Με το… πόδι πατημένο στο γκάζι συνεχίζει ο ΟΦΗ οδεύοντας ολοταχώς προς την άνοδο. Οι Ηρακλειώτες πήραν τη ρεβάνς του 1-0 των Ζωνιανών και επικράτησαν του… κατάκοπου Ερμή με σκορ 4-0 στο σχεδόν γεμάτο από κόσμο, «Γεντί Κουλέ».
Ο ΟΦΗ των συνεχόμενων νικών, πέρασε δύσκολα την Πέμπτη από την Επισκοπή, ωστόσο το 0-1, φαίνεται πως του έδωσε «φτερά» και φρόντισε να τελειώσει τον αγώνα μια ώρα αρχύτερα για να μην «μπερδέψει» στο β’ ημίχρονο.
Βέβαια στο σημείο αυτό θα πρέπει να υπερτονίσουμε ότι, μπροστά του, βρήκε μία ομάδα, τον Ερμή Ζωνιανών που πραγματοποίησε μόλις και μετά βίας, μία προπόνηση. Στην ουσία ο Ερμής κατέβηκε γι’ αυτό το παιγνίδι δίχως προετοιμασία λόγω της «Οδύσσειας» που πέρασε από την περασμένη Τρίτη. Πιο συγκεκριμένα, οι «πράσινοι» ταξίδεψαν ως τη Ρόδο, την επομένη έδωσαν έναν πολύ κουραστικό αγώνα -λόγω και του υπερβολικού ανέμου- και το βράδυ δεν ταξίδεψαν αλλά παρέμειναν στο αεροδρόμιο. Εν τέλει, έφυγαν την επομένη (σ.σ. Πέμπτη) με αρχικό προορισμό τη Θεσσαλονίκη για να ταξιδέψουν εκ νέου για το Ηράκλειο της Κρήτης!
Αναμενόμενη η πίεση από τον ΟΦΗ, όχι όμως και η ατυχία…
Στο «Γεντί Κουλέ» έτσι κι αλλιώς, τα πράγματα ήταν δύσκολα και στον Ερμή, το ματς αυτό δεν λογιζόταν στα «κερδισμένα». Αυτό δεν σήμαινε ότι δεν θα έμπαινε να χτυπήσει τις όποιες πιθανότητες…
Όταν όμως τραυματίζεται και ο βασικός γκολκίπερ στο 13ο λεπτό (ο Καρακούτσης αναγκάστηκε να αποχωρήσει με πόνους στον ώμο) και αντικαταστάθηκε από τον Ανδρεαδάκη, τότε η ψυχολογία δεν είναι η ίδια.
Έπειτα λοιπόν από τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, οι γηπεδούχοι πήραν την κατοχή, κυκλοφόρησαν την μπάλα και δημιούργησαν προβλήματα στην άμυνα των «πρασίνων».
Προηγουμένως, στο 9′ είχαν προλάβει να φτάσουν κοντά στο γκολ με τον Πόποβιτς, ο οποίος βγήκε στην «πλάτη» της άμυνας του Ερμή αλλά η σέντρα-σουτ που επιχείρησε απομακρύνθηκε από τον Καρακούτση.
Στο 12′ ο Μπολάκης επιχείρησε σέντρα, ο Φαμπίνιο έπιασε ένα σουτ από τη μεγάλη περιοχή για να διώξει ο Καρακούτσης. Στην επαναφορά, ο Πόποβιτς έπιασε νέο σουτ με τον Καρακούτση να αποκρούει σωτήρια αλλά και μοιραία για ‘κείνον, καθώς τραυματίστηκε (οι πρώτες εκτιμήσεις μιλούν για εξάρθρωση ώμου).
Σ’ εκείνο το σημείο, ο Παπαματθαιάκης ανέβασε την ομάδα του πιο ψηλά και σε μια αντεπίθεση στο 23′, ανάγκασε τον Δερμιτζάκη να πέσει στη γωνιά του δίχως να αποκρούσει το σουτ του Κατσικοκέρη, το οποίο είδε να περνάει δίπλα από το δοκάρι.
Ο ΟΦΗ βγήκε εκ νέου μπροστά και στο 25′ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ήταν ο Φαμπίνιο εκείνος που έκανε μια σέντρα, ο Περογαμβράκης κατέβασε άψογα την μπάλα και με ψυχραιμία πλάσαρε στην απέναντι γωνία για να κάνει το 1-0.
«Τέλειωσε» στο ημίχρονο το ματς
Ο ΟΦΗ συνέχισε να κυκλοφορεί την μπάλα αλλά για ένα 15λεπτο δεν είχε ολοκληρωμένη επίθεση. Φτάσαμε στο 43′ για να πετύχει το 2-0 όταν ο Καλέ με ωραίο σουτ, μετά από σέντρα του Πόποβιτς, βρήκε στόχο.
Τα χειρότερα για τη ρεθεμνιώτικη ομάδα ήρθαν όταν το σκορ έγινε 3-0 πριν ολοκληρωθεί το α’ ημίχρονο. Ο Χαντί με άψογη κεφαλιά στη σέντρα του Μπολάκη πέτυχε το γκολ που έδωσε πρόωρο τέλος στο ματς.
Διαδικαστικού χαρακτήρα η επανάληψη
Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν ο ίδιος. Το σκορ αλλά και το γεγονός ότι οι δύο ομάδες ήταν ήδη πολύ κουρασμένες, έφεραν μία ταχύτητα πίσω το ματς.
Οι Ηρακλειώτες που ντύθηκαν στα «μπλε», είναι αλήθεια ότι δεν πραγματοποίησαν κάποια μεγάλη ευκαιρία πέραν του 4ου τέρματος στο οποίο έφτασαν στο 83ο λεπτό. Ένας από τους καλύτερους παίκτες των γηπεδούχων βρέθηκε σε θέση βολής και δεν έχασε την ευκαιρία με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή.
ΟΦΗ (Νιόμπλιας): Δερμιτζάκης, Κιάσσος, Μπολάκης, Φαζός, Κώτσιος, Νάστος, Χαντί (74′ Πατηνιώτης), Φαμπίνιο, Πόποβιτς, Καλέ, Σαχινίδης (8′ λ.τ. Περογαμβράκης, 50′ Γουόρντεν).
ΕΡΜΗΣ Ζ. (Παπαματθαιάκης): Καρακούτσης (13′ λ.τ. Ανδρεαδάκης), Κορτσινίδης, Κασαπάκης, Ανυφαντάκης, Βογιατζής, Τζανής, Στρατήγης, Σταθόγλου, Κατσικοκέρης (56′ Σκουτέλης), Πλουσής, Μπεκατώρος (59′ Πασιαλής).