Το έργο του Ναυτικού Ομίλου Ρεθύμνου ήταν εξαιρετικά δύσκολο απέναντι στον πρωτοπόρο Απόλλωνα Σμύρνης, από τον οποίο ηττήθηκε με 17-8. Οι «κίτρινοι» αποκόμισαν χρήσιμα συμπεράσματα και ουσιαστικά μέτρησαν δυνάμεις απέναντι στο μεγάλο φαβορί για την άνοδο στην Α1.
Ο Κώστας Φιτσανάκης είχε στη διάθεσή του 10 πολίστες που γενικότερα προσπάθησαν για το καλύτερο δυνατό. Μετά το αμφίρροπο α’ οκτάλεπτο, οι γηπεδούχοι «πάτησαν γκάζι» και με επιμέρους 6-2 προηγήθηκαν με 8-3 στο ημίχρονο. Ο νεαρός τεχνικός δοκίμασε αρκετά πράγματα και τέσταρε την ετοιμότητα της ομάδας του ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Η αθηναϊκή ομάδα με προπονητή τον Γιάννη Κατρουτζανάκη έφτασε στην τελική επικράτηση με 17-8 και συνάμα παρέμεινε στην κορυφή του Α’ Ομίλου.
Κώστας Φιτσανάκης: «Ψυχολογική ανάταση ενόψει της συνέχειας»
Ο προπονητής του ΝΟΡ στάθηκε στην καλή, σε γενικές γραμμές και βάσει συνθηκών, εμφάνιση της ομάδας του.
«Τηρουμένων των αναλογιών είχαμε μια καλή εμφάνιση. Σε γενικές γραμμές είχαμε και πάλι πολλές ελλείψεις, πράγμα το οποίο φάνηκε κυρίως στην άμυνά μας, όπου δεν είχαμε λύσεις και έτσι δεχθήκαμε αρκετά γκολ. Στην επίθεση αυτά που είπαμε να κάνουμε, τα κάναμε σωστά και μας βοήθησαν να φανούμε επιθετικά. Ήταν μια αξιοπρεπής εμφάνιση απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα που μας δίνει μια ψυχολογική ανάταση για τη συνέχεια του πρωταθλήματος».
Διαιτητές: Χατζηαναστασίου, Καζούλης
Τα οκτάλεπτα: 2-1, 6-2, 5-2, 4-3.
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Γιάννης Κατρουτζανάκης): Μαυρωτάς 3, Χατζηστεφάνου 3, Αφρουδάκης 1, Λάζαρης 2, Δερμιτζάκης 2, Παπαδόπουλος 2, Τσίκλος 2, Γερακούδης 1, Μητρόπουλος 1.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Κώστας Φιτσανάκης): Μπατάκης, Μπουγιούρης, Φράγκος 3, Παπαδάκης 2, Τζαγκαράκης 1, Πίσσας 1, Ραπτάκης 1, Τουτουντζιδάκης, Παναγιωτάκης Ι., Παναγιωτάκης Γ.
Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής στον Α’ Όμιλο της Α2
ΟΦΗ – ΝΟ Χανίων 12-11
Νηρέας – ΓΕ Περιστερίου 5-11
Ηλυσιακός – Ιωνικός Νικαίας 10-7
Απόλλων Σμύρνης – ΝΟ Ρεθύμνου 17-8
Η βαθμολογία
Θ. ΟΜΑΔΑ ΒΑΘΜΟΙ Ν.-Ι.-Η. ΓΚΟΛ
1. Απόλλων Σμύρνης 13 4-1-0 57-30
2. Ηλυσιακός 11 3-2-0 48-33
4. ΓΣ Περιστερίου 10 3-1-1 45-31
5. ΟΦΗ 7 2-1-1 32-33*
3. ΝΟ Χανίων 7 2-1-2 45-35
6. Ιωνικός 3 1-0-4 31-42
7. Νηρέας Χαλανδρίου 1 0-1-3 29-47*
8. ΝΟ Ρεθύμνου 1 0-1-4 28-64
*ΟΦΗ και Νηρέας Χαλανδρίου έχουν ένα αγώνα λιγότερο.
Η επόμενη (6η) αγωνιστική (26/2)
Απόλλων Σμύρνης – ΟΦΗ
ΝΟ Ρεθύμνου – Ιωνικός
ΓΣ Περιστερίου – Ηλυσιακός
ΝΟ Χανίων – Νηρέας Χαλανδρίου