Στον «αέρα» βρίσκεται η επανέναρξη των εργασιών ανάπλασης του ανατολικού παραλιακού μετώπου, αφού η έλλειψη χρηματοδότησης δεν αφήνει πολλά περιθώρια στον εργολάβο, ο οποίος αναμένει, όπως λέει, έστω την καταβολή μέρους του ποσού που του οφείλεται προκειμένου να μπορέσει να ξεκινήσει εκ νέου το έργο, ώστε αυτό να ολοκληρωθεί εγκαίρως, μέχρι το τέλος του 2015, οπότε και ολοκληρώνεται το πρόγραμμα του ΕΣΠΑ. Το τοπίο είναι θολό, ωστόσο και τα περιθώρια αισιοδοξίας ελάχιστα, αφού δεν υπάρχει καμία διαβεβαίωση για την καταβολή των δεδουλευμένων.
Το καλύτερο σενάριο, σύμφωνα με τον ανάδοχο, είναι να ξεκινήσουν οι εργασίες στα μέσα Οκτώβριου εάν και εφόσον έχει διευθετηθεί το οικονομικό κομμάτι, σε διαφορετική περίπτωση, όπως υποστηρίζει, ακόμα και αν θέλει να επανεκκινήσει τις εργασίες, αυτές θα προχωρούν με ρυθμούς χελώνας, αφού χωρίς χρήματα δεν μπορεί ούτε υλικά να παραλάβει ούτε εργάτες να πληρώσει.
Ειδικότερα, σύμφωνα με τον ανάδοχο κ. Ζαχαρία Αθουσάκη. ο οποίος είναι και πρόεδρος του Συνδέσμου Τεχνικών Εταιρειών Ελλάδας, οι απλήρωτοι λογαριασμοί φτάνουν το 1 εκ. ευρώ, ενώ έχουν καταβληθεί από την αρχή του έτους μόλις 200.000 ευρώ.
Σε σχετικές δηλώσεις του στα «Ρ.Ν.» υποστήριξε χαρακτηριστικά: «Για το έργο της παραλίας έχουμε από την αρχή του έτους λογαριασμούς περίπου 1 εκ. ευρώ απλήρωτους. Δηλαδή εγώ έχω πάρει μόλις 200.000 ευρώ από την αρχή του έργου, άρα δεν υπάρχει προοπτική από ότι βλέπω να πληρωθώ αυτές τις μέρες για να κάνω επανέναρξη. Θεωρώ απίθανη την άμεση πληρωμή των λογαριασμών, διότι οι συμβάσεις του Δημοσίου με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή έρχονται μέχρι τέλος Οκτωβρίου, και για να ολοκληρωθούν τα έργα αυτά πρέπει να δοθούν χρήματα οίκοθεν και μου δημιουργεί μεγάλο ερωτηματικό η δυνατότητα εξεύρεσης χρημάτων από το Γενικό λογιστήριο του κράτους με ελληνικούς πόρους. Άρα όλοι περιμένουμε χρήματα τέλος Σεπτεμβρίου ή το πολύ αρχές Οκτώβρη, αν τελικά η Ελλάδα πάρει ένα δάνειο από την Ευρωπαϊκή Τράπεζα επενδύσεων ύψους 300 εκ. ευρώ για να ολοκληρωθούν κάποια έργα, συμπεριλαμβανομένου και αυτού. Άρα αναμένουμε τώρα τέλος Αυγούστου, αρχές Σεπτέμβρη εάν πληρωθεί ένα δάνειο 300 εκ., διότι οι υπόλοιποι πόροι του ΕΣΠΑ έρχονται τέλος Οκτωβρίου. Αυτή είναι η συμφωνία που έκανε η Ελληνική Κυβέρνηση με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή και στην συμφωνία δεν υπήρχε πρόβλεψη για αυτούς τους πόρους. Το έργο της παραλίας είναι σε διακοπή νόμιμη και ευελπιστώ να πληρωθεί ένα μέρος του αρχές Σεπτεμβρίου για να κάνουμε επανέναρξη».
Έντονες αντιδράσεις από τους επαγγελματίες για την κατάσταση της παραλίας
Σωρεία παραπόνων εκφράζονται από τους καταστηματάρχες του παραλιακού μετώπου για την στασιμότητα που παρατηρείται στις εργασίες ανάπλασης της παραλίας. Αν και η πλακόστρωση έξω από τις επιχειρήσεις τους έχει ολοκληρωθεί, ωστόσο η κατάσταση στην πλευρά της παραλίας, σε πολλά σημεία, παραμένει χαοτική. Ανοιχτά φρεάτια, λακκούβες, μπάζα, σκόνη και μέχρι πρότινος παρατημένα μηχανήματα, συνθέτουν ένα αποκαρδιωτικό σκηνικό για τους τουρίστες, οι οποίοι δείχνουν να αποφεύγουν την περιοχή αυτή, με αρνητικές, όπως λένε οι επαγγελματίες, συνέπειες για τις επιχειρήσεις τους. Προβληματισμό, επίσης, προκαλεί όπως καταγγέλλουν και η παντελής έλλειψη φωτισμού, που σε συνδυασμό με την άσχημη κατάσταση του οδοστρώματος, γίνεται αιτία πρόκλησης πολλών ατυχημάτων, ενώ οι ίδιοι οι καταστηματάρχες γίνονται συχνά δέκτες παραπόνων απελπισμένων τουριστών, που αδυνατούν ακόμα και να μπουν με ασφάλεια στην παραλία για το μπάνιο τους.
Όπως χαρακτηριστικά αναφέρουν μιλώντας στα «Ρ.Ν.», άνθρωποι που διατηρούν τα καταστήματά τους στην περιοχή, είναι πλέον απελπισμένοι. Ειδικότερα, απογοητευμένη δηλώνει στην εφημερίδα η επιχειρηματίας, Ελένη Στουρνάρα, η οποία ανέφερε: «Η κατάσταση είναι λίγο αστεία πια. Υπάρχει θέμα και με τα καταστήματά μας και με τους τουρίστες γιατί δεν μπορούν να περάσουν καθόλου από την πλευρά της παραλίας. Το αστείο είναι ότι είχαν σταματήσει τόσο καιρό οι εργασίες και ξεκίνησαν ξανά για μια μέρα στις 14 Αυγούστου. Στα καταστήματά μας έχουμε συνεχώς σκόνες. Εγώ που εμπορεύομαι ρούχα είχα να αντιμετωπίσω ακόμα και την καταστροφή εμπορεύματος. Είναι επίσης και επικίνδυνα, γιατί δεν υπάρχει καθόλου φωτισμός και πέφτουν άνθρωποι, χτυπάνε από απέναντι και φυσικά μετά κάνουν πολλά παράπονα. Βέβαια, το πρόβλημα δεν είναι μόνο στα πεζοδρόμια αλλά και στους τριγύρω δρόμους. Έχουν σπάσει τους περισσοτέρους δρόμους, έχουν κάνει πολλά χαντάκια και είναι επικίνδυνο πέρα από τους περαστικούς και για τους οδηγούς μηχανών και ποδηλάτων».
Τον κίνδυνο εξαιτίας της έλλειψης φωτισμού, επεσήμανε από την πλευρά της η κυρία Εμμανουέλα Μοσχάκη, η οποία δεν παρέλειψε να αναφερθεί και στα προβλήματα από τα φραγμένα φρεάτια και τις αποχετεύσεις. «Τις προάλλες που έβρεξε έχει τουλάχιστον δέκα πόντους νερό και είχαμε μεγάλο πρόβλημα. Είχαν φράξει οι αποχετεύσεις και τα φρεάτια από τα μπάζα και η δυσοσμία ήταν ανυπόφορη, με αποτέλεσμα να μην μπορέσουν οι πελάτες να καθίσουν να φάνε. Υπάρχει επίσης μεγάλο πρόβλημα με την σκόνη που μπαίνει συνεχώς στα μαγαζιά μας και συνεχώς θα πρέπει να καθαρίζουμε. Αυτό το κομμάτι που έχει απομείνει εδώ χωρίς να έχει ολοκληρωθεί δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα στους επιχειρηματίες. Ο κόσμος αποφεύγει να έρχεται στην περιοχή λόγω της κατάστασης. Φανταστείτε πως μέχρι πριν λίγες μέρες υπήρχαν παρατημένα μηχανήματα. Επίσης δεν υπάρχει φωτισμός και πολλές φορές γίνονται ατυχήματα. Υπάρχει πραγματικά κίνδυνος για τους ίδιους τους πολίτες που περπατούν από την πλευρά της θάλασσας» επεσήμανε.
Από την πλευρά του ο Ανδρέας Μπελίμπασης, σχολίασε πως υπάρχει μεγάλη μείωση στον τζίρο του εστιατορίου του, εξαιτίας της καθυστέρησης στην ολοκλήρωση των εργασιών. Ειδικότερα ανέφερε: «Αφενός καθυστερήσαμε να ανοίξουμε τα μαγαζιά μας, μέχρι να φτιαχτεί το πεζοδρόμιο, έργο το οποίο τελείωσε ενάμιση μήνα μετά το προκαθορισμένο και αφετέρου τώρα από την απέναντι πλευρά μέχρι και πριν από δύο μέρες υπήρχαν μπάζα και μηχανήματα, με αποτέλεσμα οι τουρίστες να μην μπορούν καν να περάσουν. Αυτό σημαίνει μεγάλη απώλεια κέρδους για τις επιχειρήσεις μας. Επιπλέον, έχουμε και πολύ σκόνη στα μαγαζιά μας. Σκεφτείτε ότι έχουμε κόσμο να τρώει στο μαγαζί μας και απέναντι δούλευαν τα μηχανήματα. Πρέπει να καθαρίζουμε συνεχώς αλλά η σκόνη είναι το λιγότερο. Το πιο σημαντικό είναι ότι δεν φαίνεται να υπάρχει καμία πρόοδος στις εργασίες και δεν υπάρχει και καθόλου φωτισμός. Εδώ έχουν χτυπήσει τις τελευταίες μέρες τουλάχιστον δέκα άτομα. Κάποιος χτύπησε τόσο άσχημα που πήγε κατευθείαν στο Νοσοκομείο. Ευτυχώς τώρα τουλάχιστον που έφυγαν τα μπάζα μπορεί να περάσει ο κόσμος».
Ο Νίκος Νικητάκης, που διατηρεί καφετέρια στην περιοχή ανέφερε στην εφημερίδα: «Δεν υπάρχει καθόλου φωτισμός και η κίνηση, όπως είναι λογικό με την σκόνη και την φασαρία έχει μειωθεί πολύ, υπάρχει μια πτώση τουλάχιστον 30% στην δικιά μας δουλειά. Υπάρχουν και πολλά παράπονα από τους ηλικιωμένους τουρίστες, που το Ρέθυμνο έχει πάρα πολλούς, ότι κινδυνεύει η σωματική τους ακεραιότητά περπατώντας στην παραλία».
Στο ίδιο μήκος κύματος και η κυρία Μαρία Τζαγκαράκη, η οποία δήλωσε πως η κίνηση στο μίνι μάρκετ στο οποίο εργάζεται έχει πτώση 40% εξαιτίας των προβλημάτων στα πεζοδρόμια και στο οδόστρωμα, τα οποία αποτρέπουν τους τουρίστες από το να περνούν από το συγκεκριμένο σημείο. «Αυτή τη στιγμή είμαι στο 40% στις εισπράξεις μου σε σχέση με πέρυσι. Μας έχει επηρεάσει πάρα πολύ και την στιγμή που έχει τόσο χώμα και σκόνη ο κόσμος δεν έρχεται. Οι ίδιοι οι τουρίστες παραπονιούνται και συχνά υπάρχουν μικροατυχήματα από την έλλειψη φωτισμού και από τις λακκούβες. Ειδικά το βράδυ που δεν μπορεί να περπατήσει ο κόσμος και όλοι φεύγουν προς την πόλη και όπου υπάρχουν πεζοδρόμια» ανέφερε.
Την ίδια αποκαρδιωτική εικόνα μετέφερε στην εφημερίδα και η κυρία Νατάσα Ρεΐζάκη, σχολιάζοντας πως η έλλειψη φωτισμού και τα γενικότερα προβλήματα, στρέφουν τον κόσμο σε άλλες περιοχές της πόλης, αφήνοντας στους καταστηματάρχες της περιοχής μόνο ένα ελάχιστο μερίδιο από την «τουριστική πίτα». «Έχουμε μεγάλο πρόβλημα με τους τουρίστες, γιατί ο δρόμος είναι επικίνδυνος, με πολλές λακκούβες και χωρίς φωτισμό και έτσι είναι αδύνατον να περπατάνε από την απέναντι πλευρά, αυτή της θάλασσας, ειδικά το βράδυ» δήλωσε.