Σε μια πολύ σημαντική μεταγραφή προχώρησε ο Ρεθυμνιακός! Ο Χρήστος Μερτίρι είναι από το βράδυ της Δευτέρας ποδοσφαιριστής του συλλόγου της Σοχώρας. Ο 23χρονος μεσοεπιθετικός που κατέκτησε το πρωτάθλημα με την ΑΕΜ το 2017 και πέρυσι αγωνίστηκε σ’ αυτό της Γ’ Εθνικής, έρχεται να ενταχθεί σε μια ομάδα που, έτσι κι αλλιώς έχει πρωταγωνιστικό σκοπό και ρόλο. Άλλωστε ο Ρεθυμνιακός πέρυσι μ’ ένα πολύ μικρό ρόστερ τερμάτισε 2ος… Ποιες να είναι τώρα οι φιλοδοξίες του όταν θέλει να κοιτάζει μονάχα προς τα πάνω…;
Με την άφιξη του Χρήστου Μερτίρι στη Σοχώρα το βέβαιον είναι ότι ο Ρεθυμνιακός ενισχύεται πολύ τόσο στην επίθεση όσο και στο απρόβλεπτο της δημιουργίας, καθώς ο νεοαποκτηθέντας ποδοσφαιριστής είναι τέτοιος που μπορεί να «σπάσει» οποιαδήποτε άμυνα στην κατηγορία.
Ο Ρεθυμνιακός λοιπόν τον ανακοίνωσε και ήταν λογικό, η χαρά να είναι διάχυτη στα ενδότερα του συλλόγου… Το βιογραφικό του Μερτίρι, αν και σχετικά μικρός στην ηλικία, κάνει αίσθηση για τα δεδομένα του τοπικού…
• 2014/15: Με την ομάδα του Π.Ο.Α στο Α’ τοπικό Ηρακλείου όπου σε 25 συμμετοχές σκόραρε 10 τέρματα μοιράζοντας και 5 ασίστ.
• 2015/16: Με την ομάδα του Ρούβα στο Α’ τοπικό Ηρακλείου όπου σε 27 συμμετοχές σκόραρε 10 τέρματα μοιράζοντας κι 8 ασίστ.
• 2016/17: Πανηγύρισε το πρωτάθλημα και την άνοδο στη Γ’ εθνική αγωνιζόμενος με τη φανέλα της Α.Ε.Μ. όπου συνέβαλε τα μέγιστα σκοράροντας 16 τέρματα, μοιράζοντας και 20 ασίστ σε 30 συμμετοχές. Εξαιρετική απόδοση είχε και στο Κύπελλο με 4 τέρματα και 2 ασίστ βοηθώντας την ομάδα του να τερματίσει στη 2η θέση.
• 2017/18: Αγωνίστηκε στη Γ’ εθνική κατηγορία με την Α.Ε.Μ όπου σε 19 συμμετοχές μοίρασε 1 ασίστ, σκοράροντας και 2 τέρματα στο Κύπελλο Ρεθύμνου.
Κοντά σε Νεμπιάι
Τέλος, σύμφωνα με πληροφορίες, πολύ κοντά σε συμφωνία βρίσκεται ο Ρεθυμνιακός με τον Άννι Νεμπιάι. Ο Άννι αγωνίζεται σε όλες τις θέσεις της άμυνας αλλά και του κέντρου έχοντας παίξει σε ομάδες όπως, ο Αστέρας και η Επισκοπή (Football League Νέων).