Εκτός συνέχειας του Κυπέλλου Ελλάδος βόλεϊ Γυναικών έμεινε ο ΟΠΕΡ. Οι Ρεθεμνιώτισσες ηττήθηκαν με 3-0 σετ (25-17, 26-24, 25-21) από την Ελπίδα Αμπελοκήπων, ομάδα Α2 κατηγορίας, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό στη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος.
Μπορεί να μην έχουν ρυθμό λόγω των συνεχόμενων αναβολών των αγώνων του πρωταθλήματος, μπορεί όλο το βάρος να το έχουν ρίξει στην παραμονή στην Α1, αλλά είναι πλέον ξεκάθαρο πως ο ΟΠΕΡ αντιμετωπίζει σοβαρότατα αγωνιστικά προβλήματα και όχι μόνο. Απέναντι σε μία ομάδα Α2 ήταν ανταγωνιστικός για ένα μονάχα σετ, ενώ η συνέχεια του πρωταθλήματος είναι πολύ δυσκολότερη.
H ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα (15-8) να κάνει το 1-0 (25-17), αλλά το 2ο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι. Ο ΟΠΕΡ προηγήθηκε με 5-9 και με 15-16, στη συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδιζαν και οι γηπεδούχες έφτασαν στο 26-24 και στο 2-0 σετ. Το σκηνικό δεν άλλαξε, η Ελπίδα Αμπελοκήπων είχε μία σταθερή απόσταση (17-13) και με 25-21 έκανε το 3-0 σετ και πανηγύρισε τη νίκη-πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού, όπου θα αντιμετωπίσει την Ηλιούπολη.
Τα σετ: 25-17, 26-24, 25-21.
ΟΠΕ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Θανάσης Ντζαφέρης): Παρασκάκη, Λαγουδάκη, Τσελάνη, Παπουτσή -λ, Κλεισιάρη, Ξαγοραράκη, Κογεράκη / Κατερίνη.