Στο αβέβαιο μέλλον του Οργανισμού Ανάπτυξης Κρήτης, αλλά και στα έργα που έχουν σχεδιαστεί, αναφέρεται σε νέα επιστολή του προς τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου του ΟΑΚ, ο διευθύνων σύμβουλος Λευτέρης Κοπασής.
Χαρακτηριστικά μεταξύ άλλων αναφέρει:
«…δυστυχώς η κρίση στον σημαντικότερο Οργανισμό της Κρήτης εντείνεται και παρατείνεται. Το Διοικητικό Συμβούλιο για το οποίο η αντίληψη του νομοθέτη σύμφωνα με τον ιδρυτικό νόμο θέλει να άρχεται από μέλος της Κυβέρνησης σε επίπεδο γενικού γραμματέα (της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Κρήτης) και τον Διευθύνοντα Σύμβουλο με 5 ακόμα από τα 11 μελή του να ορίζονται από τον υπουργό, με 3ετή θητεία, τα οποία υποχρεούται να αφουγκράζεται και να καθοδηγεί, σήμερα όπως και τους προηγουμένους μήνες είτε δεν αντικαθίστανται είτε απαξιώνονται» τονίζει και συνεχίσει:
«Χωρίς διαύλους επικοινωνίας με την κυβέρνηση αφού ο Οργανισμός δεν καλείται στις επισκέψεις του υπουργού στην Κρήτη, με συνεχείς και τακτικές δηλώσεις κυβερνητικών ή κομματικών στελεχών περί αντικατάστασης της διοίκησης που θέτουν σε αμφιβολία το κύρος των αποφάσεων, είτε με φαιδρές απειλές από το τοπικό κυβερνητικό κομματικό όργανο περί ελέγχων, τους οποίους ειρήσθω εν παρόδω δεν τους φοβάται κανείς, δημιουργούν απόλυτη εμπλοκή στην υλοποίηση της στρατηγικής και των στόχων του Οργανισμού. Επίσης αγνοούνται σχεδόν ενάμιση χρόνο οι αποφάσεις του Περιφερειάρχη και της ΠΕΔ Κρήτης για τους εκπροσώπους τους στο Δ.Σ χωρίς να αντικαθίσταται έτσι ούτε οι εκπρόσωποι της αυτοδιοίκησης!»
Στην επιστολή του επίσης μεταξύ άλλων τονίζει:
«Σε αυτό το περιβάλλον και παρόλα αυτά συνεχίζεται η εργώδης προσπάθεια των εργαζομένων για την αντιμετώπιση της καθημερινής λειτουργίας, την αποτελεσματική διοίκηση των έργων και των προγραμμάτων, για την προετοιμασία ένταξης έργων, την ολοκλήρωση διαδικασιών για την οικονομική εξυγίανση και την οικονομικά αυτόνομη λειτουργία του Οργανισμού, διασφαλίζοντας έτσι τις πολύτιμες θέσεις εργασίας και έναν αποτελεσματικό μηχανισμό με συγκεκριμένες αρμοδιότητες τεχνογνωσία και εγκαταστάσεις προς όφελος των αναπτυξιακών αναγκών της Κρήτης.
Δεν αποφεύχθηκε για μια ακόμα φορά η διακοπή της ηλεκτροδότησης στην έδρα του Οργανισμού και επανασυνδέθηκε μόνο μετά την άσκηση Ασφαλιστικών Μέτρων κατά της ΔΕΗ και την προσωρινή διαταγή που μας επιτρέπει να συνεχίσουμε τη λειτουργία μας μέχρι την εκδίκασή τους και ανάλογα με την τελεσίδικη απόφαση. (Επισυνάπτεται η σχετική απόφαση των Ασφαλιστικών μέτρων).
Στα θέματα προσωπικού καταχωρείται και η επισυναπτόμενη αλληλογραφία με τον κ. Θέμη Μαγκανά μετά από επιστολή του και τις απαντήσεις του Οργανισμού. Δεν είναι δυνατόν να διευκρινιστεί εάν η επιστολή σχετίζεται με το γεγονός ότι ο πρώην γενικός διευθυντής του Ο.ΑΝ.Α.Κ αποτελεί προνομιακό συνομιλητή του υπουργού στις επισκέψεις του στην Κρήτη. (Σχετικά με την αξιοποίηση των ΑΠΕ στα υδραυλικά έργα του Οργανισμού, το έργο ΣΔΙΤ σε συνέχεια της από 2012 σύμβασης με την ΤΕΡΝΑ Ενεργειακή ΑΒΕΤΕ για την κατασκευή υβριδικού σταθμού παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας 50mw, γίνονται όλες οι απαραίτητες ενέργειες υλοποίησής της από όπου αναμένονται σημαντικά οικονομικά οφέλη για τον Οργανισμό, την ενιαία διαχείριση των υδατικών πόρων στην Κρήτη και την μείωση της κόστους λειτουργίας των έργων.
Τέλος λόγω της φετινής λειψυδρίας θα προσπαθήσουμε στις σημερινές αντίξοες συνθήκες να αναλάβουμε δράσεις στα πλαίσια της εταιρικής κοινωνικής ευθύνης όπως και στο παρελθόν, ενημέρωσης των πολιτών για την αποφυγή σπάταλης κατά την χρήση του νερού.
Σχετικά με τον προγραμματισμό έργων και παρεμβάσεων για την επομένη υδροαρευτική περίοδο και της επάρκειας των αποθεμάτων και των υποδομών θα γίνει νέα εξειδικευμένη ενημέρωση μετά και τις αποφάσεις των αρμόδιων οργάνων του κράτους και της αυτοδιοίκησης.
Επίσης σχετικά με τα μεγάλα έργα του Οργανισμού στον ΒΟΑΚ, τη σήραγγα ενίσχυσης του ταμιευτήρα του Αποσελέμη από το Οροπέδιο Λασιθίου, όπως και την εξέλιξη των προγραμμάτων που έχουν ενταχθεί στον ΕΟΧ, τις νέες προτάσεις που έχουν υποβληθεί στο INTERREG και στο HORIZON, και τα ευρωπαϊκά προγράμματα του ΠΑΑ στον άξονα 3 και 4 θα γίνει νέα αναλυτική ενημέρωση».