρως κομβικά και αναμένεται να κρίνουν πολλά. Η «πληγή» των ριμπάουντ έδωσε στην ΑΕΚ πολλές δεύτερες ευκαιρίες και απέτρεψε τους «κεραμιδί» από το να τρέξουν και να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό. Ο Νίκος Βετούλας περιμένει την βοήθεια των Κώττα, Σάφτενααρ, Καμπερίδη που και πάλι θα έχουν πολύ δύσκολο έργο απέναντι σε Μαυροειδή, Μαυροκεφαλίδη, Ελονού. Τα ριμπάουντ, όμως, δεν είναι αποκλειστική ευθύνη των ψηλών και αυτό αποδείχθηκε από τα 9 «σκουπίδια» που μάζεψε ο Ούκιτς.
Ο Κροάτης γκαρντ είναι ο ηγέτης της ΑΕΚ και ο Σωτήρης Μανωλόπουλος στηρίζει πάρα πολλά στις ικανότητες, στην εμπειρία και στην κλάση του. Ο Μάικλ Ντίξον είναι εξαιρετικά αμφίβολος για το σημερινό παιχνίδι, αλλά ακόμα και αν αγωνιστεί δεν θα είναι στο 100%. Συνεπώς, ο Ούκιτς θα αναλάβει τις περισσότερες οργανωτικές και εκτελεστικές πρωτοβουλίες και οι Ρεθεμνιώτες καλούνται να βρουν το αντίδοτο στο μαρκάρισμά του.
Ο Νίκος Βετούλας και οι συνεργάτες του πιστεύουν στην αντίδραση της ομάδας τους και φυσικά το κίνητρο των παικτών είναι τεράστιο. Στο ματς της κανονικής διάρκειας έκαμψαν την αντίσταση της ΑΕΚ, θέλουν να κάνουν το ίδιο και σήμερα και αν καταφέρουν να στείλουν τη σειρά σε 3ο ματς, όλα είναι πιθανά και κανένας δεν μπορεί να αποκλείσει την έκπληξη.
Σταύρος Μυκονιάτης: «Να εκμεταλλευτούμε την έδρα μας»
Ο εκ των βοηθών του Νίκου Βετούλα στην τεχνική ηγεσία, με δηλώσεις στην επίσημη ιστοσελίδα της ομάδας, τόνισε πως το Ρέθυμνο καλείται να εκμεταλλευτεί την έδρα και επεσήμανε τους τομείς που θα πρέπει να βελτιωθεί σε σχέση με το 1ο ματς.
«Ξέραμε από την αρχή με ποιον παίζουμε, δηλαδή απέναντι σε μία πάρα πολύ ποιοτική ομάδα. Εμείς έχουμε ουσιαστικά φτάσει στον στόχο μας και μάλιστα τον έχουμε ξεπεράσει και είμαστε ευχαριστημένοι και ικανοποιημένοι με την πορεία μας μέχρι στιγμής. Όμως δεν σταματάμε εδώ, ουσιαστικά ζητάμε να πάρουμε άλλο ένα παιχνίδι και να εκμεταλλευτούμε την έδρα μας, ώστε να εξαντλήσουμε τις πιθανότητες που έχουμε. Όλη τη σεζόν το «Μελίνα Μερκούρη» μας βοήθησε στο να φέρουμε νίκες στην ομάδα, άρα θα παίξουμε με «οδηγό» αυτές τις εμφανίσεις μας για να πάμε σε 3ο παιχνίδι και από εκεί και πέρα όλα είναι ανοιχτά.
Οι πιθανότητες πάντα υπάρχουν, αλλά σαφώς παίζουμε με μία εξαιρετικά ποιοτική ομάδα. Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι 100% σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού γιατί η ποιότητα του αντιπάλου του δίνει τη δυνατότητα, αν σε βρει χωρίς συγκέντρωση, να ανοίξει το παιχνίδι και να σε «πληγώσει». Έτσι έγινε και στο πρώτο παιχνίδι, αλλά νομίζω ότι το 2ο ημίχρονο ήταν πολύ ξεκάθαρο και ιδιαίτερα στο ξεκίνημά του μετά από σερί 8-0, ώστε να «ανοίξει» τη διαφορά. Σαφώς και τα ριμπάουντ ήταν και θα είναι καθοριστικά. Αυτά είναι δύο πράγματα που πρέπει να προσέξουμε και από κει και πέρα να χρησιμοποιήσουμε ό,τι έχουμε για να πάρουμε τη νίκη».
Θωμάς Κώττας: «Ξέρουμε ότι η νίκη είναι μονόδρομος»
Ενέργεια και άμυνα θα κρίνουν πάρα πολλά στο σημερινό παιχνίδι, σύμφωνα με τον νεαρό σέντερ του Ρεθύμνου.
«Έχουμε μπροστά μας ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι που ξέρουμε ότι η νίκη είναι «μονόδρομος» για μας, αν θέλουμε να συνεχίσουμε τη διεκδίκηση της πρόκρισης στην επόμενη φάση. Μέσα στο «σπίτι» μας μπορούμε να το πετύχουμε. Έχουμε πολύ δυνατή έδρα και για να μας κερδίσει η ΑΕΚ θα πρέπει να προσπαθήσει πολύ. Θεωρώ πως θα κριθεί στην ενέργεια και στην άμυνα το τελικό αποτέλεσμα. Από κει και πέρα δεν κοιτάμε πιο μακριά, καθώς το βασικότερο είναι να κερδίσουμε αύριο (σ.σ. σήμερα) και στη συνέχεια θα εξαρτηθεί από μας το πόσο πολύ το θέλουμε για να καταφέρουμε να κάνουμε την υπέρβαση».
Η «ταυτότητα» της προημιτελικής φάσης των πλέι οφ
1ος αγώνας
Άρης – ΠΑΟΚ 69-65 παρ. (61-61 κ.α.)
ΑΕΚ – Ρέθυμνο 90-78
2ος αγώνας
Τετάρτη 3 Μαΐου
19:00 ΠΑΟΚ – Άρης (NS1)
(Αναστόπουλος-Ψαριανός-Τζαφλέρης)
Πέμπτη 4 Μαΐου
17:00 Ρέθυμνο – ΑΕΚ (NS1)
(Καρακατσούνης-Διαμαντής-Ανδρικόπουλος)
3ος αγώνας (αν χρειασθεί)
Σάββατο 6 Μαΐου
Άρης – ΠΑΟΚ
(Σχινάς-Παναγιώτου-Δεσλής)
Κυριακή 7 Μαΐου
ΑΕΚ – Ρέθυμνο
(Μάνος-Πουρσανίδης Κ.-Βαρδάλος)